ΜΕΤΣ - ΝΑΝΤ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Α’ Γύρος (22/11/2020): Ναντ – Μετς 1-1

* Προβάδισμα της Ναντ βάσει συνολικής παράδοσης (25-38-34). Under τα 9 από τα 10 ανεξαρτήτως έδρας από το 2012.

* Ισχυρή εντός έδρας η Μετς (18-19-11), αν και μετρά μόνο μία νίκη στα 8 τελευταία ματς σε αυτή την έδρα από το 2005 (5ισ.-2ητ.).

* Under τα 7 από τα 10 τελευταία σε αυτή την έδρα.

ΜΕΤΣ - ΝΑΝΤ
ΜΕΤΣ

ΜΕΤΣ

Μεγάλο και ηχηρό «μπαμ» ηκούσθη στον αέρα της Λυών, «έσπασε» στις καθυστερήσεις το αήττητο 16 αγώνων της πρωτοπόρου επικρατώντας με 0-1. Χωρίς ιδιαίτερες περγαμηνές η απόδοσή της, έπαιξε καθαρά για την ουσία, αδιαφορώντας για το θέαμα.

Γλίτωσε την πολιορκία της γηπεδούχου σε όλο το ματς, πέρασε ελάχιστες φορές τη γραμμή του κέντρου στο α' ημίχρονο, σώθηκε από τα δοκάρια αλλά κυρίως το VAR στο ακυρωθέν γκολ (74’) που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες. Για να μην αδικούμε όμως τη συνέπεια στην απόδοσή της, προβλημάτισε αρκετές φορές την αντίπαλη άμυνα στις αντεπιθέσεις του β' ημιχρόνου.

Το νικητήριο γκολ της έδωσε τη χαρά της επιστροφής στο πρώτο μισό της βαθμολογίας που δικαιούται απόλυτα βάσει συνολικής απόδοσης στο πρώτο μισό, πέτυχε το έκτο σερί under με δύο γκολ παθητικό σε αυτό το διάστημα

Δύο οι σημαντικές απουσίες για τον κόουτς Φρεντερίκ Αντονετί, που δεν θα έχει στη διάθεσή τους Μαϊνγκά (χαφ, 17/1) που βρέθηκε θετικός στον Covid και Φοφανά (11/0) που είναι τραυματίας.

* Στα 6 ματς πρωταθλήματος το σερί των under.

* Αήττητη 3 ματς εντός (1ν.-2ισ.). Under τα 6 από τα 7 πιο πρόσφατα στην έδρα της.

(3-4-1-2): Ουκιτζά - Μπρον, Κουγιατέ, Μπογιέ - Σαντόνζ, Τσιμπεμπέ, Ανγκμπάν, Ιντόλ - Μπουλαγιά - Λεγιά Ισεκά, Γκέιγ.

ΜΕΤΣ - ΝΑΝΤ
ΝΑΝΤ

ΝΑΝΤ

Λάτρης των ισοπαλιών, έφερε το τρίτο διαδοχικά και έβδομο στα 11 ματς που παραμένει χωρίς νίκη. Της κοστίζει η αλλαγή προπονητή μεσούσης της σεζόν, ψάχνει να βρει "χημεία", καλό επίπεδο αλλά κυρίως αποτελέσματα.

Αρκετά καλή για 60 λεπτά την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας 1-1 με τη Λανς, ένα ματς που σημαδεύτηκε από ανατροπές. Η βασικότερη στο τρίλεπτο 33'-36' όπου γλίτωσε το 0-1 στο χαμένο πέναλτι της αντιπάλου (πάνω από τα δοκάρια) και πήρε προβάδισμα με τον ίδιο τρόπο (36’), βάζοντας τις βάσεις για θετικό αποτέλεσμα.

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα ο χαρακτήρας του παιχνιδιού στην επανάληψη, όμως "πλήρωσε" την καθολική οπισθοχώρησή της με την ισοφάριση στο 81’, λίγα λεπτά μετά από μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Αποδίδει καλύτερα επί Ραϊμόν Ντομενέκ στον πάγκο, αλλά της λείπει ψυχολογία και λίγη τύχη για να πάρει αποτελέσματα, που θα της διώξουν το άγχος. Παραμένει σε επικίνδυνη βαθμολογική θέση, μόλις στο +3 από τη 18η θέση και τα μπαράζ.

Ο κόουτς Ραϊμόν Ντομενέκ δεν έχει στη διάθεσή του τον Σιμόν (εξτρέμ, 15/2) και τους παροπλισμένους επιθετικούς Λιμπομπέ και Ογκουστέν.

* Χωρίς νίκη 11 ματς πρωταθλήματος (7ισ.-4ητ.)

* 2-3 γκολ τα 4 από τα 5 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Εχει σκοράρει στα 6 από τα 7 τελευταία εκτός, 2-3 γκολ τα 5 απ’ αυτά.

(4-4-2): Λαφόντ - Κορκία, Ζιροτό, Παλουά (αρχ.), Τραορέ - Μπλας, Τουρέ, Λουζά, Κοκό - Μουανί, Κουλιμπαλί.

Louis Campora

• ΜΕΤΣ
  • ΝΑΝΤ

2 Draw no bet

Απόδοση: 2.00

Μετά το μεγάλο «μπαμ» της Μετς στην έδρα της Λυών, πιστοποίησε την καλή της κατάσταση και απέδειξε ότι μπορεί να βάλει δύσκολα σε κάθε ομάδα φέτος. Το μεγάλο ζήτημα είναι να «προσγειωθεί» ψυχολογικά μετά από μία τόσο σπουδαία νίκη, αντίθετα η Ναντ "ψάχνει" έντονα τη νίκη μετά από 11 ματς και είναι σε άνοδο με Ντομενέκ. Πάμε στη βασική επιλογή του διπλού με κάλυψη την ισοπαλία (2 draw no bet) σε τιμές διπλασιασμού από τη Stoiximan.