ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Αυτή τη φορά ήταν εκείνη που είδε την εστία της να παραβιάζεται στην εκπνοή των καθυστερήσεων και να χάνει μια δική της νίκη, δεχόμενη την ισοφάριση σε 1-1 από τη φιλοξενούμενη Εστερσουντ.

Μεστή εμφάνιση, έλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε τις φάσεις, για να πάρει προβάδισμα με την έναρξη της επανάληψης (48’). Αφού έχασε μια δυο φάσεις ως το 70’, έπαιξε συντηρητικά και το πλήρωσε στο 90+4’.

Παρά την ισοπαλία, υπάρχει ιδιαίτερα θετικό κλίμα στην ομάδα, καθώς η παρθενική της παρουσία στην Αλσβένσκαν συνοδεύεται από καλές εμφανίσεις και ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα, που τη φέρνουν στην 7η θέση της βαθμολογίας, 4 μόλις βαθμούς από την πρωταθλήτρια και σημερινή της αντίπαλο και 5 από την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Γενικώς, η νεοφώτιστη ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον τα πάει αρκετά καλά, σαφώς καλύτερα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, και υπάρχει αισιοδοξία πως θα μπορέσει να ανανεώσει τη συμμετοχή της και την ερχόμενη σεζόν. Υπάρχει βέβαια, πολύς δρόμος ακόμη, εντούτοις οι 16 βαθμοί στις 12 πρώτες αγωνιστικές την κάνουν να κοιτάει προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω, φέρνοντας ενθουσιασμό στις τάξεις της.

Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο. Τραυματίας και αμφίβολος παραμένει ο βασικός μέσος Γιόακιμ Λίντνερ (9 συμ., 1 ασίστ). Αμφίβολοι δίνονται ο βασικός αμυντικός Γιον Μπίρκεφελντ (10 συμ.) και ο εναλλακτικός επιθετικός Αλιμπέκ Αλίεφ (5 συμ., 3 αλλαγή).

Εχει 3/4 τελευταία G/G, 6/7 τελευταία ισόπαλα ημίχρονα, ενώ εντός έδρας έχει 4 συνεχόμενα και 5/6 φετινά ισόπαλα ημίχρονα και 3/4 τελευταία Under.

ΤΖΟΥΓΚΑΡΝΤΕΝ

Δεύτερη κολλητή νίκη, εντός έδρας αυτή τη φορά, επικράτησε 3-1 της φιλόδοξης Χέκεν, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση.

Εμφανώς ανώτερη, πήρε προβάδισμα στο 20’ και παρότι ισοφαρίστηκε στο 32’, δεν το έβαλε κάτω και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με γκολ στο 45+3’. Με την έναρξη της επανάληψης (47’), σφράγισε τη νίκη.

Ικανοποίηση για την εμφάνιση και το απο

τέλεσμα, αλλά και τη γενικότερη άνοδο.  Η αλήθεια είναι πως οι πρωταθλητές δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα και οι πρώτες τους εμφανίσεις έφεραν προβληματισμό. Ούτε ικανοποιούσαν όταν κέρδιζαν ούτε απογοήτευαν όταν έχαναν, κινούνταν στη μετριότητα με μόνη σταθερά τα λάθη στην άμυνα. Στα τελευταία ματς όμως έχουν ελαχιστοποιηθεί αυτά τα λάθη, έχει βελτιωθεί η δημιουργικότητα και δείχνουν να παίρνουν μπροστά.

Στην παρούσα φάση και με το τέλος των 12 πρώτων αγωνιστικών, 3 πριν εκπνεύσει ο α’ γύρος, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ βρίσκεται στην 4η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 20 βαθμούς, 5 λιγότερους από το δίδυμο της κορυφής και 1 λιγότερο από την 3η Ελφσμποργκ.

Τιμωρημένοι οι βασικοί αμυντικοί Γιέσπερ Κλάρστρεμ (12 συμ.) και Ερικ Μπεργκ (11 συμ., 2 γκολ). Τραυματίστηκε στο τέλος της αναμέτρησης ο βασικός μέσος Χάρις Ρατεντίνατς (10 συμ., 4 ασίστ) και παρότι βρίσκεται στην αποστολή η συμμετοχή του είναι αμφίβολη.

Εκτός αποστολής έμειναν και πάλι ο βασικός μεσοεπιθετικός Εντουαρντ Τσιλούφια (4 συμ.), ο βασικός μέσος Νίκλας Μπέρκροτ (3 συμ., 1 ασίστ), που υποβλήθηκε σε επέμβαση στο γόνατο και θα αργήσει να επιστρέψει και ο μακροχρόνια απών αμυντικός Αλεξάντερ Αμπράχαμσον.

Εχει 4/5 τελευταία N/G και Under, το ημίχρονο στα 4/5 τελευταία ήταν Χ, ενώ εκτός έδρας έχει 5/6 τελευταία N/G και 3/4 τελευταία Under.

Μίλτος Ζωγράφος

• ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ
  • ΤΖΟΥΓΚΑΡΝΤΕΝ

Χ Ημίχρονο

Απόδοση: 2.20
winmasters

Δεν ανοίγεται από την αρχή η Βόρμπεργκ, παίζει προσεκτικά και προσπαθεί να αξιολογήσει τις διαθέσεις αλλά και την τακτική του αντιπάλου. Ανεβαίνει σταδιακά και επιτίθεται έχοντας το μυαλό της και στα μετόπισθεν. Συντηρητικά προσεγγίζει τα ματς και η Γιουργκόρντεν, η οποία είναι καλύτερη ως ομάδα και πιο κοντά στη νίκη. Το διπλό πάντως δεν είναι για τόσο χαμηλά όσο το δίνουν οι διάφορες εταιρείες. Με το σκεπτικό ότι τόσο η Βόρμπεργκ (5/6 φετινά εντός) όσο και η Γιουργκόρντεν (4/5 τελευταία και 2 απανωτά εκτός) φέρνουν ισοπαλίες στο ημίχρονο, το Χ ημίχρονο που δίνεται πάνω από τον διπλασιασμό στη Winmasters αξίζει το ποντάρισμα…