Α’ ΓΥΡΟΣ: Κόβεντρι – Ρόδεραμ 3-1

* Εξ αναβολής αναμέτρηση της 36ης αγωνιστικής.

* «Κεκλεισμένων των θυρών».

* Οι αποστολές είναι 20μελείς ενώ επιτρέπονται 5 αλλαγές.

* Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Μαρκ Ρόμπινς, φόρεσε ως ποδοσφαιριστής τη φανέλα της Ρόδεραμ (2000-03) και ξεκίνησε σε αυτήν την προπονητική καριέρα του (2007-09). Επιτυχημένη και στις δύο περιπτώσεις η παρουσία του.

* Συνολική παράδοση (από το 1919-20): 11-9-15. Απόλυτα ισορροπημένη η παράδοση των τελευταίων 95 ετών όσον αφορά τις αναμετρήσεις τους στο Ρόδεραμ (5-3-5).

στην Bet365
ΡΟΔΕΡΑΜ

ΡΟΔΕΡΑΜ

Η επιστροφή στις νίκες (0-1-2) ήρθε την Τρίτη (13/04) με το εντός έδρας 3-1 επί της ΚΠΡ κι αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκε δύο επεμβάσεις του Γιόχανσον σε μακρινά σουτ και βρέθηκε πίσω στις αρχές της επανάληψης (Ντάικς 52’), όμως αντέδρασε άψογα. Ισοφάρισε (Λαντάπο 64’) και στη συνέχεια ολοκλήρωσε την ανατροπή με δύο τέρματα στην κόντρα (Λαντάπο 66’, Σμιθ 90’).

«Παίζοντας απέναντι σε μια καλή ποδοσφαιρική ομάδα δεν ήταν εύκολο να κρατήσουμε την κατοχή, όμως κάναμε το καλύτερο. Φανήκαμε λίγο κουρασμένοι στο πρώτο 45λεπτο και δεν μπήκαμε σωστά μετά την ανάπαυλα, όμως ο τρόπος που αντέδρασαν οι παίκτες μου ήταν εξαιρετικός» τόνισε μετά το τέλος ο Πολ Γουόρν.

Η Ρόδεραμ πλησίασε στο -3 (με παιχνίδια λιγότερα) την Κόβεντρι και στο σημερινό παιχνίδι έχει την ευκαιρία να την «πιάσει» στη σωτήρια 21η θέση. Ακολουθούν μέχρι τις 21 Απριλίου άλλα δύο ματς στο «Νιου Γιορκ» και καλείται να προχωρήσει σε ροτέισον προκειμένου να αντέξει τις συνεχείς υποχρεώσεις. Πριν από το 3-1 επί της ΚΠΡ μετρούσε 5 διαδοχικές ήττες στο γήπεδό της.

Εκανε την επανεμφάνισή του μετά από τραυματισμό ο αμυντικός Ρόμπερτσον (14/0). Δεν θα αργήσει να ακολουθήσει και ο αριστερός μπακ Μάτοκ (11/0).

Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε N/G. Εντός έδρας μετράει 3 διαδοχικά Over.

στην Bet365
ΚΟΒΕΝΤΡΙ

ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Το 4-1 στο Μπόρνμουθ την επανέφερε στις ήττες και αύξησε το αρνητικό εκτός έδρας σερί (0-2-6 με 3 διαδοχικές ήττες). Ισοφάρισε άμεσα με το φάουλ του Τζέιμς (3’) το προβάδισμα που πήραν οι αντίπαλοι με την έναρξη του αγώνα (Ντανζούμα 1’), όμως εξακολουθώντας να αντιμετωπίζει πρόβλημα στα άκρα της άμυνας δεν καταφέρει να τους περιορίσει. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (Ντανζούμα 28’) και «καθάρισαν» το παιχνίδι στην επανάληψη (Μπρουκς 69’, Σολάνκε 92’).

«Ξέροντας πως έχουμε δύσκολο έργο μπροστά μας, προσπαθήσαμε να ανταποκριθούμε όσο το δυνατόν καλύτερο. Πιστεύω πως το σκορ είναι αρκετά σκληρό και δεν λέει όλη τη αλήθεια, όμως δεν αντιμετωπίσαμε σωστά ορισμένες φάσεις» παραδέχθηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Μαρκ Ρόμπινς.

Βλέποντας την ομάδα του να πληρώνει το κακό πρόσωπο στους εκτός έδρας αγώνες (2-5-13) ο 51χρονος τεχνικός θα προσπαθήσει να την οδηγήσει σε βήμα παραμονής απέναντι σε μια παλιά γνώριμη. Πολύ κρίσιμη η επίσκεψη στο Ρόδεραμ για την Κόβεντρι που θα προσπαθήσει να αποφύγει (τουλάχιστον) την ήττα.

Επανήλθε στην αποστολή του προηγούμενου παιχνιδιού ο φορ Μπιαμού (29/4). Ξεπέρασε μία ίωση και ακολουθεί ο στόπερ Χίαμ (37/1). Δεν θα αργήσει ούτε ο μπακ Ντάμπο (25/0). Παραμένουν, επίσης, αμφίβολοι οι αμυντικοί Πασκ (16/0), Ρόουζ (14/0). Εκτός ο Σιφ (μ,29/0). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες.

Στα τελευταία 3 παιχνίδια της σημειώθηκε Over, ανεξαρτήτως έδρας.

Θωμάς Πρωτόγερος

• ΡΟΔΕΡΑΜ
  • ΚΟΒΕΝΤΡΙ

2 Draw no bet

Απόδοση: 2.00

Η Κόβεντρι θα αγωνιστεί προσεχτικά και παρά τις κάκιστες εκτός έδρας επιδόσεις μπορεί να πάρει αποτέλεσμα. Πολύ σημαντικό, επίσης, το ότι η Ρόδεραμ έπαιξε πριν 48 ώρες και δεν έχει τις απαιτούμενες εναλλακτικές λύσεις ώστε να προχωρήσει σε ολικό ροτέισον.  Εκμεταλλευόμενοι τον ελαφρύ φαβοριτισμό του άσου στην Bet365 θα κινηθούμε προς τα δεξιά κάνοντας την κάλυψη στην ισοπαλία.