ΜΑΙΝΤΖ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ στην Bwin | +21
ΜΑΙΝΤΖ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ
στην Bwin

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Μόνο πέντε φορές έχει βάλει άνω του ενός γκολ η Μάιντς εναντίον της Ντόρτμουντ στα 29 παιχνίδια τους στην κατηγορία. Τα 22/29 τελείωσαν στο εύρος του 2-3 γκολ.

* Η Ντόρτμουντ μετράει 13-5-0 εναντίον της Μάιντς στην κατηγορία όταν ανοίγει το σκορ.

* Ουδέποτε τελείωσε 0-0 συνάντησή τους στο Μάιντς για το πρωτάθλημα.

στην Bwin
ΜΑΙΝΤΖ

ΜΑΙΝΤΖ

Αποχώρησε με την ισοπαλία με σκορ 1-1 από την έδρα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στην προηγούμενη αγωνιστική. Από κλέψιμο της μπάλας προηγήθηκε στο 11' και ακολούθως αμύνθηκε εξαιρετικά. Δεν μπόρεσε βέβαια να έχει καλή παρουσία στις αντεπιθέσεις και το πλήρωσε αυτό με την ισοφάριση στο 86'. Αλλες δύο δύσκολες φάσεις πέρασε μετά, δίχως συνέπεια.

Η ομάδα του Μπο Σβένσον συμπλήρωσε αήττητο εννέα παιχνιδιών (5-4-0) στο πρωτάθλημα και το τέλος της αγωνιστικής την βρήκε σταθερή στην δωδέκατη θέση της βαθμολογίας με σταθερό «αέρα» πέντε βαθμών πάνω από την 16η Αρμίνια Μπίλεφελεντ και την θέση των παιχνιδιών διαβάθμισης για την παραμονή.

Μετά και από τα χθεσινά παιχνίδια εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία.

Από αγωνιστικής απόψεως δεν γίναμε πιο σοφοί. Οταν παίζει ως αουτσάιντερ στο γήπεδό της ή γενικά ως φιλοξενούμενη είναι καλή στην τακτική εναντίον της μπάλας. Δεν δέχεται πολλές απειλές (στην Κολωνία την πάτησε από στατικές φάσεις) και συνολικά έχει μετρήσει και 6/9 θετικά παιχνίδια στις αντεπιθέσεις σε αυτό το διάστημα. Στη Σάλκε και στη Στουτγκάρδη ήταν ανύπαρκτη σε αυτές, στη Φρανκφούρτη λίγη. Γενικά της είναι πιο εύκολο να «κλέβει» παιχνίδια παρά να επιβάλεται και να τα κερδίζει.

Τα πιο δύσκολα έρχονται όταν παίζει στο γήπεδό της ως φαβορί. Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και στη Λειψία σημείωσε αρκετά τέρματα σε αυτά. Η επίθεσή της ήταν εξαφανισμένη στις άλλες έξι περιπτώσεις και άστοχη απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου. Μόνο τέσσερα γκολ (τα δύο από πέναλτι) πέτυχε σε αυτές. Δεν το έχει στο παιχνίδι πρωτοβουλίας, αν δεν της «κάτσει» λάθος της αντιπάλου ή αντίπαλος που προσφέρει χώρους έχει πρόβλημα.

Ουδέν νέο πρόβλημα. Εξέτισε ποινή αγωνιστικής ο βασικός κεντρικός αμυντικός Μπελ (15/0). Είναι διαθέσιμος μετά από απουσία πέντε παιχνιδιών ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Κίλιαν (6/0).

Εχει ρεκόρ 4-4-8 (8/16 G/G, 5/16 Over) στα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα αλλά 2-2-0 πιο πρόσφατα.

(3-4-2-1): Τσέντνερ – Σαν Ζιστ, Μπελ, Νιακατέ – ντα Κόστα, Μπαρέιρο, Κορ, Μουενέ – Μπούρκαρντ, Κουάισον – Ονισίβο.

στην Bwin
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Υποδέχτηκε τη Λειψία και τη νίκησε με 3-2 την περασμένη αγωνιστική. Γλίτωσε το γκολ στο 3', το πέτυχε στο 7' και ήταν ένα... κλικ πιο κοντά στο να βρει δεύτερο τέρμα στο πρώτο 45λεπτο. Ιδια αρχή στο δεύτερο 45λεπτο. Απέφυγε το 1-1 στο 47', έκανε το 2-0 στο 51'. Από στατική φάση δέχτηκε το 2-1 στο 63', γλίτωσε το 2-2 στο 69', όχι όμως και στο 72'. Περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο, πρακτικά ενάντια στη ροή της συνάντησης προηγήθηκε με 3-2 στο 87' και πέντε λεπτά αργότερα απέφυγε νέα ισοφάριση.

Την Πέμπτη η Ντόρτμουντ νίκησε με 4-1 τη Λειψία στον τελικό του Κυπέλλου. Δεν χρειάστηκε καν πρωτοβουλία και κατοχή μπάλας. Τιμώρησε αυστηρά την αντίπαλό της για κάθε πούλημα αυτής, έβγαλε αντεπιθέσεις, σκόραρε τρεις φορές σε αυτές στο πρώτο 45λεπτο και πρακτικά τελείωσε το παιχνίδι. Παρέμεινε αμυντική στο δεύτερο 45λεπτο, δέχτηκε μόνο ένα τέρμα και σε κόντρα προς το τέλος έβαλε το τέταρτο τέρμα.

Η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς πήρε το πρώτο της τρόπαιο μετά από το 2017 και τώρα γυρίζει στο πρωτάθλημα όπου μετράει πέντε σερί νίκες και το τέλος της αγωνιστικής τη βρήκε να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από την πέμπτη Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για το τελευταίο εισιτήριο προς το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Εχει συνεπώς, την δυνατότητα να εξασφαλίσει την συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ σε περίπτωση που κερδίσει σήμερα, καθώς η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ηττήθηκε χθες από τη Σάλκε.

Ουδέν νέο πρόβλημα. Δεύτερο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο βασικός στο 2021 τερματοφύλακας Χιτς (16/0), τρίτο ο συχνά βασικός δεξιός μπακ Μορέι (13/0), εδώ και μεγάλο διάστημα απουσιάζουν ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Ζαγκαντού (9/0), ο αναπληρωματικός επιθετικός Μουκοκό (14/3), ο λογιζόμενος ως βασικός αμυντικός χαφ Βίτσελ (15/0) και ο αριστερός μπακ Σμέλτσερ (0/0).

Εχει σκοράρει στις 30 πιο πρόσφατες παρουσίες της στο πρωτάθλημα. Εχει ρεκόρ 8-2-6 (11/16 G/G, 11/16 Over) εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

(4-3-2-1): Μπίρκι – Πίστσεκ, Ακανζί, Χούμελζ, Γκερέιρο – Τσαν –  Μπέλιγχαμ, Νταχούντ – Ρόιζ, Σάντσο – Χάαλαντ.

Θανάσης Κελαντώνης

• ΜΑΙΝΤΖ
  • ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

2-3 Γκολ

Απόδοση: 2.30

Η Μάιντς λατρεύει να παίζει ως αουτσάιντερ. Ακόμα και την Μπάγερν κέρδισε με αυτόν τον τρόπο. Η Ντόρτμουντ είναι σε καλή φόρμα και αυτή, αμύνεται εξίσου αρκετά σταθερά για τα δεδομένα της, έχει περισσότερη ποιότητα επιθετικά και φυσικά, καλές σχέσεις με τη Μάιντς σε συλλογικό επίπεδο. Εχει προβάδισμα το διπλό από την Bwin αλλά καθώς η απόδοση είναι χαμηλή αποφασίσαμε να προτείνουμε το εύρος του 2-3 γκολ που το ευνοεί η παράδοση.