ΜΟΝΠΕΛΙΕ - ΡΕΜΣ στην Stoiximan | +21
ΜΟΝΠΕΛΙΕ - ΡΕΜΣ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Ελφριά υπεροχή της Μονπελιέ στα μεταξύ τους ματς (12-5-8), αν και η Ρεμς μετρά τρεις σερί νίκες την πρόσφατη 2ετία.

* Από τα 2014, οι δύο ομάδες έχουν 5 over + g/g και 5 under + n/g

* H εκτός έδρας νίκη της Ρεμς το 2019 (24 Φεβρουαρίου) είναι η μοναδική στην ιστορία της σε αυτή την έδρα (6-5-1).

* Over + g/g τα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα ματς στο «Μοσόν» από το 2009.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Ματς με πολλές ιδιαιτερότητες αυτό της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Μονακό στο Πριγκιπάτο, απέσπασε ισοπαλία με 1-1. Μπορεί να έμεινε για 3ο σερί ματς χωρίς νίκη, αντικειμενικά όμως δεν μπορούσε τίποτα παραπάνω από το «Χ»

Καθοριστική στιγμή στο παιχνίδι που άλλαξε το χαρακτήρα του, η πρόωρη αποβολή (απευθείας με κόκκινη) του χαφ Σαβανιέ στο 19’ (!!) που με αυτό το μαρκάρισμα έβαλε «φρένο» στις καλές εμφανίσεις μέχρι πρότινος. Ο κόουτς Μισέλ Ντερ Ζακαριάν –σε καραντίνα από το σπίτι του – έδωσε εντολή στον βοηθό του να δώσει χρόνο στον ταχύτατο φορ Μαβιντιντί.

Ο πρώην επιθετικός του Γιουβέντους και της Ντιζόν (πέρυσι) χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να δώσει το προβάδισμα (51’) στην ομάδα του, η οποία είχε ακόμη μία τελική προσπάθεια αφού το αριθμητικό μειονέκτημα την υποχρέωσε σε απολύτως παθητικό ρόλο (19% κατοχής μπάλας σε όλο το ματς).

Τεράτιος και πολυτιμότερος ο γκολκίπερ Ομλιν που ενέπνευσε σιγουριά στην άμυνά του, ήταν εκεί στις δύο κυριότερες ευκαιρίες της αντιπάλου (46’. 76’) ενώ ήταν κυρίαρχος στον αέρα όταν η Μονακό έψαξε το γκολ με σέντρες. Ηταν κοντά και στην απόκρουση του πέναλτι της ισοφάρισης (70’).

Επανέρχεται ο κόουτς Μισέλ Ντερ Ζακαριάν στον πάγκο της ομάδας του, αφού κόντρα στη Μονακό ήταν εκτός αποστολής, θετικός στον Covid. Για το ματς κόντρα στη Ρεμς, δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Σαβανιέ (χαφ, 7/3 - αποβολή στο Πριγκιπάτο), και τους τραυματίες Πέδρο Μέντες (στόπερ, 6/0), Ρίστιτς (πλάγιος, 6/0).

* G/G τα 6 από τα 7 ματς πρωταθλήματος, over τα 5 απ’ αυτά. Εχει δεχθεί γκολ σε όλα τα ματς

* Over + g/g τα 3 από τα 4 φετινά εντός, όταν σκοράρει κερδίζει

(3-4-1-2): Ομλιν - Κονγκρέ, Χίλτον (αρχ.), Κοτσά - Σουκέ, Σοτάρ, Λε Ταλέκ, Ογιονγκό - Μολέ - Ντελόρ, Λαμπόρντ.

ΡΕΜΣ

ΡΕΜΣ

Κατήφορος χωρίς τέλος, μετά και την οδυνηρή ήττα (1-3) από τη Λοριάν. Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε μπροστά σε σχεδόν 4.000 οπαδούς της δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη, κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία.

Αισιόδοξα τα μηνύματα στο 1ο ημίχρονο αφού προηγήθηκε από νωρίς (1-0 στο 19’) βάζοντας σωστές βάσεις. Στη συνέχεια αγωνίστηκε στο σύνηθες αμυντικό της πλάνο χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι να πάει στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι κατά έναν τρόπο. Η άρτια αμυντική λειτουργία, έδωσε τη θέση της στο καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο. Τα σημάδια άρχισαν να φαίνονται με το 1-1 που ακυρώθηκε (σωστά) από το VAR στο 57’. Σε κακή μέρα ο γκολκίπερ Ράικοβιτς είχε καθυστερημένη αντίδραση στο γκολ της ισοφάρισης (61’) και υπέπεσε πέναλτι στο 65’, σημείο που έγινε το 1-2.

Το κακό αγωνιστικό της πρόσωπο συνεχίστηκε με ακόμη ένα γκολ στις καθυστερήσεις αλλά κυρίως με δύο αποβολές (70’, 90’) που επανάφεραν την κατήφεια στις τάξεις της ομάδας. Παραμένει ουραγός χωρίς νίκη (μαζί με την Ντιζόν) με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν ιδιαίτερα.

Το καταστροφικό ματς κόντρα στη Λοριάν άφησε πίσω τους απουσίες και τραυματισμούς με το ιατρικό δελτίο να είναι γεμάτο, για τον κόουτς Νταβίντ Γκιόν. Εκτός αποστολής έμειναν οι τιμωρημένοι Κασαμά (χαφ, 7/1), Δώνης (φορ, 4/0) όπως και οι τραυματίες Κουτεσά (εξτρέμ, 8/1), Τουρέ (φορ, 9/0), Κονάν (πλάγιος μπακ, 8/0) και Σαβαλερέν (χαφ, 9/0).

* Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-2-5), έχει δεχθεί 2+ γκολ στα 4 τελευταία ματς.

* Over + g/g τα 3 από τα 4 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Over + g/g τα 2 από τα 3 φετινά εκτός.

(4-3-3): Ράικοβιτς - Φοκέ, Φαές, Αμπντελχαμίντ, Ντε Σμετ - Μουνετσί, Μπερίσα, Καφαρό - Ζενελί, Ντιά, Μ'Μπουκού.

Louis Campora

• ΜΟΝΠΕΛΙΕ
  • ΡΕΜΣ

Under 2,5

Απόδοση: 1.57

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με αυτές τις δύο ομάδες, που βγάζουν κόπωση και όλο τον κακό τους εαυτό τον τελευταίο καιρό. Πολλά τα αμυντικά κενά αμφότερες, συχνές και οι αποβολές όμως τα περιθώρια στενεύουν. Εστω και αν ξεκινούν από διαφορετική αφετηρία, θα έχουν σε πρώτο πλάνο την άμυνα. Under η επιλογή μας εδώ, στο 1.57 από τη Stoiximan.