27.02.19|11:00

Χρήστος Βαγενάς Χρήστος Βαγενάς

Γκολ και άσος από ημίχρονο

γκολ-και-άσος-από-ημίχρονο-16484

Δοκάρι, δοκάρι και γκολ. Αυτή η περιγραφή θα μπορούσε να ανήκει σε ποδοσφαιρική φάση, ωστόσο ταιριάζει… γάντι και στην πορεία της στήλης προγνωστικών στα πρωταθλήματα της Σκωτίας και εξηγώ… Επειτα από δύο συνεχόμενα 2/3, χθες ήρθε το πρώτο απόλυτο, καθώς πλήρωσε τόσο ο άσος στο Ρος Κάουντι – Εϊρ (3-2), όσο και ο άσος της Νταντί Γιουνάιτεντ στον αγώνα με την Ινβερνές (1-0).

Από το σημερινό στοιχηματικό κουπόνι ποδοσφαίρου σίγουρα ξεχωρίζει το «κλάσικο», ωστόσο φουλ αγωνιστική, με πέντε αναμετρήσεις, υπάρχει και στην Πρέμιερ Σκωτίας. Εκεί, όλοι κινούνται στους ρυθμούς της αποχώρησης του Μπρένταν Ρότζερς από τον πάγκο της Σέλτικ, γι’αυτόν της Λέστερ και το αντίκτυπο που μπορεί να έχει αυτό στην πρωτοπόρο.

Αμπερντίν – Χάμιλτον

Αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισα να μην ασχοληθώ με τον συγκεκριμένο αγώνα. Το πρώτο μου σημείο προέρχεται από την αναμέτρηση Αμπερντίν – Χάμιλτον. Ολα τα γεγονότα δείχνουν άσο και μάλιστα από ημίχρονο! Η γηπεδούχος έχει εξαιρετική παράδοση απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο, την οποία την έχει κερδίσει και τις 6 τελευταίες φορές που τη φιλοξένησε στο «Πίτοντρι».

Επειδή όμως η παράδοση… δεν παίζει μπάλα, πάμε να δούμε τι κάνει η Χάμιλτον μακριά από το κοινό της. Μία λέξη μου έρχεται στο μυαλό όταν τσεκάρω τις εκτός έδρας επιδόσεις της: Τραγική! Χαρακτηριστικό είναι ότι μετρά 6 διαδοχικές ήττες, από ημίχρονο, χωρίς να σκοράρει ούτε ένα γκολ σε αυτό το διάστημα!

Ολα είναι στο χέρι της Αμπερντίν. Αν εμφανιστεί σοβαρή, θα κερδίσει τη σημερινή της αντίπαλο από ημίχρονο και με μεγάλο σκορ. Ελπίζω να μην υποτιμήσει τη Χάμιλτον, καθώς ο άσος από το πρώτο 45λεπτο θα μπει στο παιχνίδι μου.

Ρέιντζερς – Νταντί

Η δεύτερη επιλογή μου προέρχεται από το ματς Ρέιντζερς – Νταντί. Aπό όπου και να το πιάσω το συγκεκριμένο ματς οδηγεί στα πολλά γκολ. Από δύο διαδοχικές «πεντάρες» προέρχεται η Ρέιντζερς, η οποία θα έχει στη διάθεσή της και πάλι τον πρώτο σκόρερ Μορέλος, ο οποίος εξέτισε την ποινή του.

Εξι over στις 7 πιο πρόσφατες εκτός έδρας αναμετρήσεις της μετρά η Νταντί, η οποία έχει τη 2η χειρότερη άμυνα της Πρέμιερ Σκωτίας, με 56 γκολ παθητικό σε 27 ματς! Είναι λογικό να προσφέρεται χαμηλά το over 2.5 (1.45). Αξίζει να ρισκάρουμε και ανεβάσουμε το line, αγοράζοντας πολύ καλύτερη τιμή.

analysis ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ stoiximatikes ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ kouponi ΚΟΥΠΟΝΙ programma ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ TV