ΕΜΠΟΛΙ  - ΜΠΡΕΣΙΑ στην Novibet | +21
ΕΜΠΟΛΙ - ΜΠΡΕΣΙΑ
στην Novibet

Με ανακοίνωσή της η Μπρέσια γνωστοποίησε πως δεν θα ταξιδέψει στην Τοσκάνη, εξαιτίας κρουσμάτων κορωνοϊού μεταξύ των παικτών, τα οποία εντοπίστηκαν χθες το βράδυ, μετά τα τελευταία τεστ. Συνέπεια αυτού, η Εμπολι να κερδίσει το ματς στα χαρτιά 3-0, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Τι ισχύει
Οι αγώνες του 4ου γύρου του Κυπέλλου Ιταλίας είναι νοκ άουτ. Παράταση και, εφόσον χρειαστεί, πέναλτι αν οι αντίπαλοι δεν λύσουν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά.

* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στους «16» τη Νάπολι.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 6-10-8 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά, 2-8-2 με γηπεδούχο την Εμπολι την ίδια περίοδο.

* Αήττητη η Μπρέσια στις εννεά τελευταίες επισκέψεις της στην Εμπολι, 2-7-0, πιο πρόσφατος άσος τον Ιανουάριο του 2000, 2-0.

* Τουλάχιστον δύο γκολ στα δεκαέξι τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΕΜΠΟΛΙ

ΕΜΠΟΛΙ

Δύο τα πρόσωπα που έδειξε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τσιταντέλα. Μουδιασμένη στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια βρισκόταν πίσω στο σκορ (0-1). Θηρίο ανήμερο στο δεύτερο μέρος, κατάπιε την αντίπαλο ανατρέποντας το σκορ, μία αδράνεια όμως στο τέλος της στέρησε τη νίκη (2-2). Πολλά τα νεύρα για το αποτέλεσμα, ωστόσο μετά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στη Serie B, παρέμεινε στην κορυφή με 17 βαθμούς (14-7 τέρματα).

Αν υπολογίσουμε πως η Λέτσε βρήκε τον εαυτό της στα τρία τελευταία ματς «πυροβολώντας» ανεξέλεγκτα, είναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη σταθερότητα, αποδίδει το πιο όμορφο ποδόσφαιρο. Στις δύο τελευταίες εξορμήσεις βέβαια παρουσίασε αρρυθμίες, στο γήπεδό της όμως είναι εξαιρετική. Παίζει με αυτοπεποίθηση και σκοράρει με μεγάλη ευκολία. Στον προηγούμενο γύρο προκρίθηκε ρίχνοντας τεσσάρα στην Μπενεβέντο (Α) εκτός έδρας (4-2), φανερώνοντας τη δυναμική της.

Παραμένει τραυματίας ο πολύτιμος επιθετικός Μορέο (6/3). Εκτός επίσης για τον ίδιο λόγο και οι Νταμιάνι (αμυντικός χαφ, 5/0), Τζαπέλα (δεξιός μπακ), Καζάλε (στόπερ, 1/0) και Πιρέλο (στόπερ, 2/0). Θεωρείται δεδομένο πως θα υπάρξει ροτέισον, με την ενδεκάδα να φρεσκάρεται κατά πολύ, με την ίδια σύνθεση όμως σκόρπισε την Μπενεβέντο στον προηγούμενο γύρο. Διαθέτει άλλωστε το πιο γεμάτο ρότερ της κατηγορίας.

* Over πέντε από τα έξι τελευταία.

* Over τα τρία τελευταία στο σπίτι της.

ΜΠΡΕΣΙΑ

ΜΠΡΕΣΙΑ

Εβλεπε το ματς με τη Βενέτσια ως εφαλτήριο της αντεπίθεσης, γι΄αυτό και στην τελευταία προπόνηση έδωσε το παρών ο πρόεδρος Τσελίνο, προκειμένου να εμψυχώσει τους παίκτες και να τους θυμίσει το μοναδικό στόχο της σεζόν, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Serie B. Στη διακοπή είχε χρόνο να δουλέψει στις αδυναμίες της, ενώ μετά από καιρό είχε όλα τα βαριά «όπλα» διαθέσιμα στην επίθεση.

Απέσπασε 2-2 και είπε και ευχαριστώ, ισοφαρίζοντας κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα. Μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ (13’), η διαχείριση όμως στη ροή ήταν κάκιστη, επιτρέποντας στην αντίπαλο να κάνει παιχνίδι και να νιώθει πως μπορεί να πάρει αποτέλεσμα. Εντονος ο προβληματισμός, κακό το κλίμα. Στον προηγούμενο γύρο προκρίθηκε κερδίζοντας άνετα εντός έδρας την Περούτζια (Γ) 3-0.

Κεραυνός εν αιθρία στις τάξεις της, μία ημέρα πριν το ματς, καθώς βρέθηκε ποδοσφαιριστής θετικός στον κορωνοϊό. Το όνομά του δεν ανακοινώθηκε. Αρνητικά για την ώρα τα τεστ των υπόλοιπων παικτών, θα πρέπει να περιμένουν όμως τα αποτελέσματα των νέων εξετάσεων που έγιναν σήμερα και θα βγουν αύριο το πρωί. Ατομικό πρόγραμμα ακολούθησαν οι τραυματίες Σεμπρίνι (δεξιός μπακ), Μπιάρνασον (μέσος), Εντόι (πολύτιμος μέσος, 4/2) και Μαρτέλα (βασικός αριστερός μπακ, 4/0) που δεν υπολογίζονται για την προσεχή αναμέτρηση. Για ένα ακόμα μήνα εκτός ο στόπερ Τσιστάνα.

* G/G+Over τα τρία πιο πρόσφατα.

* Over δύο από τις τρεις εξορμήσεις της.

Δημήτρης Λιαργκόβας

• ΕΜΠΟΛΙ
  • ΜΠΡΕΣΙΑ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.10

Αμφότερες στοχεύουν στην άνοδο, ωστόσο η εικόνα τους μέχρι τώρα είναι εκ διαμέτρου αντίθετη. Επιεικώς προβληματική της Μπρέσια, εξαιρετική της Εμπολι, ειδικά εντός έδρας, με κάποιες ανορθογραφίες στην άμυνα. Τρομάζει η παράδοση υπέρ των φιλοξενούμενων, ωστόσο αν δεν σπάσει και τώρα θα μιλάμε για «κατάρα». Παίζεται ο άσος σε τιμές άνω του διπλασιασμού (2.10) στη novibet.