ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ - ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ
στην Betshop.gr

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Με 1 πόντο επέστρεψε από το Χόρσενς, αποσπώντας ισοπαλία 1-1. Μέτρια εμφάνιση, έμεινε πίσω στο 16’, ισοφάρισε στο 88’, ενώ νωρίτερα είχε γλιτώσει σε δυο τρεις περιπτώσεις.

Σε αρκετά καλή κατάσταση, δείχνει πάθος και παλεύει όλα τα ματς, έχοντας πάρει αποστάσεις από την επικίνδυνη ζώνη. Βέβαια, την ίδια στιγμή έγινε αντιληπτό πως φέτος δεν έχει την ποιότητα της περσινής ομάδας. Και πώς να την έχει δηλαδή, αφού έδωσε Μοχάμεντ Κουντούς και Μίκελ Ντάμσγκορντ, χωρίς να τους αντικαταστήσει επάξια.

Η έλευση του πολύπειρου Γιόχαν Ζουρού διορθώνει κάπως την κατάσταση στην άμυνα, εντούτοις χρειάζεται λύσεις επιθετικά και αυτή τη στιγμή δε διαθέτει κάποιον παίκτη που θα πάρει στις πλάτες του την ομάδα και θα δώσει τις απαραίτητες λύσεις.

Ο επιθετικός Γιόναταν Αμόν (1 συμ., 1 γκολ) πρόλαβε να παίξει 26 λεπτά στο ματς με τη Ράντερς και να πετύχει και το γκολ της νίκης, ωστόσο τραυματίστηκε και έμεινε εκτός στο Χόρσενς, όπως και σήμερα.

Εχει 5/6 φετινά ματς G/G, 2 απανωτά Under, ενώ εντός έδρας έχει 2 νίκες σε ισάριθμα ματς

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στο «Ανφιλντ» μεσοβδόμαδα, άντεξε για 55 λεπτά, έχασε όμως 2-0 από τη Λίβερπουλ. Το δεύτερο γκολ με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η αλήθεια είναι πως οι Αγγλοι παρατάχθηκαν με κάποιες αλλαγές, ωστόσο η εμφάνιση της Μίντιλαντ ήταν αρκετά καλή και δείχνει πως σταδιακά αρχίζει να εγκλιματίζεται στις αυξημένες απαιτήσεις του θεσμού.

Την ερχόμενη Τρίτη υποδέχεται τον Αγιαξ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Στο πρωτάθλημα πέτυχε μεγάλη νίκη 3-2 εκτός επί της Μπρόντμπι έχοντας μείνει πίσω με 2-0. Μείωσε με τον Αντερς Ντρέιερ στο 62’, ισοφάρισε με τον Πιόνε Σίστο στο 73’ και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις (90+3’) με αυτογκόλ, ενώ από το 80’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Νίκη πάντως που δεν την άξιζε με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο, ωστόσο στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, αλλά αυτός που στέλνει περισσότερες φορές την μπάλα στα δίχτυα.

Αρκετές αλλαγές στην αποστολή σήμερα, καθώς εκτός έμειναν ο βασικός γκολκίπερ Γιέσπερ Χάνσεν (6 συμ.), ο βασικός αμυντικός και αρχηγός της ομάδας Ερικ Σβιατσένκο (4 συμ., 1 ασίστ), ο βασικός αμυντικός Παουλίνιο (5 συμ.) και ο βασικός επιθετικός Σόρι Καμπά (5 συμ., 1 γκολ, 1 ασίστ), ο οποίος είχε αντιδράσει άσχημα όταν έγινε αλλαγή στο 57’ του αγώνα με την Μπρόντμπι, μαζί με τον Βραζιλιάνο μέσο Εβάντερ, παρεξήγηση που παρουσιάστηκε σαν εσωτερικό θέμα από τον Πρίσκε και οι δύο παίκτες αγωνίστηκαν στο «Ανφιλντ».

Οι παραπάνω παίκτες έμειναν εκτός για να είναι ξεκούραστοι και να προφυλαχθούν από ενδεχόμενο τραυματισμό ενόψει του αγώνα με τον Αγιαξ, με εξαίρεση ίσως του γκολκίπερ Χάνσεν, ο οποίος έχει κάποιες ενοχλήσεις.

Επιπρόσθετα, εκτός αποστολής έμειναν οι επιθετικοί Ζούνιορ Μπρουμάδο (4 συμ., 1 γκολ) και Λάσε Βίμπε (2 συμ.).

Αναμένονται αλλαγές καθώς υποδέχεται τον Αγιαξ την Τρίτη.

Εχει 3 συνεχόμενα G/G και Over, το ημίχρονο στα 4/5 τελευταία είχε 1 γκολ, ενώ εκτός έδρας έχει 2 απανωτά G/G και Over.

Μίλτος Ζωγράφος

• ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ
  • ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 2

Απόδοση: 2.04

Η Νόρντζελαντ δίνει τη μάχη της με αξιοπρέπεια και αποτελεί μια από τις πιο νεανικές ομάδες της Κατηγορίας, ίσως και της Ευρώπης. Αυτό βέβαια έχει και το ανάλογο κόστος, ιδιαίτερα απέναντι σε ομάδες όπως η Μίντιλαντ, που διαθέτει έμπειρο και ικανό ρόστερ. Παρά το όποιο rotation κάνουν οι φιλοξενούμενοι, παραμένουν φαβορί και σε απόδοση διπλασιασμού στην Betshop, αξίζουν το ποντάρισμα…