ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΕΝΤΕΓΙΝ - ΚΛΑΜΠ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ ΑΣΟΥΝΣΙΟΝ
στην Stoiximan

* Η Ατλέτικο Νασιονάλ από την Κολομβία υποδέχεται τη Λιμπερτάδ από την Παραγουάη.

* ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Αγώνας ρεβάνς της τρίτης προκριματικής φάσης του Κόπα Λιμπερταδόρες. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση απόλυτης ισορροπίας θα ακολουθήσει απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, χωρίς να προηγηθεί παράταση. Η ομάδα που θα προκριθεί θα μπει στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ αυτή που θα αποκλειστεί θα μεταφερθεί στους ομίλους του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Η νικήτρια της διοργάνωσης εξασφαλίζει για τον εαυτό της μία θέση στους ομίλους του Λιμπερταδόρες 2022, χαρίζοντας, παράλληλα, στη χώρα της ένα επιπλέον εισιτήριο.

* Είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και το 2019 για την ίδια διοργάνωση και στην ίδια φάση. Τότε η Λιμπερτάδ είχε πάρει την πρόκριση στα πέναλτι μετά από εντός έδρας νίκη 1-0 και εκτός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ.
* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

* Α' ΑΓΩΝΑΣ: ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ 1-0
Με γκολ του κεντρικού αμυντικού Μπάες στο 78’ οι Παραγουανοί απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης. Στο πρώτο ημίχρονο η Λιμπερτάδ είχε την υπεροχή, όμως στην επανάληψη ήταν η Νασιονάλ αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και το γκολ μπήκε ενάντια στη ροή του παιχνιδιού.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την Ντεπορτίβο Κάλι όμως έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ. Δέχτηκε το γκολ στο 40’ με πέναλτι, ενώ προέβη και σε μερικό ροτέισον. Με μία αγωνιστική να υπολείπεται για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου ισοβαθμεί στην κορυφή με την Ντεπορτίβο Κάλι, υπερτερώντας όμως στη διαφορά τερμάτων.

Απόψε καλείται να αξιοποιήσει την παραδοσιακή δυναμική που βγάζει ως γηπεδούχος. Είναι χαρακτηριστικό ότι είναι αήττητη στις εννέα πιο πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις (8-1-0), ενώ στις τελευταίες πέντε έχει σημειώσει ισάριθμες νίκες με συνολικό παθητικό μόλις ενός τέρματος (και αυτό με πέναλτι).

Ο μέσος Ροβίρα (15/2) βγήκε από την καραντίνα και θα ξεκινήσει σήμερα βασικός. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και θα παραταχτεί με την καλύτερη δυνατή σύνθεση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 27 παιχνίδια που έχει δώσει απέναντι σε ομάδες της Παραγουάης έχει θετικό απολογισμό (13-8-6).

(4-3-2-1): Κιντάνα – Κανδέλο, Γιέρσον Μοσκέρα, Ολιβέρα, Μπανγκέρο – Ροβίρα  Σεμπαστιάν Γκόμες, Περλάσα - Χαρλάν Μπαρέρα, Ανδράδε – Τζόναταν Αλβες.

ΚΛΑΜΠ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ ΑΣΟΥΝΣΙΟΝ

Νίκησε 2-1 εντός έδρας την Γκουαϊρένια και βρέθηκε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή και προηγήθηκε 2-0 χάρη στα τέρματα του μεσοεπιθετικού Βιγιάλμπα στο 19’ και του χαφ-εξτρέμ Ενσίσο στο 45’. Ενδιάμεσα πέτυχε και άλλο ένα γκολ που όμως ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR λόγω οριακού οφσάιντ.

Στην επανάληψη η Γκουαϊρένια ανέβασε την απόδοσή της και αφού μείωσε στο 53’,  απείλησε αρκετές φορές με ισοφάριση, με κορυφαία ευκαιρία ασφαλώς ένα πέναλτι στο 72’ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μαρτίν Σίλβα. Την επόμενη Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Σέρο Πορτένιο σε ένα από τα παραδοσιακά ντέρμπι του παραγουάνικου ποδοσφαίρου.

Ταξίδεψε στην Κολομβία με αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών. Συγκεκριμένα θα λείψουν ο Αργεντινός αριστερός μπακ Βανχιόνι (4/0), ο χαφ-εξτρέμ Αντόνιο Μπαρέιρο (4/1), ο γνωστός μας 37χρονος επιθετικός Οσκαρ Καρδόσο (13/5) και ο μακροχρόνια τραυματίας Κολομβιανός μέσος Καμπουσάνο (0/0). Επίσης εκτός αποστολής έμεινε και ο μεσοεπιθετικός Μπογκαρίν (12/1) που ταλαιπωρείται από μία ίωση.

Στην προηγούμενη φάση είχε αποκλείσει την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα του Εκουαδόρ με εκτός έδρας νίκη 1-0 και εντός έδρας ισοπαλία 2-2.

(4-4-2): Μαρτίν Σίλβα – Ιβάν Πίρις, Μπάες, Αλεξ Μπαρμπόσα, Ματίας Εσπινόσα – Μποκανέγκρα, Μπλας Κάσερες, Ιβάν Φράνκο, Χούλιο Ενσίσο – Σεμπαστιάν Φερέιρα, Αντριάν Μαρτίνες.

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΕΝΤΕΓΙΝ
  • ΚΛΑΜΠ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ ΑΣΟΥΝΣΙΟΝ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.88

Η Ατλέτικο Νασιονάλ έχει τις δυνατότητες να φτάσει στην ανατροπή, αν και το 1-0 είναι αρκετά «πονηρό». Πέρα από το ότι παραδοσιακά στην έδρα της είναι πολύ δυνατή και αποτελεσματική, έχει να αντιμετωπίσει και μία Λιμπερτάδ που είναι ασταθής ανασταλτικά, ενώ θα έχει και ορισμένες σημαντικές απουσίες. Σε λογικές αποδόσεις ο άσος στον Stoiximan.