• Winmasters
  • Goalbet
  • Championsbet

Τι ισχύει
Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των 16 του Κόπα ντελ Ρέι. Παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Τοπική αναμέτρηση Βάσκων. Μόλις ένα διπλό στις 11 τελευταίες επισκέψεις της Οσασούνα εκεί.
* Στο πρωτάθλημα (22/12): Οσασούνα – Σοσιεδάδ 3-4

ΣΟΣΙΕΔΑΔ

ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Δύο νίκες σε διάστημα λίγων ημερών στο «Ανοέτα», μετά από μια περίοδο κάμψης και κάμποσα αρνητικά αποτελέσματα. Την Τετάρτη απέναντι στις ρεζέρβες της Εσπανιόλ (2-0) για το Κύπελλο και την Κυριακή στη LaLiga απέναντι στη Μαγιόρκα (3-0), που έχει το χειρότερο εκτός έδρας ρεκόρ στο TOP-5 των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Αυτή την Κυριακή πάει στη Μαδρίτη για το ματς με τη Λεγκανές. Στο μεταξύ συνεχίζονται οι διαπραγματεύσεις για Γιανουζάι και Γουίλιαν Ζοσέ, που βρίσκονται στο στόχαστρο της Ρόμα και της Τότεναμ. Τον πρώτο δεν «καίγεται» να τον κρατήσει, ο δεύτερος θα αποτελέσει πλήγμα.

«Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά για εμάς είναι το πιο σημαντικό παιχνίδι μέχρι στιγμής στη σεζόν. Θέλουμε να κάνουμε το βήμα παραπάνω σε ένα πολύ ελκυστικό Κύπελλο. Περιμένω γεμάτες εξέδρες και ωραία, ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα» έλεγε εμφατικά στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο Αλγουαθίλ, δίνοντας το στίγμα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Εκτός μάχης τέθηκε ο Ντιέγκο Γιορέντε (στόπερ). Σταθερά έξω οι μέσοι Ιγιαραμέντι και Θουρουτούθα, καλές επιστροφές στην άμυνα με Αριτς Ελουστόντο και Νάτσο Μονρεάλ, αναβάλλεται για το επόμενο ματς η επάνοδος του γκολκίπερ Μογιά. Ο Αλγουαθίλ ανακοίνωσε αποστολή 22 παικτών, μεταξύ των οποίων οι… φευγάτοι Γιανουζάι και Γουίλιαν Ζοσέ.

(4-3-3): Ρεμίρο – Γκοροσαμπέλ, Ελουστόντο, Λε Νορμάν, Μονρεάλ – Μερίνο, Θουμπέλδια, Οντεγκααρντ – Πόρτου, Ιζάκ, Οϊαρθάμπαλ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Πύρρειος η νίκη της Παρασκευής κόντρα στη Λεβάντε (2-0). Αφενός σημαντική, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, της δίνει αέρα 11 βαθμών από την πρώτη ομάδα που βρίσκεται κάτω από τη ζώνη. Αφετέρου με μια άσχημη είδηση, τον σοβαρό τραυματισμό (ρήξη χιαστών) του Αργεντινού παικταρά Τσίμι Αβιλα, που αποτελούσε το Α και το Ω στην επίθεσή της.

Την περασμένη εβδομάδα προκρίθηκε επί της Ουέλβα (2-3) στην παράταση, σε ένα ματς στο οποίο έχανε 2-0 μέχρι το 76’. Παρότι την Κυριακή ακολουθεί δύσκολο ματς με τη Βιγιαρεάλ, θα πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι ο Χακόμπα Αρασάτε, πρώην τεχνικός της Σοσιεδάδ, δεν θα αδιαφορήσει στο Κύπελλο.

«Είναι ένα κοντινό ταξίδι για ένα πολύ σημαντικό ματς. Οι δύο ομάδες γνωριζόμαστε αρκετά καλά, έχουμε παίξει πολλές φορές και τις περισσότερες αυτοί ήταν ανώτεροι. Το Κύπελλο είναι όμορφο, αλλά για να προχωρήσουμε και να πετύχουμε κάτι, θα πρέπει να κάνουμε πολλές υπερβάσεις» εξηγούσε ο Βάσκος προπονητής.

Πλην του φορ Αβιλα, δεν υπολογίζονται λόγω τραυματισμού ο γκολκίπερ Ρουμπέν Μαρτίνεθ, ο νιόφερτος μπακ-χαφ Λάτο και οι σημαντικοί μέσοι Οϊέρ και Μέριδα. Μπήκε στην αποστολή ο Ενρίκ Γκαγιέγο, που ήρθε εσπευσμένα προχθές με δανεισμό από τη Χετάφε, προκειμένου να καλύψει το κενό στην επίθεση.

(4-3-3): Χ. Πέρεθ – Ρονκάγλια, Νάβας, Ουνάι Γκαρθία, Εστουπινιάν – Μπρασάνατς, Μονκαγιόλα, Ι. Πέρεθ – Βιγιάρ, Κάρντονα, Ρ. Ιμπάνιεθ

Βαγγέλης Λυκάκης

• ΣΟΣΙΕΔΑΔ
  • ΟΣΑΣΟΥΝΑ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 4.00
Bet365

Τεράστιο πλήγμα σε βάθος χρόνου για την Οσασούνα ο σοβαρός τραυματισμός του Τσίμι Αβιλα. Ακόμα κι έτσι, σε ένα γειτονικό ντέρμπι και σε μονό ματς Κυπέλλου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, δεν πάει εύκολα το χέρι στον χαμηλό άσο της Σοσιεδάδ. Οι φιλοξενούμενοι θα το παλέψουν και είναι σε θέση να διεκδικήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν. Με ρίσκο στην ισοπαλία (4.00) της Bet365