ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ - ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ στην Stoiximan | +21
ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ - ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ
στην Stoiximan

* Δεν υπάρχει παράδοση μεταξύ τους, ούτε μεταξύ αυστριακής και βουλγαρικής ομάδας. Η Λουντογκόρετς πάντως μετράει μόλις δύο νίκες (6 ισοπαλίες και 5 ήττες) στις 13 τελευταίες εξόδους της.

*Η Λασκ μετράει οκτώ νίκες στα δέκα εντός έδρας παιχνίδια της στον θεσμό τα τελευταία τρία χρόνια, έχοντας πετύχει 26 γκολ. Την περσινή χρονιά η Λασκ είχε τρεις νίκες στα τρία εντός έδρας παιχνίδια των ομίλων.

*Και τα 2 φετινά ματς της Λουντογκόρετς στον θεσμό είχαν 2-3 γκολ. Γενικώς, τα 6 τελευταία στο Γιουρόπα Λιγκ είχαν επίσης 2-3 γκολ, τα 4 εξ αυτών ήταν G/G.

*Επιτρέπονται 1.500 θεατές

ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ

ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ

Με μία άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση και χωρίς να φαίνεται πως την Πέμπτη αγωνίστηκε στο Λονδίνο, διέλυσε με 4-0 την Σανκτ Πόλτεν, στην καλύτερη εμφάνισή της εντός συνόρων. Ο Γκρούμπερ στο 34ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό με γκολ από κομπίνα με τον Μίχορλ και στις αρχές του δευτέρου μέρους, Ρανφτλ και Γκργκιτς μέσα σε δέκα λεπτά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Στο 87ο λεπτό ο Γκοϊγκίνγκερ επέστρεψε στα γκολ, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή μετά τον σοβαρό τραυματισμό του πέρυσι.

Την Πέμπτη η Λίντσερ έχασε με 3-0 στην Αγγλία από την Τότεναμ στην πρεμιέρα των ομίλων, ούσα πολύ άστοχη και δεν μπορούσε να φτάσει εύκολη στην τελική ενέργεια. Επίσης, ήταν αρκετά άτυχη αφού έχασε δύο ποδοσφαιριστές της με τραυματισμό, Ρένερ και Χόλαντ, από το πρώτο ημίχρονο.

«Αν έχουμε παρόμοια στρατηγική με το παιχνίδι με την Σανκτ Πόλτεν, τότε θα κάνουμε εξαιρετικό ματς κόντρα στη Λουντογκόρετς. Το γεγονός ότι η αντίπαλός μας άλλαξε προπονητή, περιπλέκει λίγο τα πράγματα αλλά έχουμε εικόνα της ομάδας. Θέλουμε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας και έχουμε τεράστια διάθεση για να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου υπάρχουν ακόμη ευκαιρίες για βελτίωση του παιχνιδιού μας» σχολίασε ο κόουτς Ταλχάμερ.

Αμφίβολος ο Ρένερ (βασικός αρ.χαφ). Τραυματίας ο Χόλαντ (βασικός μέσος).

(3-4-3): Σλάγκερ – Βίζινγκερ, Τράουνερ, Φιλίποβιτς – Ρανφτλ, Γκργκιτς, Μίχορλ, Αντράντε – Γκρούμπερ, Ραγκούζ, Εγκεσταΐν.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

Κατώτερη της περίστασης, γνώρισε την ήττα εντός έδρας στην πρεμιέρα της φάσης των Ομίλων, χάνοντας 1-2 από την Αντβέρπ. Μοιρασμένο το α’ μέρος, με τις δύο ομάδες να κάνουν αναγνωριστικό παιχνίδι, στην επανάληψη όμως οι Βούλγαροι μπήκαν με ιδανικό τρόπο, καθώς ο Χιγκίνιο Μαρίν κατάφερε να πετύχει ένα όμορφο γκολ με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να ανοίξει το σκορ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, οι Βέλγοι ισορρόπησαν γρήγορα, ισοφάρισαν με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 63’ και πήραν τη νίκη με πλασέ στο 70’.

H ήττα αυτή έφερε την απομάκρυνση του Πάβελ Βρμπα από τον πάγκο. Η διοίκηση της ομάδας έκρινε σκόπιμο να προχωρήσει στην αλλαγή αυτή και μαζί του έφυγε και ο βοηθός του Ζντένεκ Μπέτσκα. Στη θέση του συνεχίζει ως υπηρεσιακός ο Στάνισλαβ Γκέντσεφ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο εκτός έδρας ματς με τη Μοντάνα για το εγχώριο πρωτάθλημα την Κυριακή. Προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 3-1, παρότι βρέθηκε πίσω στο 2’. Ισοφάρισε στο 10’ με τον Χιγκίνιο Μαρίν, διπλασίασε στο 52’ με τον Μανού και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 86’ με τον Γιάνκοφ.

Παρέμεινε έτσι στη 2η θέση, 2 πόντους πίσω από την Λοκομοτίβ Πλόβντιφ, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Στο ματς της Κυριακής, τραυματίστηκε σοβαρά και υποβλήθηκε σε επέμβαση ο βασικότατος επιθετικός και τοπ σκόρερ της ομάδας Χιγκίνιο Μαρίν (2 συμ., 1 γκολ στην Ευρώπη, 4 γκολ στη Βουλγαρία). Η επέμβαση πήγε καλά και ο Ισπανός στράικερ θα επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους σε 4-5 μήνες.

(4-3-3): Ιλιεφ – Σισίνιο, Τερζίεφ, Νεντβάκοφ, Βέρντον – Μπάτζι, Κεσέρου, Σαντάνα – Γιάνκοφ, Ντεσπότοφ, Μανού.

Kingbet

• ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ
  • ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.68

Η Λίντσερ δεν επηρεάστηκε από την ήττα της πρεμιέρας και έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Αλλαγή προπονητή στη Λουντογκόρετς και αυτό δεν ξέρουμε πόσο θα την επηρεάσει, αν και στο πρωτάθλημα κέρδισε. Η αυστριακή ομάδα δείχνει να έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση αυτή τη στιγμή για τη νίκη. Στα ειδικά στοιχήματα μια καλή επιλογή είναι το combo (g/g+over) σε απόδοση 2,17 στον stoiximan αφού οι δύο ομάδες σκοράρουν αρκετά συχνά.