11.12.21|14:59

Ερμής Καραουλάνης Ερμής Καραουλάνης

NBA: Ζει για τα μεγάλα ματς ο Γκριν

nba-ζει-για-τα-μεγάλα-ματς-ο-γκριν-172443

Ενα ριμπάουντ του Αλεν μάς στέρησε το απόλυτο. Ο σέντερ των Καβαλίερς πήρε το 10ο ριμπάουντ του στις αρχές της 4ης περιόδου και 5 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα αποσύρθηκε στον πάγκο, μιας και η ομάδα του είχε καθαρίσει τη νίκη. Κατά τα άλλα, εύκολα πληρώθηκαν οι άλλες δύο επιλογές. Ο Τέρενς Ντέιβις (over 11.5) σημείωσε 19 πόντους σε 22 λεπτά με 8/17 σουτ και ο Τέιτ (over 3.5) μοίρασε 9 ασίστ.

Δύο επιλογές ξεχώρισα από το σημερινό πρόγραμμα στο ΝΒΑ.

[novibet_desktop keimeno_etaireias=”Live στοίχημα από το κινητό & το tablet” width=”50%”]

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ – ΤΖΑΖ (02.00)

Οι Τζαζ έχουν την τύχη να διαθέτουν τον καλύτερο αμυντικό ψηλό. Ο διεθνής Γάλλος Ρούντι Γκομπέρ με το… σπαθί του και τις επιδόσεις του έχει κατακτήσει τρεις φορές το βραβείο του καλύτερου αμυντικού στο ΝΒΑ την τελευταία 4ετία. Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Διότι η επιλογή που ξεχώρισα από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι το under 9.5 πόντων του βασικού σέντερ των Γουίζαρντς, Ντάνιελ Γκάφορντ. Δεν περιμένω να ξεπεράσει τον μέσο όρο του, έχοντας απόψε προσωπικό αντίπαλο τον Γκομπέρ, σε ένα ματς αυξημένης δυσκολίας, καθώς αναμετρώνται με την 3η καλύτερη ομάδα της λίγκας.

Ο Γκάφορντ μέχρι στιγμής στη σεζόν έμεινε κάτω από τους 10 πόντους στα 15/23 ματς, επαληθεύει δηλαδή το under 9.5 στο 65% των αγώνων του.

Ενα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως όταν παίρνει τουλάχιστον 8 προσπάθειες (κάτω από το καλάθι πάντα) σημειώνει διψήφιο αριθμό πόντων. Εκτός ότι το έργο του στην επίθεση θα είναι δύσκολο, δεν αποκλείεται να αντιμετωπίσει και πρόβλημα με φάουλ κόντρα σε έναν τόσο δυναμικό και επιβλητικό ψηλό.

[stoiximan_desktop keimeno_etaireias=”Cash Out* – Κλείσε το στοίχημά σου” width=”50%”]

ΣΙΞΕΡΣ – ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (03.30)

Μακράν το πιο ενδιαφέρον ζευγάρι της βραδιάς. Δεύτερο και τελευταίο ραντεβού τους στη regular season. Στο πρώτο επικράτησαν εύκολα οι Γουόριορς με 116-96. Οι Σίξερς βέβαια σε εκείνο το ματς στερήθηκαν τις υπηρεσίες των δύο καλύτερων παικτών τους, του Εμπίντ και του Τομπάιας Χάρις.

Μου αρέσουν περισσότερο ως ομάδα οι Γουόριορς και αν διάλεγα πλευρά θα πήγαινα προς τα δεξιά, στο 1.80 κυκλοφορεί η νίκη τους. Ωστόσο θα ποντάρω με μεγαλύτερη σιγουριά σε ένα ειδικό παίκτη.

Μου αρέσει το over 15.5 στο άθροισμα ασίστ και ριμπάουντ του Ντρέιμοντ Γκριν, που συνηθίζει στα μεγάλα ματς να παίζει στο 100% των δυνατοτήτων του. Το είχε επιβεβαιώσει και στο πρώτο matchup τους με 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 28 λεπτά. Ο μέσος όρος του σε αυτές τις δύο στατιστικές κατηγορίες είναι στο 15.6 (8 ριμπάουντ, 7.6 ασίστ μ.ο.). Στα 8/10 τελευταία ματς πάντως επαλήθευσε την επιλογή.

[interwetten_desktop keimeno_etaireias=”Interwetten.gr, με πρόγραμμα επιβράβευσης* για όλους!” width=”50%”]