29.05.22|16:03

Ερμής Καραουλάνης Ερμής Καραουλάνης

NBA: Στο τελευταίο ματς κρίνεται ο τελικός της Ανατολής

nba-στο-τελευταίο-ματς-κρίνεται-ο-τελικό-160059

Εντελώς άστοχη η επιλογή του Ρόμπερτ Ουίλιαμς (over 7.5 ριμπάουντ) προχθές στο 6ο game, πήρε μόλις 1 ριμπάουντ σε 26 λεπτά. Στο σημερινό πρόγραμμα ΝΒΑ Χιτ και Σέλτικς θα λύσουν τις διαφορές τους οριστικά και αμετάκλητα, αφού η σειρά είναι στο 3-3, οπότε ο νικητής στο 7ο game θα διεκδικήσει το δαχτυλίδι του πρωταθλητή στους τελικούς με τους Γουόριορς.

[bet365_desktop keimeno_etaireias=”Eιδικά στοιχήματα στο NBA!” width=”50%”]

Προγνωστικά ΝΒΑ

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ       –        ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ  (03.30)

1η θέση (53-29)                      2η θέση (51-31)

* Τελικός της Ανατολικής περιφέρειας. Best of Seven (2-2-1-1-1) η σειρά με νικήτρια την ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες. Οι Χιτ έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Σέλτικς – Χιτ   103-111

Του ασκήθηκε σκληρή κριτική για τη χλιαρή και κάκιστη παρουσία του στα τρία προηγούμενα ματς της σειράς, αλλά ο Τζίμι Μπάτλερ βροντοφώναξε παρών στο 6ο game και οδήγησε τους Χτ στη νίκη και κατ’ επέκταση στο Game 7 στο Μαϊάμι.

Βγήκε μπροστά στα δύσκολα και έδειξε πως είναι ηγέτης και ένας παίκτης που μόνο με τη δική του παρουσία στο παρκέ μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες. Στο προχθεσινό ματς στη Βοστώνη πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στα πλέι-οφ.

Πέτυχε 47 πόντους (με 17 στην 4η περίοδο), που αποτελούν ρεκόρ καριέρας και «φλέρταρε» με το τριπλ-νταμπλ έχοντας επιπλέον 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά και 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος.

Και κάθισε στον πάγκο να πάρει ανάσες μόλις για δύο λεπτά, παίζοντας τα 46/48 λεπτά του αγώνα. Ηταν η 7η υψηλότερη επίδοση σε πόντους σε elimination game στην ιστορία των πλέι-οφ του ΝΒΑ.

Θύμισε έντονα τον Λεμπρόν Τζέιμς στο αντίστοιχο elimination game 6 της Βοστώνης 10 χρόνια νωρίτερα με τους Καβαλίερς, που επίσης με 45 πόντους είχε στείλει τη σειρά σε 7ο παιχνίδι.

Ενας άλλος παίκτης που επίσης έχει ακούσει τα εξ’ αμάξης κατά τη διάρκεια όλων των πλέι-οφ και για πρώτη φορά η παρουσία του ήταν τόσο καθοριστική ήταν ο Λάουρι.

Ο βραχύσωμος γκαρντ από τη Φιλαδέλφεια είναι γνωστό πως παίζει με ενοχλήσεις και δεν είναι στο 100% αλλά συνεισέφερε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του με πολλά τρίποντα-μαχαιριές (4/9), σκοράροντας συνολικά 20 πόντους και μοιράζοντας 10 ασίστ.

Ο Αντεμπάγιο μπορεί επιθετικά να ήταν ανύπαρκτος (6 πόντοι με 3/6 σουτ με 9 ριμπάουντ), αλλά έφαγε το ξύλο της αρκούδας και έδωσε τιτάνιες μάχες κάτω από τις δύο ρακέτες. Αν και δεν φαίνεται από τη «φτωχή» στατιστική του ήταν ένας εκ των πολυτιμότερων παικτών της ομάδας του Σποέλστρα, για αυτό και έμεινε στο παρκέ 41 λεπτά.

[pamestoixima_desktop keimeno_etaireias=”Αξία στο παιχνίδι με προσφορές που δεν σταματούν” width=”50%”]

Οι Σέλτικς αν και κυνηγούσαν το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρέθηκαν (με τρίποντο του Ουάιτ) να προηγούνται με 94-97 λιγότερο από 5 λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο όμως, το λεγόμενο «clutch time» οι «κέλτες» τα έκαναν μαντάρα. Η καθίζησή τους ξεκίνησε από τις δύο άστοχες βολές του Τζέιλεν Μπράουν που θα μπορούσε να τους δώσει ξανά το προβάδισμα με 101-99.

Στις επόμενες τρεις κατοχές είχαν ένα λάθος, ένα άστοχο σουτ και δέχτηκαν ένα καλάθι και φάουλ από τον Μπάτλερ, 3/4 βολές από τον Τάκερ και 1.25’ πριν από τη λήξη βρέθηκαν στο -6.

Σε μεγάλο βαθμό ο Ντέρικ Ουάιτ τους κράτησε εντός διεκδίκησης παιχνιδιού στην τελευταία περίοδο, με τον πρώην γκαρντ των Σπερς να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα τους 11/22 συνολικά πόντους του.

Το δίδυμο των Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν ήταν εξαφανισμένο. Μηδαμινή η συνεισφορά τους στην πιο κρίσιμη (4η) περίοδο, πέτυχαν αθροιστικά μόλις 1 καλάθι και έκαναν 5 λάθη.

Ειδικά ο Μπράουν μετά την εξαιρετική εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους, στο δεύτερο ήταν απογοητευτικός με μόλις 2 πόντους (από βολές) και αυτό το 0/2 (2 λεπτά πριν από το τέλος) να τον στοιχειώνει.

[stoiximan_desktop keimeno_etaireias=”Ειδικά στοιχήματα σε Ελλάδα, Ευρωλίγκα και NBA! ” width=”50%”]

Υπέρ των γηπεδούχων η προϊστορία στα «Game

Αξιζει να σημειωθεί πως με ποσοστό 76.4% (110-34) νικήτρια ομάδα στο Game 7 είναι αυτή που έχει και το home advantage. Συγκεκριμένα σε τελικούς περιφέρειας το ρεκόρ είναι 17 νίκες και 8 ήττες για τη γηπεδούχο.

Βέβαια από το 2000 και μετά το ρεκόρ είναι μόλις 5 νίκες και 4 ήττες. Επιπλέον, η ομάδα που κερδίζει το 6ο παιχνίδι τελειώνει και την πρόκριση στο επόμενο με ποσοστό 78.5% (11-3 ρεκόρ).

Πάμε και στο στοιχηματικό κομμάτι στο σημαντικότερο ματς της σεζόν και για τις δύο ομάδες. Τη χθεσινή μέρα το όριο του Μπάτλερ εκτινάχθηκε στο 28.5, εκεί είναι ακόμα στο Pamestoixima.gr. Ανέβηκε 6 ολόκληρες γραμμές λόγω των 47 πόντων που σημείωσε προχθές. Σήμερα υπάρχει μία διόρθωση προς τα κάτω, 27.5 στον Stoiximan και 26.5 στην Bet365.

Pregame δεν πρόκειται να με απασχολήσει, το value όπως αποδείχτηκε ήταν στο 22.5 του προηγούμενου αγώνα. Επιθυμητό line για να γίνει συζήτηση για το over κατ’ εμέ είναι το 24.5. Οι Σέλτικς δύσκολα θα τον αφήσουν ξανά να βάλει 40+ πόντους.

Ο Τέιτουμ μετράει 5.2 λάθη μέσο όρο στη σειρά με τους Χιτ, επιβεβαιώνοντας το over 3.5 στα 4/6 ματς, κάνοντας 5, 6, 7 και 7 λάθη. Στα υπόλοιπα δύο έμεινε στα 3. Λόγω και της σημασίας του αγώνα, με τις άμυνες πιθανότατα να διαμορφώνουν και την έκβασή του εκτιμώ πως μπορεί να επαληθευτεί το over 3.5 λαθών του Τέιτουμ (1.714/Bet365).

Καλή σκέψη ίσως αποδειχτεί και το over 8.5 πόντων του Ντέρικ Ουάιτ (1.80/Bet365), που παίζει με περίσσια αυτοπεποίθηση εσχάτως, βοηθώντας αρκετά και στην άμυνα. Στα τρία τελευταία ματς συγκεκριμένα πέτυχε 22, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

[interwetten_desktop keimeno_etaireias=”Interwetten.gr, με πρόγραμμα επιβράβευσης* για όλους!” width=”50%”]