* Αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν Χιλής. Δίχως την παρουσία θεατών.

* 3-4-6 η παράδοση των δύο ομάδων από το 2010. 3-2-1 το μεταξύ τους ρεκόρ στην έδρα της Σαντιάγο Γουόντερερς από τότε.

* G/G τα 7 από τα 9 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Ματς Α’ Γύρου: Λα Σερένα-Σαντιάγο Γουόντερερς 3-0.

ΣΑΝΤ. ΓΟΥΟΝΤΕΡΕΡΣ

Αν και είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ουατσιπάτο εκτός έδρας, αμυντικά δεν ήταν καλά στημένη και πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος 2-0. Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό ήταν παρόμοιο και παρά την προσπάθεια που έκανε, γνώρισε εύκολα την ήττα με 4-0, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το 67ο λεπτό.

Προσπαθεί να αφήσει πίσω της τώρα το κακό ματς με την Ουατσιπάτο, καθώς το αποψινό με τη Λα Σερένα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο για τη μάχη της παραμονής, αφού τόσο η ίδια όσο και η Λα Σερένα, βρίσκονται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία και το τρίποντο θα τους δώσει τρομερή ανάσα. Εντός έδρας πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του τεχνικού Ραμίρες βελτιώνεται αισθητά και έχει μία από τις καλύτερες έδρας της κατηγορίας, με ρεκόρ 9-2-4 φέτος.

Προφυλάχθηκαν αρκετοί βασικοί παίκτες στο περασμένο ματς και δεν έχουν αναφερθεί σημαντικές απουσίες.

Μετράει 4 σερί εντός έδρας νίκες. N/G τα 4 τελευταία της ματς.

ΛΑ ΣΕΡΕΝΑ

ΛΑ ΣΕΡΕΝΑ

Αδικήθηκε από την ήττα της με 0-3 απέναντι στην Ουνιόν Λα Καλέρα την περασμένη αγωνιστική. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε τον πρώτο λόγο και απείλησε περισσότερο για να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, έχασε πολλές ευκαιρίες και αμυντικά δεν ήταν προσεκτική. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το 50’ και παρότι έπαιξε με παίκτη παραπάνω από το 54’, δεν κατάφερε κάτι αξιόλογο έπειτα.

Γνωρίζοντας την ήττα από τη Λα Καλέρα, έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 11 αγώνων που κρατούσε. Αν και είχε πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα την περίοδο που βρισκόταν σε τρομερή φόρμα, δεν έχει ξεμπερδέψει με την παραμονή της στην κατηγορία. Τόσο στην κανονική, όσο και στην ειδική βαθμολογία βρίσκεται χαμηλά και οφείλει να επιστρέψει στις νίκες.

Τραυματίστηκε στο προηγούμενο και κρίνεται αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Τόνσο (7/1). Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Χωρίς νίκη εδώ και 4 σερί παιχνίδια. Under οι 7 από τους 9 πιο πρόσφατους αγώνες της.

Νίκο Λάμα

• ΣΑΝΤ. ΓΟΥΟΝΤΕΡΕΡΣ
  • ΛΑ ΣΕΡΕΝΑ

Over 2,5

Απόδοση: 1.80

Οι δύο ομάδες έρχονται από απογοητευτικές εμφανίσεις και θέλουν να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες, δίνοντας απόψε μια πολύ σημαντική αναμέτρηση για τη μάχη της παραμονής. Στα μεταξύ τους παιχνίδια βρίσκουν εύκολα το δρόμο για τα δίχτυα και σε ένα τόσο κρίσιμο βαθμολογικά ματς, περιμένω αμφότερες να έχουν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Ικανοποιητικό δείχνει το 1.80 του Over στον Stoiximan.