ΣΠΕΤΣΙΑ - ΚΙΕΒΟ στην Interwetten | +21
ΣΠΕΤΣΙΑ - ΚΙΕΒΟ
στην Interwetten

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Δεύτερος ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Αν οι δύο αντίπαλοι σημειώσουν τον ίδιο συνολικό αριθμό τερμάτων έπειτα από 180 λεπτά, την πρόκριση για τον τελικό παίρνει η ομάδα που τερμάτισε σε υψηλότερη θέση στην κανονική περίοδο.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Με υποστήριξη VAR η αναμέτρηση.

* Ποδοσφαιριστής της Κιέβο από το 2007 έως το 2010 ο νυν τεχνικός της Σπέτσια Ιταλιάνο.

* Ο προπονητής της Κιέβο Βερόνα Αλιέτι την περσινή σεζόν βρισκόμενος στον πάγκο της Ελλάς Βερόνα πανηγύρισε την άνοδο στη Serie A μέσω της διαδικασίας των πλέι οφ.

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τη σεζόν 2007-08 στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Serie B, Κιέβο – Σπέτσια 5-0 και Σπέτσια – Κιέβο 0-1.

* Διαιτητής ο Εουτζένιο Αμπατίστα από τη Μολφέτα, φέτος είχε σφυρίξει και το Ασκολι – Κιέβο 1-1 στις 4 Μαρτίου.

* Πρώτος γύρος: Σπέτσια – Κιέβο 0-0

* Δεύτερος γύρος: Κιέβο – Σπέτσια 1-3 στις 26/6 (Σέγκρε 60’ – Γκαλαμπίνοφ 72’, 76’, 86’)

* Πρώτος ημιτελικός: Κιέβο – Σπέτσια 2-0 (Τζόρτζεβιτς 2΄, Σέγκρε 9’).

ΣΠΕΤΣΙΑ

ΣΠΕΤΣΙΑ

Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη Βερόνα μπήκε σαν υπνωτισμένη. Είχε το πλεονέκτημα των επιπλέων ημερών ξεκούρασης που την βοήθησαν να γεμίσει μπαταρίες, όπως φάνηκε όμως έφεραν και χαλάρωση. Πριν καταλάβει που βρίσκεται έχανε με δύο γκολ διαφορά (0-2 μόλις στο 9’).

Προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και τα κατάφερε κόβοντας την ορμή των γηπεδούχων μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Εντελώς διαφορετική η εικόνα της στο δεύτερο μέρος. Αφυπνίστηκε ψάχνοντας το γκολ. Εχασε πέναλτι (στο 58’ με τον Ρίτσι) και ευκαιρίες, ωστόσο γλίτωσε και από τρίτο τέρμα. Απουσίασαν συγκέντρωση και κυνισμός, στοιχεία απαραίτητα σε αυτή τη φάση των αγώνων.

Εμφανής η έλλειψη εμπειρίας συγκριτικά με την αντίπαλό της. Πλέον τα παίζει όλα για όλα, προκειμένου να μην πάει χαμένη μία εξαιρετική σεζόν που τη βρήκε στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου. Ανεβάζει «στροφές» στο σπίτι της, έχει όμως να ανέβει βουνό ψάχνοντας νίκη με δύο γκολ.

Επιστρέφουν οι Μαστίνου (εξτρέμ, 16/5/1), Ρέινχαρτ (αμυντικός χαφ, 2/0) και Φεντερίκο Ρίτσι (εξτρέμ, 26/3/3). Παραμένει τραυματίες ο Μαρκίτσα (στόπερ, 23/0/2) στη μοναδική ουσιαστικά απουσία. Εκτός εδώ και λίγο καιρό ο βασικό ςστόπερ Καπράντοζι (32/2) που έπαθε ρήξη χιαστών.

* Ν/G+Under πέντε από τα έξι τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

* N/G+Under τα δύο πιο πρόσφατα στο σπίτι της.

* Δέχτηκε γκολ σε τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς ως γηπεδούχος.

ΚΙΕΒΟ

ΚΙΕΒΟ

Η πρόκριση επί της Εμπολι στα νοκ άουτ (0-0 κ.δ, 1-1 στην παράταση) την πότισε με αυτοπεποίθηση. Στην πρώτη αναμέτρηση ανάμεσά τους στη Βερόνα μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι βρίσκοντας στα πρώτα δέκα λεπτά δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα (2’ και 9’).

Διαχειρίστηκε εξαιρετικά τη ροή, φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη με την οποία έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον τελικό. Παρά το γεγονός πως δέχτηκε μεγάλη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε παθητικό ρόλο. Οπως μπορεί να χαρακτηριστεί τυχερή που κράτησε το μηδέν, άλλο τόσο ήταν και άτυχη που δεν σημείωσε τρίτο τέρμα.

Εκπληκτικός ο τερματοφύλακας Ζέμπερ απέκρουσε πέναλτι για δεύτερο σερί ματς. Μόλις πέντε οι ήττες που υπέστη στο πρωτάθλημα μακριά από τη Βερόνα (4-10-5), αποδεικνύεται μετρ των ισοπαλιών με αγαπημένο της σκορ το 1-1 που έχει εμφανιστεί οκτώ φορές.

Επιστρέφουν οι Τζακερίνι (εξτρέμ, 23/5/4), Παβόνι (τερματοφύλακας, χωρίς συμμετοχές). Παραμένει τραυματίας ο Βαϊσάνεν (στη μοναδική σημαντική απουσία, στόπερ, 16/1), όπως και οι Κόλεϊ (στόπερ, χωρίς συμμετοχές), Ροβάλια (επιθετικός, 3/0/1).

* Under δεκαεννέα από τα είκοσι δύο τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

* Under δεκατρία από τα δεκατέσσερα τελευταία παιχνίδια εκτός έδρας.

* Στο 75% το ποσοστό των Under.

Δημήτρης Λιαργκόβας

• ΣΠΕΤΣΙΑ
  • ΚΙΕΒΟ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 3.05

Οι διαδοχικές επιτυχίες και το αήττητο σερί πέντε αγώνων (4-1-0) έχουν δώσει στην Κιέβο ψυχολογία και αυτοπεποίθηση που βγαίνουν στο παιχνίδι της. Εχει καταθέσει τα διαπιστευτήριά της στα εκτός έδρας ματς όπου δύσκολα χάνει (μόλις πέντε φορές σε δεκαεννέα εξορμήσεις). Ικανή να σταθεί όρθια και στη Σπέτσια πανηγυρίζοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση. Αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία στο 3.05 στην interwetten, 6.00 τιμάται το αγαπημένο της σκορ (1-1).