* Διαιτητής ο Φλοράν Μπατά (4 ματς, 20 κίτρινες)

* Περισσότερες από τις μισές νίκες για τη Ναντ βάσει συνολικής παράδοσης (17-22-41).

* N/G τα 7 από τα 8 τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας, under τα 6 απ’ αυτά.

* Απόλυτη ισορροπία των αναμετρήσεων σε αυτή την έδρα (13-14-13).

* N/G τα 7 από τα 9 πιο πρόσφατα σε αυτή την έδρα. Μία ισοπαλία μόνο, σε αυτά τα ματς (6-1-2).

ΛΑΝΣ - ΝΑΝΤ
ΛΑΝΣ

ΛΑΝΣ

Επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις στο εκτός έδρας 1-0 επί της Ντιζόν, που έδειξε σαφώς την ανωτερότητα και την ποιότητά της.

Με απουσίες (Γκαναγκό, Κακουτά) στην επιθετική της γραμμή μπήκε "μουδιασμένα" στο ματς χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλό της. Εκμεταλλεύθηκε όμως τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, παίρνοντας προβάδισμα στο 23' με το πρώτο γκολ του φορ Καλιμουαντό (δανεικός από την Παρί Σεν Ζερμέν.)

Κράτησε με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα μέχρι τέλους, αν και θα μπορούσε να έχει διευρύνει το προβάδισμά της στο β' ημίχρονο. Επέστρεψε στο πρώτο μισό της βαθμολογίας (9η), έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα, είναι στο -3 από την 3η θέση της Ευρώπης.

"Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Είχαμε ως βασικό στόχο να αμυνθούμε σωστά, μετά τα 8 γκολ παθητικό στα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Το καταφέραμε, είχαμε αρκετά καλή ισορροπία σε όλο το ματς και θα προσπαθήσουμε να 'πατήσουμε' πάνω σε αυτό και στο επόμενο ματς της Τετάρτης κόντρα στη Ναντ", ήταν οι δηλώσεις του κόουτς Φρανκ Εζ.

Καλά τα νέα για τους φορ Γκαναγκό (7/4) και Κακουτά (8/4) που ξεπέρασαν πλήρως τους τραυματισμούς τους και θα βρίσκονται στην αποστολή και πιθανότατα στο βασικό σχήμα (αμφότεροι ξεκίνησαν από τον πάγκο κόντρα στην Ντιζόν). Αντίθετα, εκτός αποστολής παραμένουν οι Αϊνταρά (πλάγιος, 2/0) και Τραορέ (στόπερ), ο οποίος απουσιάζει από την αρχή της σεζόν.

* 2-3 γκολ τα 4 από τα 6 ματς πρωταθλήματος.

* Αήττητη εντός έδρας (3-1-0). Ισορροπία σε under/over (2/4) και goal/no goal.

* Τρία γκολ στα 2 τελευταία εντός για τον φορ Σότοκα (9/3).

ΛΑΝΣ - ΝΑΝΤ
ΝΑΝΤ

ΝΑΝΤ

Παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία (14η) μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μετς, ένα 90λεπτο στο οποίο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά πλήρωσε αμυντικά λάθη.

Μπήκε "ζεστά" στο α’ ημίχρονο δεδομένου ότι είχε ανάγκη τους βαθμούς. Επαιξε επιθετικά και προηγήθηκε στο 29’ με τον φορ Μουανί που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και την επαφή με τα γκολ, μετά και την Εθνική U21.

Καθοριστικό ως προς το αποτέλεσμα και την εικόνα του β' ημιχρόνου η φάση του 45' όταν ο μπακ Φάμπιο υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι) με το οποίο ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Σαφώς επηρεασμένη στην επανάληψη, είχε την κατοχή μπάλας αλλά δεν απείλησε, ενώ χρειάστηκε δύο φορές ο γκολκίπερ Λαφόντ να κρατήσει το 1-1 στο τελευταίο 20λεπτο.

Στην... απότομη μεταμόρφωση της ομάδας του στάθηκε ο κόουτς Κριστιάν Γκουρκίφ. "Κάναμε το τέλειο ημίωρο, με σωστή πίεση, καλές αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και το γκολ. Το τελευταίο 5λεπτο μας κόστισε και παρ' ότι είχαμε ένα ημίχρονο να αντιδράσουμε, φάνηκε ότι μας έλειπε φρεσκάδα, ταχύτητα και το καθαρό μυαλό...με μια λέξη ψυχολογία".

Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του και θα απουσιάσει από το κέντρο της άμυνας ο αρχηγός Παλουά (8/0). Τη θέση του αναμένεται να πάρει και πάλι ο Καστελετό (5/0). Επιστρέφει από τιμωρία μίας αγωνιστικής (λόγω καρτών) ο Λουζά (χαφ, 7/2), παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Σιμόν (εξτρέμ, 8/1) και Λιμπομπέ (φορ).

* 2-3 γκολ τα 5 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* 2-3 γκολ τα 4 πιο πρόσφατα και 5/6 εκτός έδρας ματς.

* Δύο εκτός έδρας γκολ στα 4 τελευταία εκτός για τον εξτρέμ Μπαμπά (10/2).

Louis Campora

• ΛΑΝΣ
  • ΝΑΝΤ

Under 2,5

Απόδοση: 1.70

Πολύ ενδιαφέρον εξ αναβολής ματς, με τη Λανς να συνεχίζει την πολύ καλή της φετινή πορεία και τη Ναντ να «ψάχνει» απαντήσεις. Φαβορί και λογικά οι γηπεδούχοι στις αποδόσεις, θα επιδιώξουν να νικήσουν Ναντ και κούραση. Αναμέτρηση με πολλή σκοπιμότητα, δύσκολα θα δούμε πολλά γκολ.