16.08.19|00:14

nx_admin nx_admin

Θέλει combo, όχι κόπο!

θέλει-combo-όχι-κόπο-9084

Καλησπέρα σε όλους. Η επιστροφή μου στο… σπίτι (όπως συνηθίζω να αποκαλώ την Kingbet), ύστερα από μία σεζόν, συνδυάζεται με μία νέα πρόκληση για εμένα. Ας δώσω μερικά hints (σ.σ σημάδια, που λέμε και στο χωριό μου), μήπως και καταλάβετε. Ανεμόμυλοι. Τουλίπες. Εντάξει, τα παρατάω. Η χώρα: Ολλανδία. Η κατηγορία: Εέρστε Ντιβίζιε (Β’). Ανέλαβα λοιπόν το ρεπορτάζ της δεύτερης κατηγορίας της Ολλανδίας, μαζί και την απαιτητική αποστολή να σας ενημερώνω για όποια Ρόντα, Φόλενταμ ή Ντε Γκράαφσαπ κυκλοφορεί! Καλώς σας βρήκα (ξανά) λοιπόν. Στόχος μου φυσικά είναι να έχουμε μία κερδοφόρα σεζόν, αλλά να διασκεδάσουμε κιόλας. Το στοίχημα πρέπει να λογίζεται ως χόμπι εξάλλου (και ακριβό, μάλιστα) και… μόνο!

Απείχα συνειδητά από αυτή εδώ τη «γωνιά» στην 1η αγωνιστική της φετινής Εέρστε Ντιβίζιε, έτσι ώστε να προλάβω να πάρω μία γεύση από τη συγκεκριμένη κατηγορία και να καταφέρω παράλληλα να «διαβάσω» καλύτερα τη δυναμική των 20 ομάδων που απαρτίζουν τη λίγκα. Οντας πλέον έτοιμος, θα επικεντρωθώ σε δύο αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν από το σημερινό κουπόνι του ΟΠΑΠ στην εν λόγω κατηγορία. Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις επιλογές μου:

Πρώτη στάση το Μάαστριχτ

Εκεί, η γηπεδούχος κοντράρεται με την Ντε Γκράαφσαπ, μία εβδομάδα μετά την ήττα-ανατροπή (3-2) στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Σημαντικά τα ανασταλτικά κενά που εμφάνισε το σύνολο του Τούρκου τεχνικού Ούστα στο συγκεκριμένο 90λεπτο. Εδωσε χώρους στην αντίπαλο, δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση και τελικά το προβάδισμα που κατείχε από το 17ο λεπτό (αυτογκόλ αντιπάλου) «σβήστηκε» πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (2-1 ημ.). Συνέχισε να βρίσκεται σε θέση.. άμυνας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αυτό την οδήγησε στην ήττα (3-2). Δεν τα πήγε καλά, θα χρειαστεί σίγουρα χρόνο για να βρει ρυθμό.

Στην αντίπερα όχθη, ο πρώην βοηθός του Τεν Κάτε στον ΠΑΟ, Μάικ Σνούι, ανέλαβε από φέτος το έργο να την οδηγήσει στην άνοδο, αφού μέχρι πέρσι βρισκόταν στην Ερεντιβίζιε. Η νίκη στο ματς πρεμιέρας με αντίπαλο την Καμπούρ (2-0) συνδυάστηκε από εξαιρετική εμφάνιση. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά και τελικά σκόραρε στην εκπνοή του ημιχρόνου. Μπήκε δυναμικά και στην επανάληψη, φτάνοντας και σε δεύτερο γκολ (51’). Εκλεισε σωστά τους χώρους στη συνέχεια και δεν απειλήθηκε. Παρουσιάστηκε (ήδη) έτοιμη για να παλέψει για την απευθείας άνοδο. Με λίγα λόγια, μας… έπεισε. Παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια (σε επίπεδο Β’ κατηγορίας), ενώ έχει μείνει μακριά από το γκολ σε κανένα από τα 15 πιο πρόσφατα!

Η φιλοξενούμενη λογικά θα ρισκάρει από τα πρώτα κιόλας λεπτά, θέλοντας να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Διαθέτει αξιόπιστες επιθετικές «μονάδες» που μπορούν-έτσι κι αλλιώς-να δημιουργήσουν προβλήματα σε κάθε άμυνα. Αν η Μάαστριχτ κάνει τα ίδια λάθη (στα μετόπισθεν) που είδαμε στην πρεμιέρα, τότε δύσκολα θα καταφέρει να διεκδικήσει κάτι. Βασιζόμενος σε αυτή τη λογική θα επιλέξω το διπλό σε συνδυασμό με το Over 2.5 (combo) για να απογειωθεί η απόδοση! 2.80; Ναι, μου κάνει!

Μπρέντα και… κλείνουμε!

Αποτελεί την έτερη ομάδα που ήρθε φέτος από την πρώτη κατηγορία. Η Μπρέντα ελπίζει επίσης σε μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις (απευθείας άνοδος) έχοντας από πέρυσι τον Μπρόοντ στον πάγκο της. Ο τελευταίος έχει εργαστεί στο πλάι του Φιλίπ Κοκού (ως βοηθός) στην PSV και θεωρείται (όχι αδίκως) κατάλληλος για την οδηγήσει… πίσω στα σαλόνια! Υστερα από αρκετές προσθαφαιρέσεις που έγιναν στο ρόστερ της, μάλλον βγαίνει κερδισμένη. Εγιναν προσεκτικές κινήσεις και αυτό που είδαμε στην πρεμιέρα μας ικανοποίησε. Ανετη επικράτηση στην έδρα της Ντόρντρεχτ (2-0) με τους κορυφαίους του Ιλιτς (σκόρερ) και Φιλίποβιτς, ακόμη και αν ο νεοφερμένος Ντογκάν (φορ, 36/21 πέρυσι με την Ος) δεν αγωνίστηκε. Απόψε θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην έδρα της, εκεί όπου μετράει δύο ήττες στους 17 τελευταίους αγώνες της (στη Β’ κατηγορία). Διαθέτει μία από τις πιο «καυτές» έδρες της κατηγορίας και θα θελήσει να το αποδείξει!

Απέναντί της η περσινή ουραγός της Β’ κατηγορίας, Χέλμοντ Σπορ. Δεν βελτιώθηκε καθόλου στο διάστημα της διακοπής, χάνοντας παίκτες-κλειδιά. Μπορεί να ανέβηκε επίπεδο μετά την έλευση του Μπούσεν (πρώην Ντεν Μπος) στον πάγκο, όμως θαύματα… δεν γίνονται. Μπορεί να μην τα πήγε άσχημα κόντρα στη Φόλενταμ (1-1) στην πρεμιέρα, όμως δεν αντιμετώπιζε-έτσι κι αλλιώς-κάποιο ανταγωνιστικό σύνολο. Δεν ρίσκαρε σχεδόν καθόλου, «υπνώτισε» την αντίπαλο για ένα ημίχρονο και τελικά πήρε προβάδισμα στις αρχές της επανάληψης (50’). Ο νεοφερμένος μπακ Γιόπεν τα έκανε… μαντάρα όμως, χαρίζοντας πέναλτι στην αντίπαλο (1-1, 80’), δεχόμενος μάλιστα και 2η κίτρινη κάρτα, δύο λεπτά αργότερα. Παραλίγο να «αυτοκτονήσει», αλλά άντεξε! Δυσκολεύεται πολύ μακριά από το γήπεδό της (24 αγώνες χωρίς τρίποντο) και αυτό αποτελεί πρόβλημα.

Μοιάζει δύσκολο η Χέλμοντ να καταφέρει να κοιτάξει στα… μάτια την Μπρέντα. Η συνήθειά των δύο ομάδων να ρίχνουν τον ρυθμό στα μεταξύ τους παιχνίδια μας δίνει την… διέξοδο του 1+Under 3.5 (2.65) αφού ο «κουτσουρεμένος» άσος δεν θέλγει. Ετσι κι αλλιώς η αποψινή γηπεδούχος υποδέχεται τη μαχητική Καμπούρ την επόμενη εβδομάδα και δεν έχει λόγο να σπαταλήσει δυνάμεις.

analysis ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ stoiximatikes ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ kouponi ΚΟΥΠΟΝΙ programma ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ TV