* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής o Ρουντί Μπουκέ (μ.ο. 3,67 κιτ./ 0,08 κοκ. ανά ματς)

* Α’ γύρος (9/1/2021): Ρεν – Λυών 2-2

* Ελαφρύ προβάδισμα της Λυών βάσει συνολικής παράδοσης (40-27-36). Under+n/g τα 4 από τα 6 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας,

* Υπερισχύει η Λυών εντός έδρας (23-16-12), αν και μετρά 6 ήττες στα 10 τελευταία εντός (3-1-6) την πρόσφατη 10ετία. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε αυτά τα ματς, όποτε σκοράρει η Ρεν κερδίζει.

ΛΥΩΝ - ΡΕΝ
ΛΥΩΝ

ΛΥΩΝ

Με τη διαιτησία τα έχουν όλοι στην ομάδα μετά το 1-1 στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ. Καλύτερη όσο έπαιζε με 11 παίκτες και ειδικότερα στο α' ημίχρονο, δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι ενώ παράλληλα ήταν "φωτιά" στις αντεπιθέσεις. Δεν είχε πρόβλημα να προηγηθεί (Τοκό-Εκαμπί) στο 21'.

Εριξε λίγο το ρυθμό της στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, βρήκε δυσκολίες να αναχαιτίσει την αντίπαλό της στις στημένες φάσεις. Σε μία απ' αυτές, ισοφαρίστηκε καθώς υπέπεσε σε (δίκαιο) πέναλτι (χέρι του Πακετά) στο 44’. Προσπάθησε να απειλήσει στην επανάληψη, ζήτησε δύο πέναλτι, ενώ «φωνάζει» έντονα για την αποβολή (στο 70’) του χαφ Πακετά (με 2η κίτρινη).

Εχασε μοναδική ευκαιρία να πατήσει κορυφή μετά και τη "γκέλα" της Λιλ με το Στρασβούργο, θα μπορούσε να αναζητήσει ευθύνες στο γεγονός ότι υστερούσε σε δυναμισμό και "σκληράδα" για ένα τέτοιας σημασίας και δυσκολίας ματς. Παραμένει ωστόσο αήττητη μακριά από το "Γκρουπάμα" από τις 15 Σεπτεμβρίου.

Μοναδική απουσία από την αποβολή του (με δύο κίτρινες) κόντρα στη Μαρσέιγ, ο χαφ Πακετά (21/4) που δεν θα δώσει το "παρών" με τη Ρεν.

* Μετρά 2 ήττες στα 26 τελευταία ματς πρωταθλήματος (17-7-2), όλες εντός έδρας.

* Over τα 7 από τα 8 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

* Over τα 10 από τα 11 τελευταία εντός σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

(4-3-3): Λόπες - Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Κορνέ - Μπρούνο Γκιμαράες, Τιάγο Μέντες, Αουάρ - Καντεβερέ, Ντεπάι (αρχ.), Τοκό-Εκαμπί.

ΛΥΩΝ - ΡΕΝ
ΡΕΝ

ΡΕΝ

Σε «κώμα» η αγωνιστική της κατάσταση εδώ και δύο μήνες και πολλά τα αγωνιστικά προβλήματα που φανέρωσε και στο εντός έδρας 1-2 από τη Νις στην αυλαία της προηγούμενης αγωνιστικής. Σε άλλο γήπεδο το πρώτο ημίωρο, γλίτωσε περισσότερα γκολ από το 0-1 στο 19' (η Νις είχε δοκάρι και δύο τετ α τετ). "Ξύπνησε" στο τελευταίο 10λεπτο όπου και σκόραρε με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, ενώ "φωνάζει" (δικαίως) για μια φάση στο 45' που ζήτησε αποβολή σε μαρκάρισμα εις βάρος του Ντοκού.

Πέμπτο ματς εντός χωρίς νίκη, μόλις μία νίκη σε 10 ματς μέσα στο 2021, αρχίζει να αποχαιρετά οριστικά τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Πολύ κακό το κλίμα στην ομάδα, φυσική συνέπεια η απόφαση να της Διοίκησης για λύση της συνεργασίας με τον κόουτς Ζιλιάν Στεφάν για να σώσει ό,τι προλαβαίνει τις τελευταίες 11 αγωνιστικές.

Τέλος λοιπόν σε μια 9ετή συνεργασία της ομάδας της Βρετάνης με τον κόουτς Στεφάν, τον τεχνικό που σύνδεσε το όνομά του με την ιστορία της ομάδας με το Κύπελλο Γαλλίας το 2019, πρώτο τίτλο τα 48 τελευταία χρόνια όπως και την παρθενική συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ αυτή τη σεζόν, μετά το ρεκόρ της 3ης θέσης πέρυσι. Ξεκίνησε ως προπονητής των νέων και της 2ης ομάδας αρκετά χρόνια, πριν αναλάβει την πρώτη ομάδας το Δεκέμβριο του 2018, μετά την απόλυση του Σαμπρί Λαμουσί.

Στον πάγκο ο Φιλίπ Μπιζέλ, υπηρεσιακός μετά την απομάκρυνση του 40χρονου τεχνικού Ζιλιάν Στεφάν, που πλήρωσε το "μάρμαρο" των αρνητικών αποτελεσμάτων. Εκτός αποστολής οι Τετ (εξτρέμ, 15/0) και Σιλικί (χαφ, 11/0).

* Εξι ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη (0-2-4).

* 2-3 γκολ τα 4 από τα 5 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

* Η ήττα από τη Μονπελιέ στο τελευταίο εκτός, ήταν η πρώτη μετά από 6 ματς χωρίς ήττα (3-3-0) μακριά από τη Βρετάνη.

(4-3-3): Γκομίς - Τραορέ, Ντα Σίλβα (αρχ.), Αγκουέρ, Μαουασά - Μπουριζό, Ν'Ζονζί, Καμαβινγκά - Ντοκού, Γκιρασί, Τεριέ.

Louis Campora

• ΛΥΩΝ
  • ΡΕΝ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.57

Αν δεν σταθεί στις διαιτητικές αποφάσεις της προηγούμενης αγωνιστικής και την ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ, θα επανέλθει με ευκολία στις νίκες κόντρα σε μια Ρεν που βρίσκεται σε κακή κατάσταση, αναβρασμό και χωρίς τεχνικό στον πάγκο. Χαμηλός αλλά αποδεκτός βάσει διαφορλας ποιότητας ο άσος του 1.57 στη Stoiximan.