ΑΛΚΜΑΑΡ - ΡΙΕΚΑ στην Interwetten | +21
ΑΛΚΜΑΑΡ - ΡΙΕΚΑ
στην Interwetten

* Οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν, ενώ γενικότερα η Αλκμααρ δεν βρήκε ποτέ στο δρόμο της κάποια ομάδα από την Κροατία. Μόνο τη Φέγενορντ έχει αντιμετωπίσει η Ριέκα από ολλανδικούς συλλόγους (1-0-1, 3-3 τέρματα).

* Η Αλκμααρ παραμένει αήττητη στα 9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στην Ευρώπη (4-5-0). 8-6-4 το συνολικό εντός έδρας ρεκόρ της σε φάση ομίλων Γιουρόπα Λιγκ.

* 1-2-6 το εκτός έδρας ρεκόρ της Ριέκα σε φάση ομίλων Γιουρόπα Λιγκ. Δεν βρήκε καν δίχτυα στα έξι πρώτα παιχνίδια που έδωσε εκτός έδρας, αλλά στα τρία τελευταία σημείωσε 7 γκολ.

ΑΛΚΜΑΑΡ

ΑΛΚΜΑΑΡ

Ανεπίδεκτη μαθήσεως, κατάφερε για τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος, αυτή τη φορά στην έδρα της Ντεν Χάαγκ, να χάσει τη νίκη με γκολ στα τελευταία λεπτά (2-2, ισοφαρίστηκε στο 87’). Είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 2-2 με τη Φένλο (2-0 ως το 85’), το 3-3 στην έδρα της Φορτούνα (3-1 ως το 79’) και το απίστευτο 4-4 στο Ρότερνταμ κόντρα στη Σπάρτα (4-0 κέρδιζε στο ημίχρονο, 4-2 ως το 85’)! Πέμπτη σερί ισοπαλία στην Eredivisie, στο -10 πλέον η διαφορά της από την κορυφή με έναν αγώνα λιγότερο. Ακολουθεί την Κυριακή το εντός έδρας παιχνίδι με τη Βάαλβαϊκ.

Στην πρεμιέρα των ομίλων Γιουρόπα Λιγκ, έκανε την έκπληξη, φεύγοντας με το διπλό από την έδρα της Νάπολι (1-0). Κλείνοντας καλά τους χώρους δεν επέτρεψε στους «παρτενοπέι» να γίνουν ιδιαιτέρως απειλητικοί και σκοράροντας στο 57’ πανηγύρισε μία σπουδαία από κάθε άποψη νίκη. Κι όλα αυτά ενώ ταξίδεψε στην Ιταλία με πολλές απουσίες, καθώς 15 συνολικά ποδοσφαιριστές (αναπληρωματικοί οι πιο πολλοί με εξαίρεση τον επιθετικό Μποαντού και τον κεντρικό αμυντικό Λέτσχερτ) είχαν προσβληθεί από τον κορωνοϊό.

«Δεν νομίζω ότι το γεγονός ότι δεχόμαστε γκολ στα τελευταία λεπτά σχετίζεται με την κούραση. Κόντρα στη Νάπολι για παράδειγμα αποδείξαμε ότι μπορούμε να κρατήσουμε μέχρι τέλους το προβάδισμα. Το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτελεί οδηγό και για το ματς κόντρα στη Ριέκα», σημείωσε ο μεσοεπιθετικός Ντε Βιτ.

Κανείς από τους ποδοσφαιριστές που διαγνώστηκαν θετικοί στο κορωνοϊό δεν υπολογίζεται για το σημερινό παιχνίδι. Με εξαίρεση πάντως τον επιθετικό Μποαντού και τον κεντρικό αμυντικό Λέτσχερτ, κανείς άλλος δεν θεωρείται βασικός. Από τους παίκτες που δεν υπολογίζονται θέση στην αποστολή θα είχαν, ο φορ Ντράουφ, ο εξτρέμ Αμπουκλάλ και οι μέσοι Εβγέν, Ρέιντερς. Τραυματίες ο μέσος Κλάσι και ο στόπερ Φλάαρ.

(4-3-3): Μπίζοτ – Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Μάρτινς Ιντι, Βάινταλ - Κόουπμεϊνερς, Μίντσο, Στενχς - Κάρλσον, Ντε Βιτ, Γκούντμουντσον

ΡΙΕΚΑ

ΡΙΕΚΑ

Εκανε μεγάλη προσπάθεια στο ματς της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αλλά υπέστη «σκληρή ήττα» με 1-0. Είχε τις καλές στιγμές της στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε να προηγηθεί. Εφτασε πολύ κοντά στο να πάρει «λευκή ισοπαλία» από τους Βάσκους, ωστόσο δέχτηκε το καταδικαστικό γκολ στις καθυστερήσεις.

Παρά την πικρία για το αρνητικό αποτέλεσμα, ο προπονητής Σίμον Ρόζμαν δήλωσε περήφανος για τους παίκτες του και την εικόνα της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Ο τεχνικός της Ριέκα περιμένει ανάλογη απόδοση εν όψει της συνάντησης με την Αλκμααρ, αναγνωρίζοντας τον υψηλό βαθμό δυσκολίας που έχει το παιχνίδι στην Ολλανδία.

Στο πρωτάθλημα Κροατίας δεν υπήρχαν υποχρεώσεις το σαββατοκύριακο, καθώς αναβλήθηκε το εκτός έδρας ματς με την Γκόριτσα, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στην αντίπαλη ομάδα. Η Ριέκα βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, δέκα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ντινάμο Ζάγκρεμπ, αλλά και έχοντας δώσει δύο αγώνες λιγότερους.

Η εκτός έδρας επίδοσή της Ριέκα σε παιχνίδια ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ είναι 1-2-6. Η μόνη ολλανδική ομάδα που έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν είναι η Φέγερνορντ, στο Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2014-15. Νίκησε 3-1 στο γήπεδό της και ηττήθηκε 2-0 στο Ρότερνταμ.

Δεν μπήκαν στην αποστολή οι αμυντικοί Γκάλοβιτς, Αρσενιτς και οι μέσοι Τσέριν, Μούριτς. Αμφίβολος θεωρείται ο μέσος Αντριάσεβιτς (αρχηγός), αν δεν αγωνιστεί, ο Γιατέκε θα καλύψει το κενό. Αντίθετα, υπολογίζεται ο προερχόμενος από τραυματισμό μεσοεπιθετικός Χαλίλοβιτς, αν και δύσκολα θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα. H Ριέκα είχε ανακοινώσει δύο κρούσματα κορωνοϊού πριν από το ματς με τους Βάσκους, ωστόσο την Τρίτη έγινε γνωστό ότι ένας ακόμα ποδοσφαιριστής βρέθηκε θετικός.

(5-4-1): Νέβιστιτς - Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Βελκόφσκι, Σμόλτιτς, Στέφουλι - Πάβιτσιτς, Τσάπαν, Γιατέκε, Λόντσαρ – Κουλένοβιτς.

Kingbet

• ΑΛΚΜΑΑΡ
  • ΡΙΕΚΑ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.43

Η Αλκμααρ, παρά τις απουσίες λόγω κορωνοϊού, διαθέτει ανταγωνιστική 11άδα και με νίκη στο πιο εύκολο θεωρητικά παιχνίδι που έχει να δώσει στον όμιλο θα βάλει από νωρίς ισχυρές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Δεν θα πέσει αμαχητί η Ριέκα αλλά οι πιθανότητες να αποφύγει την ήττα είναι εναντίον της. Ασος στην Interwetten. Για ειδικό θα επιλέξουμε το εύρος τερμάτων «2-3» (2.15).