22.05.19|00:01

nx_admin nx_admin

Εκπλήξεις στο Κύπελλο Νορβηγίας

εκπλήξεις-στο-κύπελλο-νορβηγίας-11829

Δεν θα μπορούσαν να αποτελούν εξαίρεση τα 27 σημερινά ματς στο Κύπελλο Νορβηγίας. Υπέρ μας είναι το γεγονός ότι στην πρώτη και στη δεύτερη κατηγορία έχουμε διανύσει σχεδόν το 1/3 της «διαδρομής» και, άρα, έχουμε μια πρώτη εικόνα για τις δυνατότητες των ομάδων.

Κύπελλο Νορβηγίας

Θα ξεκινήσουμε από το ζευγάρι Γκρορούντ-Χαμ Καμ. Ασταθείς οι φιλοξενούμενοι, συνήθως, μακριά από την έδρα τους δεν παρουσιάζουν το καλό τους πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν χάσει στα πέντε τελευταία επίσημα ματς και στην προηγούμενη φάση έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κρακερόι (ομάδα τέταρτης κατηγορίας). Η μία κατηγορία διαφορά που έχουν με τη Χαμ Καμ δεν φαντάζει τη δεδομένη χρονική περίοδο εμπόδιο για να επιβεβαιωθεί ο άσος.

Η Τρόμσο βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στο πρωτάθλημα και το μυαλό όλων είναι πώς θα μαζέψει άμεσα βαθμούς για να βγει από την πολύ δύσκολη θέση που έχει περιέλθει. Δέχεται γκολ με μεγάλη ευκολία στην Eliteserien και η πολύ καλοπληρωμένη απόδοση στο αξίζει και με το παραπάνω το ρίσκο.

Η Μέλμπο μπορεί να είναι ομάδα τέταρτης κατηγορίας, αλλά βρίσκεται σε καλό μομέντουμ και είναι ικανή για να κάνει τη ζημιά. Στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει την Μιόλνερ (ομάδα τρίτης κατηγορίας), δείχνοντας τα δόντια της.

Στην ίδια μοίρα με την Τρόμσο, αλλά στη β’ κατηγορία, βρίσκεται και η Τρόμσνταλεν. Ουραγός (έχει δεχθεί 26 γκολ σε επτά παιχνίδια), δεν έχει την πολυτέλεια να παίζει σε δύο διοργανώσεις, παρά μόνο να συγκεντρωθεί αποκλειστικά στο πρωτάθλημα. Η Χάρσταντ (ομάδα τέταρτης κατηγορίας) μπορεί να εκμεταλλευτεί την κακή περίοδο της και να προκριθεί στον επόμενο γύρο στο Κύπελλο Νορβηγίας.

Η Κρίστιανσουντ διανύει περίοδο φόρμας, είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα επίσημα παιχνίδια της και θεωρούμε ότι είναι πιθανό να κάνει επίδειξη δύναμης στην έδρα της Μπράτβαγκ (ομάδα τρίτης κατηγορίας). Αρα, θα πάμε με το ποντάρισμα στα πολλά γκολ τόσο στο ματς γενικότερα, όσο και για την Κρίστιανσουντ συγκεκριμένα, όπως, για παράδειγμα, το over 2,5 φιλοξενούμενου.

Ατλέτικο Παραναένσε – Ρίβερ Πλέιτ με πριμ* στα κέρδη!

Στοίχημα

Θα συνεχίσουμε με μία ομάδα που είναι εξαιρετική επιθετικά και μπορεί να μας δώσει σημείο, επίσης, με τα πολλά τέρματα. Πρόκειται για την πρωτοπόρο Ααλεσουντ, η οποία, μέχρι στιγμής, κάνει… περίπατο στο πρωτάθλημα, με επτά νίκες και μία ισοπαλία και τέρματα 18-5.

Διαθέτει την κορυφαία γραμμή κρούσης στη β’ κατηγορία, αλλά και την καλύτερη άμυνα και θα την στηρίξουμε, πιστεύοντας ότι θα περάσει με φόρα και από την έδρα της Φλόρο για το Κύπελλο Νορβηγίας. Ποντάρισμα τόσο στο διπλό από το ημίχρονο, όσο και στο over 3,5.

Παρά την απειρία της για την Eliteserien, τρομερά θετικό πρόσωπο εκτός έδρας δείχνει, έως τώρα, η Ράνχαϊμ. Στο ρόστερ της δεν υπάρχουν πολλές λύσεις, ωστόσο, έχει βρει τον τρόπο και έχει κερδίσει πολύ δύσκολα παιχνίδια. Τελευταίο της «χτύπημα» ήταν στην έδρα της Σάρπσμποργκ, όπου επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-3, ενώ είχε προηγηθεί η σπουδαία επιτυχία της στην έδρα της Μπραν. Περιμένουμε να έχει εύκολο έργο απέναντι στη Νάρντο (ομάδα τρίτης κατηγορίας), γι’ αυτό και θα ποντάρουμε στο over 4,5.

Πάντα, βέβαια, στο μυαλό μας πρέπει να υπάρχουν οι ενδεχόμενες αλλαγές που θα κάνουν οι προπονητές. Οι ομάδες της πρώτης κατηγορίας είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις και την Πέμπτη και την Κυριακή, σε αντίθεση με τις ομάδες της δεύτερης κατηγορίας που έπαιξαν την Πέμπτη και το Σαββατοκύριακο είχαν κενό.

(19:00) ΓΚΡΟΡΟΥΝΤ – ΧΑΜ ΚΑΜ    1    3.00    Stoiximan

(19:00) ΜΕΛΜΠΟ – ΤΡΟΜΣΟ    1X    3.75    Pamestoixima.gr

(19:00) ΧΑΡΣΤΑΝΤ – ΤΡΟΜΣΝΤΑΛΕΝ    1    6.50    Novibet

(19:00) ΜΠΡΑΤΒΑΓΚ – ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ    Over 3,5    1.70    Stoiximan

(19:00) ΜΠΡΑΤΒΑΓΚ – ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ    Over 2,5 Φιλ.    1.91    Stoiximan

(19:00) ΦΛΟΡΟ – ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ    Over 3,5    2.15    Bwin

(19:00) ΦΛΟΡΟ – ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ    2/2    1.83    Pamestoixima.gr

(19:00) ΝΑΡΝΤΟ – ΡΑΝΧΑΪΜ    Over 4,5    2.73    Betshop

analysis ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ stoiximatikes ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ kouponi ΚΟΥΠΟΝΙ programma ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ TV