ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ - ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ στην Pamestoixima.gr | +21
ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ - ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ
στην Pamestoixima.gr

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Ενα βήμα εμπρός, δύο πίσω… Αυτό πράττει συνεχώς και τη φετινή σεζόν. Στην έδρα της Ρίο Αβε πλήρωσε τα λάθη στην οπισθοφυλακή της και ηττήθηκε 3-0. Στο πρώτο μέρος κράτησε μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, αν και στο 18’ την έσωσε το δοκάρι, αλλά μετά την ανάπαυλα έκανε «δώρο» 3 γκολ στους αντιπάλους (51’ πέναλτι, 54’, 78’).

Τώρα επιστρέφει στο «καταφύγιό» της, όπου έχει συλλέξει τους 8 από τους 11 βαθμούς της στο τρέχον πρωτάθλημα. Μάλιστα, στα 3 τελευταία εκεί δεν δέχθηκε καν γκολ (2-1-0). Επίσης, στα 8 πιο πρόσφατα εντός έδρας της έχει υποστεί μόλις 2 ήττες (4-2-2).

Αγωνίστηκαν κόντρα στη Ρίο Αβε οι νεοφερμένοι Εβερτον (χαφ) και Μορέιρα (φορ), εξέτισε ο βασικός χαφ Ντένερ (12/1).

Under οι 6/7 προηγούμενοι αγώνες στο γήπεδό της.

(4-3-3): Σάμουελ – Μουφί, Λούκας, Μαουρίσιο, Ανζάι – Εβερτον, Ντένερ, Γουίλιαν – Μπόα Μόρτε, Αντερσον, Μπέτο

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

Τα… χρειάστηκε, αλλά απέδρασε με το διπλό (2-3 στην παράταση) και την πρόκριση από την έδρα της Φάφε (ομάδα Γ’ κατηγορίας) την Πέμπτη για το Κύπελλο, σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση. Βρέθηκε με 2 γκολ στην πλάτη στο πρώτο μέρος (19’, 45’+5’ πέναλτι), ωστόσο σώθηκε με 2 πέναλτι στο φινάλε (88’, 97’) του 90λεπτου (2-2). Στο έξτρα ημίωρο επέβαλε την ανωτερότητά της και λυτρώθηκε στο 119’.

Στη Liga NOS έχει ξεμείνει με μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία ματς (5 ήττες). Στο εντός έδρας με την Πάκος Φερέιρα τιμωρήθηκε για την αστοχία της και υποχρεώθηκε σε «φθηνή» ήττα (0-2). Γεύτηκε την ψυχρολουσία στο 12’ με πέναλτι, ενώ στη συνέχεια δεν είχε τον τρόπο να σκοράρει και τιμωρήθηκε στο 91’. Εκτός έδρας έχει να σκοράρει από τις 18 Σεπτεμβρίου (3 ισοπαλίες, 2 ήττες), ενώ εκείνο ήταν και το μοναδικό διπλό στις 10 πιο πρόσφατες εξορμήσεις της (5 ήττες).

Στο παιχνίδι Κυπέλλου παρατάχθηκε με «μικτή» ενδεκάδα, αμφίβολος ο έμπειρος στόπερ Ενρίκε (10 συμ.). Σε καραντίνα ο ποιοτικότατος μεσοεπιθετικός Σ. Βαρέλα (12 συμ.) και ο συμπληρωματικός φορ Ροντρίγκες (7 συμ.). Σε φάση αποθεραπείας οι Κάου (νεαρός μπακ), Ακας (χρήσιμος στόπερ), Νίλτον Βαρέλα (ταλαντούχος μπακ).

Under τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της.

(3-4-2-1): Κρίτσιουκ – Τ. Ριμπέιρο, Γκ. Σίλβα, Πφέτε - Τ. Εσγκάιο, Τάιρα, Ραμίρες, Ρ. Λίμα – Αφόνσο, Καρντόσο - Κασιέρα

Γιώργος Πετρίδης

• ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ
  • ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.36

Πάρε τη μία και χτύπα την άλλη… Η Πορτιμονένσε διαθέτει ικανότερους μεσοεπιθετικούς, αλλά είναι αφελέστατη πίσω. Από την άλλη, η Μπελενένσες δεν «στρίβει» επιθετικά και κουβαλάει μεγαλύτερη κόπωση, αφού είχε ματς Κυπέλλου (σ.σ. 120 λεπτά) την Πέμπτη. Λαμβάνοντας υπόψιν τα αντίστοιχα εντός-εκτός έδρας αποτελέσματά τους, στρέφομαι στον άσο. Σε απόδοση 2.36 στο pamestoixima.gr.