ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ στην Pamestoixima.gr | +21
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ
στην Pamestoixima.gr

* Αγώνας-ρεβάνς για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Α’ ματς: Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Σίτι 1-2. Η Παρί προηγήθηκε στο 15’ με τον Μαρκίνιος, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι το ανέτρεψε, με σέντρα-σουτ του Ντε Μπρόινε (64’) και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ (71’), ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 77’ λόγω αποβολής του Γκέιγ.

* Υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι η παράδοση, με τους «πολίτες» να μην έχουν ηττηθεί σε 4 αναμετρήσεις με την Παρί Σεν Ζερμέν (2-2-0).

* Η Σίτι έχει ρεκόρ 3-1-1 εντός έδρας με Γάλλους, ενώ η Παρί μετράει 3 διπλά σε 12 επισκέψεις της σε έδρες αγγλικών ομάδων (4 ισοπαλίες, 5 ήττες).

* Η Σίτι δεν έχει αποκλειστεί ποτέ σε 12 περιπτώσεις που νίκησε εκτός έδρας στο πρώτο ματς σε νοκ άουτ ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

* Η Παρί Σ.Ζ. έχει δεχθεί γκολ στα 10 από τα 11 φετινά ευρωπαϊκά ματς. Αν περάσει στον τελικό και φέτος, θα είναι μόλις η 3η γαλλική ομάδα που το κατορθώνει για περισσότερες από μία φορές (Ρεμς, Μαρσέιγ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Πιο… σβηστά δεν μπορούσε να το πάει! Πέρασε με σχετική άνεση (0-2) από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας το Σάββατο και πλέον χρειάζεται μόλις 3 βαθμούς για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ. Δεν φόρτσαρε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε υπόθεση… δύο λεπτών, αφού βρήκε δύο μαζεμένα -και πανέμορφα- τέρματα με τους Αγουέρο και Φεράν Τόρες (57’, 59’).

Τώρα έχει ραντεβού με την ιστορία, αφού κρατάει στο χέρι της την παρθενική πρόκρισή της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Με το διπλό στο Παρίσι, διεύρυνε έτσι το αήττητο σερί της στον θεσμό (10-1-0), ενώ τρέχει το καλύτερο σερί νικών (6 τον αριθμό) στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Θυμίζουμε ότι στην περσινή «έκδοση» του θεσμού αποκλείστηκε από γαλλική ομάδα (Λυών) στους «8». Μάλιστα, εκείνη ήταν και η μοναδική ήττα της στα 21 πιο πρόσφατα ματς της στο Τσάμπιονς Λιγκ (17-3-1)! Επίσης, η τελευταία ήττα της στο Μάντσεστερ στη διοργάνωση ήταν από τη Λιόν τον Σεπτέμβριο του 2018 (12-1-0).

«Από την εμπειρία μου, μπορώ να πω ότι το δεύτερο ματς των ημιτελικών είναι πάντα δύσκολο. Παίζεις με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Ο τελικός είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η Παρί είναι μια εξαιρετική ομάδα, όλοι το ξέρουν αυτό. Θα έχουμε τους ίδιους κινδύνους με την πρώτη αναμέτρηση», ανέφερε ο τεχνικός Γκουαρδιόλα.

Στο ματς πρωταθλήματος επιχειρήθηκε εκτεταμένο ροτέισον, με τον Γκουαρδιόλα να προχωράει σε 8 αλλαγές σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι με την Παρί. Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Στόουνς, άρρωστος ο ταλαντούχος στόπερ Γκαρθία, που θα απουσιάσει. Λογικά θα παραταχθεί με την ίδια ενδεκάδα που χρησιμοποιήθηκε στην πρώτη συνάντηση.

(4-3-3): Εντερσον – Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο – Ρόδρι, Μπ. Σίλβα, Γκιουντογάν – Φόντεν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Τα μόλις 7 λεπτά που χρειάστηκαν για να κάνει τη διαδρομή από τον παράδεισο του 1-0 στην κόλαση του 1-2 στο Παρίσι την στοιχειώνουν ακόμη, κάνουν ακόμη πιο δύσκολη την εξέλιξη της σεζόν μιας και είναι το μεγάλο αουτσάιντερ για την πρόκριση στον τελικό. Χρειάζεται βέβαια να κάνει το "τέλειο" παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Τέτοια εμφάνιση πάντως δεν έκανε ούτε στο α’ ματς - ίσως να το πλησίασε στα πρώτα 45 λεπτά - αλλά ούτε και σε αυτό απέναντι στη Λανς το Μ. Σάββατο παρά τη νίκη με 2-1. Αντιμετώπισε με χαλαρότητα και αφέλεια το παιχνίδι και την αντίπαλό της, κάτι που συνηθίζει τελευταία εντός συνόρων.

Με τη γνωστή συντριπτική κατοχή μπάλας στο α' ημίχρονο (περίπου στο 75%) πήρε προβάδισμα με τον Νεϊμάρ (33’) που εκμεταλλεύτηκε το «παιδικό» λάθος της αντίπαλης άμυνας για το εύκολο τετ-α-τετ για να ντουμπλάρει τα γκολ ο Μαρκίνιος με κεφαλιά (59’) για 2ο σερί ματς. Δέχθηκε τη μείωση του σκορ (66') ενώ έδωσε αρκετά δικαιώματα με την απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο. Παρά τη νίκη της παραμένει στον 1 βαθμό η διαφορά από την πρωτοπόρο Λιλ.

"Ματς της χρονιάς" χαρακτήρισε το παιχνίδι ο κόουτς Μαουρίσιο Ποτσετίνο. "Δεν υπάρχουν κλειδιά στον αγώνα. Σε τέτοια ραντεβού σημασία έχει το να προσαρμόζεσαι στις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες όπου και όποτε προκύψουν. Θα πρέπει πάνω απ' όλα να είμαστε επιθετικοί και αποτελεσματικοί. Χρειαζόμαστε το λιγότερο δύο γκολ απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και η αποστολή μας θα είναι πολύ δύσκολη. Είμαστε απολύτως έτοιμοι" τόνισε χαρακτηριστικά.

Από τις περιόδους που οι Παριζιάνοι παρουσιάζονται πιο πλήρεις από ποτέ συγκριτικά με το σύνολο της φετινής σεζόν. Στην αποστολή κανονικά ο σούπερ-σταρ Μ'Μπαπέ που δεν αγωνίστηκε στο ματς πρωταθλήματος λόγω ενοχλήσεων. "Η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή", σύμφωνα με τον Ποτσετίνο αν και υπάρχουν φήμες ότι είναι ένα θέμα δημιουργίας εντυπώσεων και αιφνιδιασμού της Σίτι. Σίγουρος απών ο τιμωρημένος Γκέιγ (βασικός χαφ) που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο ματς του "Παρκ Ντε Πρενς".

(4-2-3-1): Νάβας- Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό - Παρέδες, Βεράτι - Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ντράξλερ - Μ'Μπαπέ

Kingbet

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ
  • ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.59

Μοναδική στιγμή για τη Σίτι, που έχει «χρυσή» ευκαιρία για να λάβει μέρος σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της κι ενώ βρίσκεται σε καλό μομέντουμ. Η Παρί είναι αναγκασμένη να παίξει φουλ επίθεση, καθώς χρειάζεται τουλάχιστον δύο γκολ, αλλά διαθέτει την ποιότητα για να το παλέψει τουλάχιστον. Περιμένουμε φάσεις και γκολ εκατέρωθεν. Το G/G σε απόδοση 1.59 στο Pamestoixima.gr. Ο καταλογισμός πέναλτι στον αγώνα πληρώνει 2.65.