ΕΞΕΛΣΙΟΡ - ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ στην Stoiximan | +21
ΕΞΕΛΣΙΟΡ - ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ
στην Stoiximan

* Αναμέτρηση για τον 1ο γύρο του φετινού Κυπέλλου Ολλανδίας. Παιχνίδι νοκ-άουτ, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Μετά από απόφαση της κυβέρνησης, όλα τα παιχνίδια για τις επόμενες εβδομάδες θα διεξάγονται χωρίς την παρουσία φιλάθλων, ως μέτρο πρόληψης κατά της εξάπλωσης του Covid-19.

* Με G/G ολοκληρώθηκαν και οι 10 πιο πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων. Over οι 9 από αυτές.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ

ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Παρέμεινε αήττητη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, φεύγοντας με δύσκολο διπλό από την έδρα της Ντεν Μπος την περασμένη Παρασκευή, πανηγυρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά από αυτή κόντρα στη Μάαστριχτ (2-0).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, η Εξέλσιορ βρέθηκε πολύ κοντά στο ανοίξει το σκορ στο 55’, όταν κέρδισε πέναλτι στο οποίο αστόχησε ο Νιεμάιερ. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σουμαορό των γηπεδούχων, με την ομάδα του Ντικχούιζεν να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια. Ωστόσο, χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την τελευταία φάση της αναμέτρησης για να σκοράρει και να πανηγυρίσει τη νίκη, με το 10ο φετινό γκολ του επιθετικού της Ομαρσον.

Της άξιζε το τρίποντο, ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο αποψινό ματς για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου.

Ερχεται από τρία διαδοχικά Under, ενώ ηττήθηκε μόνο σε μία από τις 8 πιο πρόσφατες συναντήσεις με την αποψινή της αντίπαλο.

ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ

Το πάλεψε στην έδρα της Τέλσταρ πριν τρεις μέρες, όμως τελικά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας με μόλις μία νίκη στα 8 πιο πρόσφατα παιχνίδια της (1-1-6) και παραμένοντας έτσι στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε. Το γκολ που δέχθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου την αποσυντόνισε και τελικά γνώρισε την ήττα, δεχόμενη ακόμα ένα στο 63’.

Θα ψάξει να βρει… γιατρικό για τις πληγές της μέσω του Κυπέλλου, με τον προπονητή της πάντως να αναμένεται να αλλάξει αρκετά πρόσωπα τη βασική του ενδεκάδα.

Με G/G+Over ολοκληρώθηκαν τα 3 από τα 4 τελευταία της παιχνίδια. Μόνο σε ένα από τα 9 φετινά της κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Δημήτρης Παπαδήμας

• ΕΞΕΛΣΙΟΡ
  • ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ

2-3 Γκολ

Απόδοση: 2.45

Σε καλή αγωνιστική κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες η Εξέλσιορ, σε αντίθεση με την Χέλμοντ η οποία συνεχίζει να προβληματίζει τους φίλους της με τις μετριότατες εμφανίσεις της. Δεν υπάρχει καμία αξία στις πολύ χαμηλές τιμές των αποδόσεων του άσου, προτιμότερο το ποντάρισμα στα γκολ.