ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ - ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ στην Betshop.gr | +21
ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ - ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ
στην Betshop.gr

*Παράδοση: 18-17-18 εντός, 35-37-34 συνολικά. Τον Απρίλιο του 2016 έχει κερδίσει τελευταία φορά η Ραπίντ την Αούστρια εντός με 1-0 (η τελευταία νίκη γηπεδούχου σε ντέρμπι της Βιέννης). Στα 22 τελευταία παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας, μόλις 4 φορές κέρδισε γηπεδούχος (δύο η κάθε ομάδα), είχαμε πέντε ισοπαλίες και 13 νίκες φιλοξενούμενων.

*Το μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας με απίστευτο μίσος

*Κεκλεισμένων των θυρών

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Ηταν σε εξαιρετική κατάσταση και είχε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή, αλλά η αμυντική της γραμμή την πρόδωσε. Εχασε για πρώτη φορά εντός συνόρων με 4-3 από τη Ριντ, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ (0-1 και 2-3) και στο 65ο λεπτό βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3-2. Δεν ήταν κακή απλά δεν είχε αποτελεσματικότητα και αυτό της στοίχισε. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωχελική και το 2-1 που έχανε την κολακεύει. Στο δεύτερο εκτός από το να γυρίσει το παιχνίδι από 2-1 σε 2-3, έκανε 3-4 καλές ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη και το πλήρωσε. Επέστρεψε ο Φούντας που δημιούργησε το τρίτο γκολ, είχε πετύχει δύο νωρίτερα ο Κνασμούλνερ αλλά δεν ήταν αρκετά.

Την Πέμπτη φιλοξενήθηκε στην Ιρλανδία από τη Ντάνταλκ για την 4η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Έκανε καταπληκτική εμφάνιση και κέρδισε 3-1, μένοντας στο κόλπο της πρόκρισης. Τρομερό γκολ με σουτ εκτός περιοχής από τον Κνασμούλνερ, εξαιρετική εμφάνιση με δύο τέρματα από τον Κάρα.

Επιστρέφει στον πάγκο της ο κόουτς Κουμπάουερ που έλειψε στα δύο προηγούμενα γιατί ήταν άρρωστος.

Την ερχόμενη Πέμπτη φιλοξενείται στο Λονδίνο από την αδιάφορη Αρσεναλ που με τέσσερις νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Η πρόκριση φαίνεται πως θα παιχτεί στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, όπου η Ραπίντ υποδέχεται τη Μόλντε.

Τραυματίες οι Πέτροβιτς (μέσος, 4/0) και Λιούμπισιτς (μέσος, 7/0). Σε φάση αποθεραπείας ο Σομπεσμπέργκερ (μέσος), Ντιμπόν (στόπερ) και Βελιμίροβιτς (αμ.χαφ).

Μετράει 9 over στα 10 τελευταία εντός στο πρωτάθλημα, έχει δεχθεί γκολ στα 15 από τα 19 πιο πρόσφατα στην έδρα της.

(3-5-2): Γκάρτλερ – Στοΐκοβιτς, Χόφμαν, Μπάρατς – Σικ, Κνασμούλνερ, Γκράχοβατς, Ριτζμάιερ, Ούλμαν – Φούντας, Κιταγκάβα.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Συμπλήρωσε μια τετράδα αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και αυτό είναι ανησυχητικό φαινόμενο, αν στο τέλος των 22 αγωνιστικών θέλει να βρίσκεται στα πλέι οφ. Αυτή τη στιγμή είναι στο -2 από την 6η θέση. Παραχώρησε 1-1 στη Σανκτ Πόλτεν, πραγματοποιώντας καλή αλλά όχι αποτελεσματική εμφάνιση. Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 39ο λεπτό και τελικά ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με τον νεαρό Γούκιτς. Είχε ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Πάντως για μια ομάδα όπως η Αούστρια το να μην κερδίζεις την Σανκτ Πόλτεν εντός έδρας αποτελεί αποτυχία, σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται.

Την Τετάρτη φιλοξένησε την Χάρτμπεργκ για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αυστρίας και παίζοντας με βασικούς, διέλυσε με 5-3 την αντίπαλό της και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την Αούστρια που κέρδιζε με 3-0 και συνολικά είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

«Το μομέντουμ αυτή τη στιγμή είναι με τη Ραπίντ, αλλά οι πιθανότητες είναι 50-50. Όλα είναι ανοιχτά και η πρόκριση στο Κύπελλο μπορεί να μας δώσει ώθηση. Η δύναμη της Ραπίντ είναι η επίθεση αλλά εμείς είμαστε προετοιμασμένοι. Εχουμε σημειώσει τα προβλήματα που έχει η αντίπαλός μας στην άμυνα. Στο φετινό πρωτάθλημα η Ραπίντ μαζί με τη Σάλτσμπουργκ και τη Λίντσερ είναι τα φαβορί για την τριάδα και άλλες έξι ομάδες παλεύουν για τρεις θέσεις στα πλέι οφ. Στόχος μας είναι να είμαστε μία ομάδα από τις έξι που θα μπει στα πλέι οφ » είπε ο κόουτς Στόγκερ που φήμες ακούγονται πως θα μετακομίσει στη Μπουντεσλίγκα για λογαριασμό της Κολωνίας.

Τιμωρημένος ο Γκρούνβαλντ (μέσος, 8/0). Τραυματίες οι Ντεμάκου (αμ.χαφ, 2/0) και Μαντλ (στόπερ, 3/0).

Στα 12 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα μέσα στο 2020 μετράει 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και δύο ήττες.

(4-2-3-1): Πεντζ – Τάιγκλ, Χάντλ, Πάλμερ-Μπράουν, Σούτνερ – Τσβίερσιτζ, Εμπνερ – Σαρκαρία, Φιτζ, Πίχλερ – Εντομβονγί.

Πέτρος Χαριζακλής

• ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ
  • ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Over 3,5

Απόδοση: 2.26

Αν δεν είχε ταξίδι στην Ιρλανδία η Ραπίντ θα μιλούσαμε για διαφορετικά δεδομένα, αν και δείχνει να έχει συνηθίσει τα συνεχόμενα παιχνίδια της. Και η Αούστρια είχε απαιτητικό παιχνίδι αλλά μια μέρα περισσότερη ξεκούραση ενώ έπαιζε και εντός. Ανοιχτό παιχνίδι περιμένουμε, ως συνήθως σε τέτοια ντέρμπι που έχουν να βγάλουν τέσσερα χρόνια νίκη γηπεδούχου. Πάμε με το γκολ και θέαμα.