Α’ ΓΥΡΟΣ: ΝΑΠΟΛΙ – ΠΑΡΜΑ 3-0
* 1-2-4 στα 7 τελευταία. Goal/goal τα 6 από αυτά. Over τα 8/10 πιο πρόσφατα.
* Ποδοσφαιριστής της Πάρμα (1976-79, 55/13) και προπονητής της (1996-98) ο τεχνικός της Νάπολι, Κάρλο Αντσελότι.
Α’ ΓΥΡΟΣ: ΝΑΠΟΛΙ – ΠΑΡΜΑ 3-0
* 1-2-4 στα 7 τελευταία. Goal/goal τα 6 από αυτά. Over τα 8/10 πιο πρόσφατα.
* Ποδοσφαιριστής της Πάρμα (1976-79, 55/13) και προπονητής της (1996-98) ο τεχνικός της Νάπολι, Κάρλο Αντσελότι.
Ηττα χωρίς ιδιαίτερο κόστος στο Κάλιαρι αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Κούτσκα στο 40’. Πλήρωσε όμως την παθητικότητά της στο δεύτερο 45λεπτο. Αρχικά ισοφαρίστηκε στο 65’, ενώ το τελικό 2-1 σε βάρος της διαμορφώθηκε στο 85’. Διατηρεί διαφορά ασφαλείας από την τελευταία τριάδα.
«Δεν πρέπει να πιστέψουμε ότι η χρονιά έχει τελειώσει για εμάς. Υπάρχουν ακόμα πολλοί βαθμοί για να διεκδικήσουμε και χρειαζόμαστε αρκετούς ακόμα για να πούμε ότι έχουμε φτάσει και τυπικά στον στόχο της παραμονής. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε σημαντικά προβλήματα απουσιών για την αναμέτρηση με τη Νάπολι, αλλά εκτιμώ ότι μπορούμε να κοιτάξουμε στα μάτια την αντίπαλό μας» δήλωσε ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα.
Τραυματίες ο στόπερ Σιεράλτα (1/0) και οι μέσοι Γκράσι (6/0), Σκοτσαρέλα (12/0). Νέες απώλειες ο στόπερ Μπαστόνι (15/0), ο μέσος Στούλατς (21/0) και ο φορ Τσεράβολο (15/1). Επιστρέφουν οι μπακ Γκαλιόλο (23/0), Ντιμάρκο (4/1). Με 4-3-3 οι «παρμέντσι» με τους Ζερβινιό, Ινγκλέζε, Μπιαμπιανί στην τριάδα της επίθεσης.
Παίζοντας με αρκετούς αναπληρωματικούς νίκησε εύκολα 2-0 την Πέμπτη τη Ζυρίχη και προκρίθηκε στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Σκόρερ της ήταν ο Βέρντι στο 43’ και ο Ουνάς στο 75’. Επόμενος αντίπαλός της η ισχυρή Σάλτσμπουργκ: το πρώτο ματς εντός έδρας στις 7 Μαρτίου (λίγες ημέρες μετά το ντέρμπι με τη Γιουβέντους στο «Σαν Πάολο»), η ρεβάνς στις 14 στην Αυστρία.
Στο πρωτάθλημα έμεινε στο -13 από τη Γιουβέντους με τον Αντσελότι να παραδέχεται ότι οι ελπίδες της ομάδας του για το σκουντέτο εξανεμίστηκαν. Προβληματίζει η αφλογιστία της: τρεις «λευκές» ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία της στη Σέριε Α. Στο πιο πρόσφατο παραχώρησε 0-0 στην Τορίνο αν και ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της και έχασε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει.
Ο Αντσελότι τόνισε για μια ακόμα φορά ότι το Γιουρόπα Λιγκ είναι πλέον ο βασικός φετινός στόχος της ομάδας του, όμως πρόσθεσε ότι οι παίκτες του δεν πρόκειται να παρατήσουν την προσπάθειά τους στο πρωτάθλημα. Παράλληλα ξεκαθάρισε ότι δεν ανησυχεί για το πρόβλημα στο σκοράρισμα, με δεδομένο ότι η Νάπολι συνεχίζει να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες σε κάθε παιχνίδι της.
Τιμωρημένος ο σημαντικός επιθετικός Ινσίνιε (21/8). Τραυματίες ο μπακ Μάριο Ρούι (16/0), ο στόπερ Ραούλ Αλμπιόλ (16/1) και ο εξτρέμ Γιουνές (1/0). Με 4-4-2 οι «παρτενοπέι» με τους Μίλικ και Μέρτενς επιθετικό δίδυμο.