4-6

7+

ΑΝΑΛΥΣΗ

FACTS

Επαναληπτική αναμέτρηση για μία θέση στη Λιγκ 1. Σε ισχύ ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* A’ παιχνίδι: Τουλούζ – Ναντ 1-2.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 15-14-13 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά από τη σεζόν 1989-90, 9-8-5 με γηπεδούχο τη Ναντ την ίδια περίοδο. 6-5-1 στα 12 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

* 2-3 γκολ 5/7 πιο πρόσφατα ανεξαρτήτως έδρας, όπως και 11/14 τελευταία.

* Ο προπονητής της Ναντ Κουμπουαρέ βιώνει ένα ντεζαβού, μιας και έζησε τα μπαράζ και το 2019 ως τεχνικός της Ντιζόν, με την τότε ομάδα του να παραμένει στα σαλόνια του γαλλικού ποδοσφαίρου, επικρατώντας της Λανς.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Δεν άφησε την απογοήτευση να την κυριεύσει μετά το “στραπάτσο” του εντός έδρας 1-2 από τη Μονπελιέ στο πέσιμο της αυλαίας του Σαμπιονά, μια ήττα που την υποχρέωσε να βρεθεί στη δύσκολη θέση των μπαράζ. Πέτυχε μεγάλη νίκη με το ίδιο σκορ επί της Τουλούζ που της δίνει σαφές προβάδισμα παραμονής στα σαλόνια της γαλλικής ελίτ.

Τομηρός ο κόουτς Αντουάν Κομπουαρέ, επέλεξε να παρατάξει την ομάδα με το ίδιο σύστημα που τον δικαίωσε στα περισσότερα από τα τελευταία ματς του διμήνου. Δύο δυνατά αμυντικά χαφ αλλά κυρίως το επιθετικό δίδυμο Μουανί, Κουλιμπαλί που δημιούργησε μεγάλα και άλυτα προβλήματα στην αντίπαλό της από τα πρώτα λεπτά.

Δεν είναι τυχαίο ότι σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού (10′ Μπλας, 18. Μουανί), παίρνοντας ισάριθμες φορές το προβάδισμα ενώ απείλησε από τον άξονα της μεσαίας γραμμής την Τουλούζ που έδειξε ειδικά στο πρώτο ημίωρο να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο παρουσιάζοντας μια πολύ αγχωτική εικόνα. Κυνικό αλλά και ρεαλιστικό το β’ ημίχρονο των “Καναρί” που κοίταξαν να θωρακίσουν τα μετόπισθεν και να πάρουν τη νίκη, κάτι που κατάφεραν με σχετική ευκολία δεδομένης της κρισιμότητας του ματς.

“Εχουμε ένα πλεονέκτημα μετά τη νίκη, δεν το κρύβω, αλλά το σκορ κρύβει πολλές παγίδες και απαγορεέυεται κάθε εφησυχασμός”, δήλωσε ο Κομπουαρέ για να συμπληρώσει, “θα πρέπει να παρουσιαστούμε το ίδιο συνεπείς, σοβαροί αλλά βασικά αποτελεσματικοί μπροστά. Εχουμε ακόμη ένα μισό για να πετύχουμε την αποστολή μας. Εύχομαι να πανηγυρίσουμε στο τέλος”.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΝΕΑ

Μοναδικός πονοκέφαλος για τον κόουτς Αντουάν Κομπουαρέ, ο βασικός χαφ Σιριβέγια που αντιμετωπίζει πρόβλημα με σπάσιμο στο χέρι και η συμμετοχή του κρίνεται αμφίβολη.

ΕΝΤΕΚΑΔΑ

(4-4-2): Λαφόντ – Απια, Καστελετό, Παλούα, Τραορέ – Λουζά, Μπλάς, Τουρέ (Σιριβέγια), Σιμόν – Μουανί, Κουλιμπαλί.

BET INFO

* Χωρίς ισοπαλία στα 9 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας (5-0-4). Over τα 8 και 2-3 γκολ τα 6 απ΄αυτα.

* Μετρά μόλις 1 νίκη στα 16 εντός έδρας ματς από τα μισά Οκτωβρίου (1-7-8). Τα 10 πιο πρόσφατα είχαν 2-3 γκολ.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Αναμφισβήτητα αιφνιδιάστηκε από την ορμή με την οποία μπήκε η Ναντ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση. Δικαιολογημένα, αφού κανείς θεωρώ δεν περίμενε τέτοια ενέργεια από τα «καναρίνια». Βρέθηκε να κυνηγά το σκορ μόλις στο 10’, ωστόσο κατάφερε να φέρει το ματς σε ισορροπία στο 18’ με τον αριστερό φουλ μπακ Μασάδο να βρίσκει δίχτυα έπειτα από ασίστ του Μπαγιό.

Η χαρά και ο ενθουσιασμός της κράτησαν μόλις τέσσερα λεπτά, αφού οι αντίπαλοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 22’. Αρνητική εντύπωση προξένησε η αμυντική της συμπεριφορά και κυρίως η τρικυμία στο κέντρο της άμυνας. Ολα αυτά είχαν ως συνέπεια να γυρίσει τούμπα όλη η ψυχολογία.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ήταν μόνο αυτός ο λόγος, η αλήθεια όμως είναι πως παρακολουθώντας την αναμέτρηση, ήταν σαν να έπαιζε μία ομάδα ταλαντούχων Νέων (Τουλούζ), με μία έμπειρων Ανδρών (Ναντ), μιας και υστερούσε σε κάθε προσωπική μονομαχία. Είχε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος, απειλήθηκε ελάχιστα, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις (1-2).

Εννοείται πως οτιδήποτε άλλο πέραν της ανόδου θα αποτελέσει παταγώδη αποτυχία, πλέον όμως έχει να ανέβει βουνό. Πρώτον διότι ψάχνει τουλάχιστον δύο γκολ και δεύτερον επειδή πρέπει να ξεπεράσει το εκτός έδρας «σύνδρομο» που την καταδιώκει του τελευταίους τέσσερις μήνες, μετρώντας στις εξορμήσεις της 1-3-5.

«Ημασταν ένα επίπεδο κάτω από αυτό που έπρεπε. Δεν είχαμε νεύρο. Υπάρχει απογοήτευση, στο ποδόσφαιρο όμως έχουμε δει πράγματα και όλα είναι δυνατά. Για μένα τίποτα δεν έχει τελειώσει» τόνισε ο τεχνικός Γκαράντ. Οπαδοί της ομάδας βρέθηκαν στο γήπεδο το απόγευμα του Σαββάτου στην τελευταία προπόνηση, «ντοπάροντας» ψυχολογικά τους παίκτες εν όψει δεύτερου τελικού.

Ο προπονητής Γκαράντ έχει τη χαρά να έχει στη διάθεσή του όλους του παίκτες.

ΕΝΤΕΚΑΔΑ

(3-5-2): Ντουπέ – Αμιάν (αρχ.), Ντεβέστ, Γκάμπριελσεν – Μορέιρα, Κονέ, Σπίρινγκς, Ντεζαγιέ, Μασάδο – Αντλί, Μπαγιό