ΣΑΝ ΧΟΣΕ ΕΡΘΚΟΥΕΙΚΣ

Κάπως έπρεπε να διαχειριστεί το πολύ βαρύ 7-1 από το Σιάτλ πριν από λίγες μέρες και η απάντησή της ήρθε κόντρα στους δυνατούς Λος Αντζελες Γκάλαξι. Αμύνθηκε και κατάφερε να πάρει το 0-0 εντός έδρας χωρίς να απειληθεί σε πάρα πολλές φάσεις, κάτι που φάνηκε σαν... νίκη. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από πολύ καιρό και έτσι έμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς να χαμογελάσει (0-2-3).

«Ηταν ένα σημαντικό παιχνίδι επειδή ήταν επίσης ένα Κλάσικο. Στο προηγούμενο ματς παίξαμε με μία πρώτη ομάδα και εμείς φαινόμασταν σαν τελευταίοι. Πρέπει να λέμε αήθειες και όχι ψέματα. Προπονούμαστε δύο μέρες, παίζουμε κάθε τρεις μέρες και ταξιδεύουμε. Μας επηρεάζει. Τα παιδιά έδωσαν τα πάντα σήμερα και πρέπει να δούμε πως θα ανακτήσουμε τις δυνάμεις μας στο επόμενο ματς», τόνισε ο Ματίας Αλμέιδα.

Τα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη δημιουργούν προβλήματα και σήμερα αναμένεται να μπει πιο δυνατά με σκοπό να σκοράρει και να κερδίσει. Αν μπορέσει να διατηρήσει την ίδια αμυντική λειτουργία με το προηγούμενο ματς, τότε ίσως κερδίσει.

Χωρίς ελλείψεις θα παραταχθεί σήμερα.

Προέρχεται από 6/7 G/G, με τα 5 από αυτά να εμφανίζουν το Over 4,5!

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΑΙΜΠΕΡΣ

Ο τραυματισμός του Μπλάνκο δεν επηρέασε σε μεγάλο βαθμό το Πόρτλαντ το οποίο πάλεψε στα ίσια κόντρα στο Λος Άντζελες αλλά ηττήθηκε με 4-2. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Γουίλιαμσον (25'), όμως μέσα σε λίγα λεπτά και μέχρι το τέλους του ημιχρόνου δέχτηκε 3 γκολ (37', 41, 45+1΄), για να μειώσει στο 45+2' με τον Εμπομπάις. Στις καθυστερήσεις του αγώνα δέχτηκε ακόμα ένα γκολ, επιστρέφοντας έτσι αμέσως στα αρνητικά αποτελέσματα.

«Θα μπορούσαμε να αποφύγουμε εκείνο το κακό διάστημα των τριών γκολ. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε όπως στο πρώτο μισάωρο και κατά μεγάλο ποσοστό όπως στο δεύτερο ημίχρονο, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να δεχόμαστε τόσα γκολ όπως αυτά μέσα σε 15'», δήλωσε ο Σαβαρέζε.

Παραμένει εντός εξάδας και προς το παρόν διατηρεί μία θέση στα πλέι οφ. Σκοράρει σε κάθε ματς εκτός έδρας, όμως αμυντικά τα προβλήματα παραμένουν μεγάλα και στερούν βαθμούς.

Εκτός είναι ο μέσος Μπλάνκο (9/2), όπως και οι μέσοι Ασπρίγια  (1/0) και Φλορες (0-0). Χωρίς συμμετοχή και ο αμυντικός Μπόντιλι.