στην Bet365

Α’ ΓΥΡΟΣ: Λούτον – Νότιγχαμ 1-1

* «Κεκλεισμένων των θυρών».

* Οι αποστολές είναι 20μελείς ενώ επιτρέπονται 5 αλλαγές.

* Συνολική παράδοση (από το 1937-38): 27-16-21. Πιο πρόσφατο διπλό της Λούτον το 1-0 του 1983 (0-5-7 έκτοτε με 3 διαδοχικές ήττες).

στην Bet365
ΝΟΤΙΓΧΑΜ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ

Μετά από δύο νίκες απέσπασε το 1-1 από την Ντέρμπι στη μάχη των Ανατολικών Μίντλαντς. Στάθηκε τυχερή που δεν βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα, όμως σταδιακά ισορρόπησε και βρήκε το γκολ εκμεταλλευόμενη τη λάθος αντίδραση του αντίπαλου γκολκίπερ (Γκάρνερ). Στην επανάληψη είχε τον έλεγχο και κράτησε μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, όμως δεν απέφυγε την ισοφάριση από το υπέροχο σουτ του Καζίμ-Ρίτσαρντς (84’).

«Υπάρχει απογοήτευση που δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τους τρεις βαθμούς. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, περιορίσαμε την Ντέρμπι σε ελάχιστες φάσεις και μετά την ανάπαυλα θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει ένα δεύτερο γκολ» ανέφερε μετά το τέλος ο Κρις Χάουτον που φάνηκε να θέλει κάτι περισσότερο.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, η μοιρασιά των βαθμών κρίνεται δίκαιη και δεν δυσαρέστησε ιδιαίτερα καμία από τις δύο ομάδες. Η Νότιγχαμ απέδειξε πως έχει γίνει «ανθεκτική» με τον Ιρλανδό τεχνικό και έκανε ένα ακόμη βήμα στην προσπάθεια να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη (7-6-2). Δέχεται, πλέον, δύσκολα γκολ εντός έδρας (4-3-1, στα 6 κράτησε το μηδέν).

Επανήλθαν στην αποστολή οι χαφ Αμεόμπι (26/3), Σάμπα Σο (15/0). Ελπίζει να ακολουθήσει ο Γέιτς (μ,24/2). Δεν προλαβαίνουν ο στόπερ ΜακΚένα (14/1), ο μέσος Αρτερ (13/0) και ο φορ Γκράμπαν (17/3), αν και οι πρώτοι δύο ξεκίνησαν προπονήσεις.

Οι τελευταίοι 5 αγώνες της στο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκαν με Under, ανεξαρτήτως έδρας. Στους 3 πιο πρόσφατους στο γήπεδό της κράτησε το μηδέν.

στην Bet365
ΛΟΥΤΟΝ

ΛΟΥΤΟΝ

Επική και ίσως καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος η ανατροπή που πέτυχε απέναντι στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ (3-2). Ηταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω με 2-0 από τα γκολ του Γουίντας (6’, 42’), ο οποίος στο ενδιάμεσο είχε και χαμένο τετ-α-τετ! Ωστόσο, οι αλλαγές (3) του Τζόουνς στην ανάπαυλα σε συνδυασμό με την κάκιστη αμυντική λειτουργία των αντιπάλων της επέτρεψαν να γυρίσει το παιχνίδι τούμπα (Νέισμιθ 50’, Τάνικλιφ 58’, Αντεμπάγιο 86’).

«Τα πρώτα 45 λεπτά ήταν τα χειρότερα στην καριέρα μου. Αν είχα τη δυνατότητα θα άλλαζα ολόκληρη την 11άδα. Στο β’ μέρος χρησιμοποιήσαμε τον «ρόμβο» και η εμφάνισή μας ήταν εξαιρετική. Είμαι υπερήφανος και χαρούμενος για την αντίδρασή μας» τόνισε ο Ουαλός τεχνικός, ο οποίος φάνηκε κι αυτός μπερδεμένος από την εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα της ομάδας του στα δύο ημίχρονο.

Οπως και να ‘χει, η Λούτον κατέκτησε τρεις πολύτιμους βαθμούς και απομακρύνθηκε εκ νέου από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν αποτελεί την... επιτομή της σταθερότητας, ωστόσο είναι μαχητική και σκληροτράχηλη. Δυσκολεύεται περισσότερο εκτός έδρας όπου κέρδισε μόνο 2/11 τελευταία ματς (2-2-7), χάνοντας μάλιστα τα 5/7 πιο πρόσφατα (2-0-5). Τελευταίο διπλό στο Νότιγχαμ το 1983 (0-5-7 με 3 σερί ήττες).

Επανήλθε ο μπακ Πίρσον (26/2). Παραμένει, αντίθετα, αμφίβολη η συμμετοχή του στόπερ Λόκιερ (20/0). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες.

Οι τελευταίοι 5 και οι 9/10 πιο πρόσφατους εκτός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα έληξαν με N/G (7 Under και 6 «0-1 γκολ» στο ίδιο διάστημα).

Θωμάς Πρωτόγερος

• ΝΟΤΙΓΧΑΜ
  • ΛΟΥΤΟΝ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.95

Πέρα από την εξαιρετική παράδοση που διατηρεί, η Νότιγχαμ πείθει και περισσότερο το τελευταίο διάστημα. Ασταθής και μέτρια μακριά από το γήπεδό της η Λούτον, η οποία είναι πιθανόν να εμφανίσει σημάδια κούρασης (ή και χαλαρότητας) μετά την ανατροπή στον προηγούμενο αγώνα. Φαβορί ο άσος στην Bet365.