03.03.19|03:55

nx_admin nx_admin

Γκολ στο φινάλε

γκολ-στο-φινάλε-16205

Βέβαια, πρόκειται για δύο διαφορετικές περιπτώσεις, καθώς ο μεν πρώτος έχασε από την ΑΕΚ με 3-0 και αποδέχθηκε στωικά το σκορ, ενώ η αναμέτρηση του δεύτερου με τον ΠΑΟΚ σήκωσε… πολλή σκόνη. Υπήρξαν διαμαρτυρίες και τα πάντα κρίθηκαν στο 118′, όταν διαμορφώθηκε το 4-2 υπέρ των Θεσσαλονικιών.

Ο τρόπος που ήρθε ο αποκλεισμός, σε συνάρτηση με το γεγονός πως οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν Τετάρτη και παράταση, ενώ οι γηπεδούχοι Τρίτη και 90λεπτο, δίνει στους Περιστεριώτες τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Κάτι που ενισχύεται από τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην Πλατεία, όπου σε μεγάλο βαθμό θα παίξουν με… μισή ομάδα, ενώ το σημερινό θα είναι το 13ο παιχνίδι τους σε διάστημα λιγότερο των δύο μηνών. Αρα υπάρχει καταπόνηση και μάλιστα έντονη. Υπό αυτές τις συνθήκες, είναι πιθανό να μείνουν από δυνάμεις όσο πλησιάζουμε στο φινάλε και υπάρχουν βάσιμες ενδείξεις να έχουμε στο ματς μίνιμουμ ένα γκολ από το 75′ και μετά.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Λίγες ώρες μετά ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας. Δεν ξέρουμε πώς το καταφέρνουν οι Θεσσαλονικείς, όμως στη συντριπτική πλειονότητα των αγώνων τους υπάρχει σκορ όσο πλησιάζουμε προς το τέλος. Από το 75′ και έπειτα πέτυχαν ή δέχθηκαν έστω ένα τέρμα και στα 8 τελευταία τους ματς, όπως και συνολικά στις 9 από τις μέχρι στιγμής 12 αναμετρήσεις τους στο 2019. Χωρίς να παρατηρούνται σημάδια κόπωσης ή κάτι παρεμφερές. Μπορεί να είναι και…. μεταφυσικό, ουδείς μπορεί να το εξηγήσει, αλλά προσφέρεται μια χαρά και αξίζει να το τιμήσουμε.