Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του πριν τη διακοπή της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, ο οποίος πλέον ετοιμάζεται για το Κύπελλο Ελλάδας. Το Final-8 της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στην Κρήτη από τις 15 Φεβρουαρίου μέχρι τις 18.
Ο προβληματισμός του Γιώργου Μπαρτζώκα, είναι στο γεγονός ότι θα πρέπει να έχει συγκεκριμένους ξένους στην αποστολή, με αποτέλεσμα να πρέπει να μην δηλώσει κάποιο σημαντικό μέλος της ομάδας.
Το δίλλημα αυτή την στιγμή είναι ανάμεσα σε δύο παίκτες της ομάδας. Στον Σακίλ ΜακΚίσικ και τον Ίγκνας Μπραζντέικις. Ο Αμερικανός δεν ξεκίνησε καλά στην σεζόν, παρόλα αυτά έχει βοηθήσει αρκετά στις τελευταίες νίκες του Ολυμπιακού με την απόδοσή του.
Από την άλλη, ο Λιθουανός φόργουορντ δεν έχει καταφέρει σε κανένα σημείο της σεζόν να δείξει τις ικανότητές του, όντας πολύ μακριά από το επίπεδο στο οποίο βρισκόταν στη Ζαλγκίρις Κάουνας.
Αυτή την στιγμή, το προβάδισμα το έχει ο Σακ ΜακΚίσικ, καθώς πέραν του ότι είναι πιο φορμαρισμένος τον τελευταίο καιρό, έχει μεγαλύτερη εμπειρία από τέτοια παιχνίδια και ειδικότερα από αυτά με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι σίγουροι έξι της αποστολής είναι: Γουιλιαμς-Γκος, Κάναν, Ράιτ, Πετρούσεφ, Πίτερς, Φαλ.