Α’ Γύρος: Φέγενορντ – Αϊντχόφεν 2-1
* Αλήστου μνήμης το Αϊντχόφεν-Φέγενορντ 10-0 της σεζόν 2010-11.
* 6-1-2 η πρόσφατη προϊστορία με γηπεδούχο την Αϊντχόφεν (4 Under – 5 Over, συνολικά τέρματα 24-9).
Α’ Γύρος: Φέγενορντ – Αϊντχόφεν 2-1
* Αλήστου μνήμης το Αϊντχόφεν-Φέγενορντ 10-0 της σεζόν 2010-11.
* 6-1-2 η πρόσφατη προϊστορία με γηπεδούχο την Αϊντχόφεν (4 Under – 5 Over, συνολικά τέρματα 24-9).
Σε «Deja vu» του αγώνα με την Ουτρέχτη (2-2 εκτός) εξελίχθηκε το παιχνίδι στην «καταραμένη» έδρα της Χέρενφεν (χωρίς διπλό από το 2011) καθώς πέρα από το αποτέλεσμα ήταν παρόμοια και η εξέλιξη στο σκορ (έχανε 2-0 στο ημίχρονο, ισοφάρισε στο φινάλε).
Βασικός λόγος για τις αρκετές απώλειες που έχει μέσα στο 2019 είναι η ανασταλτική λειτουργία της. Πιο συγκεκριμένα δέχτηκε 7 γκολ στα 5 τελευταία παιχνίδια της, όταν στις πρώτες 17 αγωνιστικές είχε παθητικό μόλις 8 τέρματα! Το θετικό γι’ αυτήν είναι ότι εξακολουθεί να θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου ευρισκόμενη στο +4 από τον Αγιαξ.
«Είναι δύσκολο να αναλύσεις τη Φέγενορντ καθώς εμφανίζει αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Περιμένω πάντως να παρουσιαστεί όπως στον αγώνα του πρώτου γύρου», επισήμανε ο προπονητής Φαν Μπόμελ.
Κομπλέ θα αγωνιστεί.
Ακόμη και το πλούσιο ελληνικό λεξικό φαντάζει φτωχό για να περιγράφει το «χάλι» της στην εκτός έδρας ήττα από την Γκρόνινγκεν (1-0). Ενδεικτικό της απαράδεκτης εμφάνισης που πραγματοποίησε είναι το γεγονός ότι θα πρέπει να αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένη που το σκορ διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα.
Εχοντας τεθεί εδώ και καιρό εκτός δυάδας θα προσπαθήσει να διατηρηθεί μέχρι τέλους στην 3η θέση η οποία οδηγεί απευθείας στην Ευρώπη. Το βάρος πάντως αναμένεται να δοθεί και φέτος στο θεσμό του Κυπέλλου, όπου την προσεχή Τετάρτη θα υποδεχθεί για τα ημιτελικά τον Αγιαξ.
«Κόντρα στην Γκρόνινγκεν ήταν το χειρότερο παιχνίδι μας στα τέσσερα χρόνια που βρίσκομαι στην τεχνική ηγεσία. Αρκετοί ποδοσφαιριστές βρέθηκαν σε κακή μέρα. Απέναντι στην Αϊντχόφεν πρέπει να παρουσιαστούμε εντελώς διαφορετικοί και είναι πιθανό να συμβεί αυτό γιατί στα μεγάλα παιχνίδια συνήθως δείχνουμε καλό πρόσωπο. Ρεαλιστικά μιλώντας το ματς με την Αϊντχόφεν δεν είναι καθοριστικό για την 3η θέση. Αντίθετα αν ηττηθούμε από τον Αγιαξ την Τετάρτη θα τεθούμε εκτός Κυπέλλου», σχολίασε ο τεχνικός Φαν Μπρόνκχορστ.
Νοκ άουτ ο μέσος Αγιούμπ (12/2), πάγια εκτός ο στόπερ Μποτέγκιν (15/2) και ο κίπερ Μπάιλοου (16 συμ.). Αποθεραπεύτηκε ο αριστερός μπακ Χαπς (2 συμ.). Ο Φαν Μπρόνκχορστ έκανε λόγο για κάποιους αμφίβολους χωρίς ωστόσο να κατονομάσει.