ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΛΑΝΟΥΣ - ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ
στην Stoiximan

Η Λανούς από την Αργεντινή υποδέχεται τη συμπατριώτισσά της Βέλεζ.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
* Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση του Κόπα Σουνταμερικανα. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση επανάληψης του ίδιου αποτελέσματος – δηλαδή εφόσον η Βέλεζ νικήσει 1-0 - δεν υπάρχει παράταση και θα ακολουθήσει απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.
* Η νικήτρια της διοργάνωσης εξασφαλίζει συμμετοχή στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2021, ενώ χαρίζει και μία επιπλέον συμμετοχή στη χώρα της.

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.
* Ο τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στις 23 Ιανουαρίου στην Κόρδοβα της Αργεντινής.

Α’ ΑΓΩΝΑΣ: ΒΕΛΕΖ - ΛΑΝΟΥΣ 0-1:
Η Λανούς απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης, χάρη σε γκολ του 40χρονου φορ Σαντ στο 39’. Στο 27’ η Βελεζ είχε αστοχήσει σε πέναλτι με τον Ταραγκόνα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΛΑΝΟΥΣ

Παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη και προεβη σε εκτεταμένο ροτέισον, επιβλήθηκε εντός έδρας 2-0 της πρωτοπόρου του ομίλου Ροσάριο Σεντράλ για την τελευταία αγωνιστική του γύρου παρηγοριάς του Κόπα Μαραντόνα. Σκόραραν για λογαριασμό της ο επιθετικός Ορόσκο στο 10’ και ο 20χρονος μέσος Χοσέ Λόπες στο 30’.

Βέβαια η βασική της προτεραιότητα από την επανεκκίνηση της αγωνιστικής δράσης είναι το Κόπα Σουνταμερικάνα. Για να φτάσει μέχρι εδώ, απέκλεισε μεταξύ άλλων και δύο μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης, τη βραζιλιάνικη Σάο Πάολο (νίκη 3-2 εντός, ήττα 4-3 εκτός) και τη συμπατριώτισσά της Ιντεπεντιέντε (ισοπαλία 0-0 ως γηπεδούχος, νίκη 3-1 ως φιλοξενούμενη).

Ο τεχνικός Σουμπελδία είχε σκοπό να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα με αυτήν του πρώτου αγώνα, όμως ενδεχομένως να του χαλάσει τα σχεδία ένας τραυματισμός του κεντρικού αμυντικού Γκιγιέρμο Μπουρντίσο (12/0). Η συμμέτοχη του θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή και εάν δεν κριθεί έτοιμος θα τον αντικαταστήσει ο Ματίας Πέρες (10/0). Μακροχρόνια απών ο δεξιός μπακ Ντι Πλάσιδο (10/0).

Μετρά πέντε συνεχόμενα under σε όλες τις διοργανώσεις.

(4-2-3-1): Λαουτάρο Μοράλες – Αγκίρε, Μπουρντίσο (Ματίας Πέρες), Αλέξις Πέρες, Μπερναμπέι – Κινιον, Μπελμόντε – Ντε λα Βεγκα, Ορσινι, Λαουτάρο Ακόστα – Χοσε Σαντ.

ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

Νίκησε δύσκολα 3-2 εντός έδρας τη Γοδόι Κρουζ και - εκμεταλλευόμενη την ήττα της Νιουελς από τη Ράσινγκ - πηρέ την πρώτη θέση στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο – κατά πάσα πιθανότητα – τη Ροσάριο Σεντραλ στον τελικό του γύρου παρηγοριάς του Κόπα Μαραντονα.

Ανοιξε το σκορ στο 13’ με τον επιθετικό Λουσέρο, ισοφαρίστηκε στο 16’ και επανέκτησε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον δεξιό μπακ Ντε λα Φουέντε. Στο 62’ δέχτηκε εκ νέου την ισοφάριση και δυο λεπτά αργότερα ο 20χρονος μέσος Μουλέτ έτυχε το νικητήριο τέρμα.

Εκτός αποστολής ο διεθνής Περουβιανός κεντρικός αμυντικός Αμπράμ (14/1) που βρέθηκε θετικός στον covid και μπήκε σε καραντίνα. Στη θέση του ένας εκ των Εμιλιάνο Αμόρ (5/0) και Μπρισουέλα (11/1), με πιθανότερο τον δεύτερο, αφού ο πρώτος μόλις βγήκε από καραντίνα.

Στην προημιτελική φάση είχε αποκλείσει την πρωταθλήτρια Χιλής Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, χάνοντας 1-2 ως γηπεδούχος και νικώντας 3-1 στο Σαντιάγκο.

(4-2-2-2): Ογιος – Γκιντάρα, Τζιανέτι, Μπρισουέλα (Αμόρ), Φρανσίσκο Ορτέγκα – Γκαλντάμες, Ρικάρντο Αλβαρες– Σεντουριόν, Μπουζάτ – Τζάνσον, Ταραγκόνα.

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΛΑΝΟΥΣ
  • ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 3.10

Ισοδύναμες οι δύο ομάδες. Όπως νίκησε η Λανούς στην έδρα της Βέλεζ, μπορεί να συμβεί το αντίστροφο στη ρεβάνς. Εμπεριείχε αξία το διπλό, όσο κινούταν σε επίπεδα αουτσάιντερ. Πλέον έχει γυρίσει σε φαβορί, όποτε θα προτιμήσουμε να ρισκάρουμε στην εξαιρετικά καλοπληρωμένη – και πολύ πιθανή σαν ενδεχόμενο – ισοπαλία.