ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ - ΣΠΑΛ  στην Pamestoixima.gr | +21
ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ - ΣΠΑΛ
στην Pamestoixima.gr

* Νοκ άουτ αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Παράταση και, εφόσον χρειαστεί, πέναλτι αν οι αντίπαλοι δεν λύσουν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά.
* Η ομάδα που θα προκριθεί θα υποδεχτεί στα προημιτελικά τη Γιουβέντους.
* Γειτονικό ντέρμπι της Εμίλια – Ρομάνια.
* «2-3 γκολ» τα 7 από τα 8 μεταξύ τους και στις δύο έδρες.

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

Κέρδισε τις εντυπώσεις, έχασε όμως 3-1 από τη Γιουβέντους στο Τορίνο. Από το 45’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ομπιάνγκ με απευθείας κόκκινη κάρτα, από το 50’ πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε στο 58’ με τον Ντεφρέλ, όμως ένα σημαντικό λάθος στην άμυνα έφερε το μοιραίο δεύτερο γκολ στο 82’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Απέδειξε όμως για μία ακόμα φορά ότι δίκαια βρίσκεται τόσο ψηλά στη βαθμολογία, έστω και αν πλέον υποχώρησε στην 7η θέση. Ακολουθεί το μεσημέρι της Κυριακής το εντός έδρας γειτονικό ντέρμπι με την Πάρμα.

«Δεν μου είναι πλέον αρκετά τα καλά λόγια των αντιπάλων έπειτα από τις εμφανίσεις που κάναμε. Θέλω αυτές να συνοδεύονται και από θετικά αποτελέσματα όταν παίζουμε απέναντι στους μεγάλους της χώρας» το σχόλιο του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, που έχει δει φέτος τη Σασσουόλο να χάνει εντός έδρας από Ιντερ, Μίλαν και εκτός έδρας από Αταλάντα, Γιουβέντους.

Εκτός μάχης ο στόπερ Ρομάνια, ο μπακ Τόλγιαν (9/0), ο χαφ Μπουραμπιά (12/1) και ο πολύτιμος εξτρέμ Μπεράρντι (15/7). Με πολλούς αναπληρωματικούς παρατάσσει τους «νεροβέρντι» ο Ντε Τζέρμπι, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι η ενδεκάδα που θα παρατάξει δεν θα είναι πολύ ανταγωνιστική.

(4-2-3-1): Πέγκολο – Μούλντουρ, Μάρλον, Πελούζο, Κυριακόπουλος – Μανιανέλι, Ομπιάνγκ – Οντέι, Λόπεζ, Χάρασλιν – Ρασπαντόρι

ΣΠΑΛ

ΣΠΑΛ

Είχε ανάγκη τη διακοπή, προκειμένου να φορτίσει τις εμφανώς πεσμένες μπαταρίες της και να αναδιοργανωθεί. Δεν φάνηκε έτοιμη για τα διαδοχικά ματς του Δεκεμβρίου. Η κούραση επηρέασε σημαντικά το παιχνίδι της. Σταμάτησε να σκοράρει, κυρίως όμως έγινε ευάλωτη στα μετόπισθεν.

Ενδεικτικό πως σε αυτό το διάστημα, για πρώτη φορά στη σεζόν μέτρησε δύο συνεχόμενες ήττες. «Φάρμακο» η νίκη στο Φροζινόνε στην τελευταία αγωνιστική υποχρέωση στις 4 Ιανουαρίου (2-1), μιας και ακολούθησε η διακοπή. Μίλησε η εμπειρία, αφού και πάλι δεν ήταν καλύτερη της αντίπαλου.

Τη διάθεση για μάχη κράτησε ο προπονητής Μαρίνο, ενώ άπαντες παραδέχθηκαν πως οφείλουν να βελτιωθούν εν όψει συνέχειας. Στην 5η θέση στο πρωτάθλημα της Serie B, απέχει 5 βαθμούς από την κορυφή και αγωνίζεται τη Δευτέρα απέναντι στη Ρετζιάνα εντός έδρας. Στον προηγούμενο γύρο προκρίθηκε με νίκη 2-0 επί της Μόντσα (Β), ενώ προηγουμένως είχε αποκλείσει την Κροτόνε (Α) στα πέναλτι (0-0 κ.δ, 1-1 παράταση).

Ως ευκαιρία αλλά όχι προτεραιότητα, χαρακτήρισε την αναμέτρηση με τη Σασουόλο ο προπονητής Πασκουάλε Μαρίνο. Παρατάσσει την ομάδα με αρκετές αλλαγές από αυτό που θεωρείται «βασική ενδεκάδα», αφού το βλέμμα είναι στραμμένο στον αγώνα με τη Ρετζιάνα για το πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο Οκόλι (στόπερ, 1/0), τραυματίας ο Βιβιάνι (αμυντικός χαφ, 1/0), προληπτικά έμεινε εκτός ο Παλόσκι (βασικός επιθετικός, 13/4/1).

(3-4-2-1): Μπερίσα – Σπάλτρο, Βίκαρι, Ρανιέρι – Στρεφέτσα, Εσπίζιτο, Μούρτζα, Σάλα – Κάστρο, Μπρίνιολα - Φλόκαρι