ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Νοκ άουτ αγώνας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στην έδρα της ομάδας που είναι γηπεδούχος. Χωρίς φιλάθλους. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής προκρίνεται στον 3ο προκριματικό γύρο (νοκ άουτ αγώνες), όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον νικητή του Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Χάρτμπεργκ (Αυστρία)

* Ο τεχνικός της Γκέτεμποργκ Ρόλαντ Νίλσον ήταν εκείνος που αντικατέστησε τον Στόλε Σόλμπακεν όταν έφυγε από την Κοπεγχάγη το 2011. Ωστόσο, 6 μήνες μετά απολύθηκε από την ομάδα της Δανίας. Εκτοτε ήταν στον πάγκο των ομάδων U17 και U21 της Σουηδίας, μέχρι πριν από 10 μέρες που ανέλαβε την Γκέτεμποργκ. Ο ίδιος πάντως ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει κανενός είδους ρεβανσισμός από πλευρά του και θέλει μόνο να κερδίσει η ομάδα του.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Επιτέλους νίκη! Μετά από 14 συνεχόμενα ματς χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα Σουηδίας, επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Φάλκενμπεργκ μετά από πολύ καλή εμφάνιση.

Εμφανής η επίδραση του νέου της τεχνικού, Ρόλαντ Νίλσον, ο οποίος άλλαξε την ψυχολογία και την αγωνιστική διάθεση των παικτών του. Μάλιστα, θα μπορούσε να έχει ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ο Τομπίας Σάνα όμως αστόχησε σε πέναλτι στο 43’.

Πήρε προβάδισμα στο 23’, διπλασίασε με αυτογκόλ στο 40’, για να σφραγίσει τη νίκη με δεύτερο πέναλτι στο 77’, το οποίο αυτή τη φορά εκτέλεσε εύστοχα ο Σάνα. Πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Τραυματίας αποχώρησε στο 33’ ο βασικός επιθετικός Γκιόργκι Καραϊσβίλι (9/2) και είναι αμφίβολος. Μάλιστα, ο Νίλσον δε θέλησε να κάνει κανένα σχόλιο αναφορικά με τις πιθανότητες να συμμετάσχει ή όχι στο σημερινό ματς, αρκούμενος μόνο να επιβεβαιώσει πως δεν πήρε μέρος στη χθεσινή προπόνηση. Η Γκέτεμποργκ θα περιμένει το τελευταίο λεπτό της διορίας που δίνει η UEFA για να ανακοινώσει αποστολή, η οποία είναι 6 ώρες πριν την έναρξη του ματς.

Επιστρέφει σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος ο βασικός μέσος Χοσάμ Αϊές (17/3, 1 ασίστ), που ήταν τιμωρημένος.

(4-3-3): Ανέστης – Τζάλοου, Ερλινμαρκ, Καλισίρ, Κέιλι – Βέρνμπλουμ, Γιόχανσον, Γιουσούφ – Καραϊσβίλι, Φάρνερουντ, Σάνα

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Με το αριστερό μπήκε στο νέο πρωτάθλημα Δανίας η ομάδα του Στόλε Σόλμπακεν, χάνοντας 3-2 εκτός έδρας από την Οντενσε.

Πελαγοδρομούσε στο α’ μέρος, οπότε και βρέθηκε να χάνει με 3-0 (10’, 17’, 45’), συνήλθε όμως και ισορρόπησε στην επανάληψη, πέρασε στην αντεπίθεση, πίεσε και έκανε φάσεις για να μειώσει με δύο γκολ του νεοαποκτηθέντα Καμίλ Βίλτσεκ (61’, 70’). Συνέχισε να πιέζει, είχε δύο καλές ευκαιρίες, στάθηκε όμως άτυχη.

Με τις δάφνες των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ και του αποκλεισμού στην παράταση από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ταξιδεύει στο γειτονικό Γκέτεμποργκ, έχοντας θέσει ως πρωταρχικό στόχο την πρόκριση στους Ομίλους του θεσμού.

Μακροχρόνια τραυματίες οι αμυντικοί Μικολάι Μπόιλεσεν και Νικολάι Τόμσεν. Δανεικός στη Λεγανές παραχωρήθηκε για την επόμενη σεζόν ο επιθετικός Μίκαελ Σάντος.

Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε ο μέσος Ράγκναρ Σίγκουρντσον έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

(4-2-3-1): Γιόνσον – Μπάρτολετς, Νέλσον, Οικονόμου, Μπένγκτσον – Ζέκα, Μουντραζίγια – Μπίελ, Βιντ, Φίσερ - Βίλτσεκ

Μίλτος Ζωγράφος

• ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ
  • ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 2

Απόδοση: 1.95
Interwetten

Η Γκέτεμποργκ έρχεται από νίκη και έφτιαξε ψυχολογία, ωστόσο έχει σωρευμένη κόπωση από τα συνεχόμενα ματς και το ρόστερ της δεν είναι τόσο μεγάλο. Η Κοπεγχάγη έχει εμπειρία στην Ευρώπη, διαθέτει καλό ρόστερ, είναι καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή και θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την ήττα της πρεμιέρας στο πρωτάθλημα. To διπλό κοντά στον διπλασιασμό στην Interwetten