04.12.21

Kingbet Kingbet

Ποντάροντας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cricket

ποντάροντας-στο-παγκόσμιο-πρωτάθλημ-156818

Αλήθεια εσύ έχεις ποντάρει ποτέ στο Cricket; Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cricket πλησιάζει και μαζί του δημιουργούνται πολλές και διαφορετικές στοιχηματικές ευκαιρίες. Ακολουθεί μια αναλυτική παρουσίαση του παιχνιδιού, των κανόνων διεξαγωγής του αλλά των κορυφαίων στρατηγικών για επιτυχημένα πονταρίσματα.

Κανόνες διεξαγωγής Cricket

Τα παιχνίδια κρίκετ διεξάγονται ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν 11 παίκτες η κάθε μία. Ο αγώνας διεξάγεται σε γήπεδο με χλοοτάπητα. Το γήπεδο είναι ωοειδές και έχει διάμετρο 137-150 μέτρων. Ο αγώνας χωρίζεται σε περιόδους. Στη μία περίοδο η μία ομάδα ροπαλοφορεί και η άλλη παρατάσσεται. Συνολικά υπάρχουν τέσσερις περίοδοι. Οι ρόλοι αλλάζουν στην επόμενη περίοδο. Πίσω από κάθε ροπαλοφόρο υπάρχει ένας φράχτης. Αυτός λειτουργεί ως στόχος. Ο σφαιριστής προσπαθεί να πετύχει τον φράχτη που είναι πίσω από τον ροπαλοφόρο. Αν όμως ο δεύτερος χτυπήσει την μπάλα προσπαθεί να κερδίσει πόντους με τρεξίματα.

Μία ομάδα κερδίζει όταν έχει περισσότερα τρεξίματα από την αντίπαλό της ή όταν οι αντίπαλοι είναι όλοι έξω είτε ο αρχηγός της αντίπαλης ομάδας έχει κηρύξει την περίοδο τελειωμένη, δηλαδή έχει αποφασίσει να διακόψει την περίοδο δίχως να έχουν όλοι οι παίκτες του, του εαυτού του συμπεριλαμβανομένου, καεί. Τούτο συμβαίνει στο τεστ κρίκετ και στο πρωτάθλημα κομητειών τα οποία περιλαμβάνουν αγώνες δύο περιόδων (δύο περίοδοι για κάθε ομάδα, τέσσερις συνολικά), όταν πιστεύει ότι τα τρεξίματα που έχει πετύχει η ομάδα του της φτάνουν για να κερδίσει χωρίς να εξαντλήσει τους ροπαλοφόρους.

Κανόνες διεξαγωγής πρωταθλήματος cricket

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κρίκετ διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια. Ξεκίνησε στις 30 Μαΐου και θα ολοκληρωθεί στις 14 Ιουλίου. Είναι το 12ο πρωτάθλημα και διεξάγεται σε Αγγλία και Ουαλία. Το προηγούμενο είχε διεξαχθεί σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία. Η πρεμιέρα έγινε στο «Oval» και ο τελικός θα διεξαχθεί στο «Lord’s». Διεξάγεται με τον εξής τρόπο: Συμμετέχουν 10 ομάδες, όλες σε έναν όμιλο. Υπάρχουν εννέα αγωνιστικές, αφού κάθε ομάδα παίζει με όλες τις άλλες από μία φορά. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται στην ημιτελική φάση, όπου θα διεκδικήσουν τον μεγάλο τίτλο.

Βασικές Στοιχηματικές επιλογές στο cricket

Ξεκινάμε φυσικά με το αποτέλεσμα του αγώνα. Εδώ έχουμε αγορά διπλής επιλογής, αφού δεν υπάρχει ισοπαλία. Οπότε ή κερδίζει ή μία ομάδα ή η άλλη, μιλάμε δηλαδή για άσσο ή διπλό.

Από εκεί και πέρα οι βασικές στοιχηματικές επιλογές είναι τα «Υψηλότερη Opening Partnership» (διπλή επιλογή), «Ομάδα με τα υψηλότερα Run Outs» (εδώ υπάρχει και ισοπαλία), αλλά και «Ομάδα με τα περισσότερα Sixes» (κι εδώ υπάρχει και το «Χ»).