στην Bet365

Α’ ΓΥΡΟΣ: Μίντλεσμπρο – Σουόνσι 2-1

* «Κεκλεισμένων των θυρών».

* Οι αποστολές είναι 20μελείς ενώ επιτρέπονται 5 αλλαγές.

* Συνολική παράδοση (από το 1925-26): 18-11-20. Πιο πρόσφατο διπλό της Μίντλεσμπρο στο Σουόνσι το 3-0 του 2009 (0-1-4, έκτοτε).

στην Bet365
ΣΟΥΟΝΣΙ

ΣΟΥΟΝΣΙ

Εχοντας την τύχη που της έλειψε στο Μπρίστολ (1-3), κέρδισε στην εκπνοή στο Στόουκ (2-1). Δέχθηκε από ένα μεγάλο λάθος το γκολ (Πάουελ 6’), όμως κατόρθωσε να ισοφαρίσει γρήγορα (Ρόμπερτς 19’) και στη συνέχεια σώθηκε δύο φορές από το δοκάρι. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, πάντως, φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και βγήκε στην επίθεση σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία πριν σκοράρει με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι (Αγιού 96’ πέν).

«Δεν τα παρατήσαμε και κυνηγήσαμε μέχρι τέλους τη νίκη. Η εξέλιξη μας δικαίωσε» ανέφερε στις πρώτες δηλώσεις του ο Στιβ Κούπερ, προσθέτοντας από τον πάγκο του φάνηκε πως υπήρχε παράβαση στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οπως και να ‘χει, εκείνο που μετράει στο σημείο που βρίσκεται στο πρωτάθλημα είναι το αποτέλεσμα και υπό αυτό το πρίσμα η ομάδα του πέτυχε τον στόχο της. Αν και τελευταία έχει «πληγωθεί» από κάποια ατομικά λάθη, η Σουόνσι πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν. Μετά την πρόσφατη επιτυχία βρέθηκε στο -1 από την απευθείας άνοδο κι έχοντας δύο αγώνες λιγότερους από τους πρωτοπόρους μπορεί να αισιοδοξεί.

Τραυματίας ο αμυντικός Μπένετ (18/0). Εκτός δράσης ο έμπειρος εξτρέμ Ρούτλετζ (6/0) και ο εφεδρικός επιθετικός Κάλεν (8/0), αν και ο πρώτος δεν αργεί. Επέστρεψε στις ΗΠΑ για αποκατάσταση ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Μόρις (4/0).

Στα 10/14 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της για την Τσάμπιονσιπ κράτησε το μηδέν (9-4-1 σε αυτό το διάστημα).

στην Bet365
ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Η επιστροφή στις νίκες ήρθε με το διπλό επί της Κόβεντρι (2-1) που την κράτησε «ζωντανή» στη μάχη της 6άδας. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν κάποια καλά διαστήματα και τα γκολ προήλθαν από στατικές φάσεις (Ντάικστιλ 11’ αυτ. – Χολ 41’). Στην επανάληψη η γηπεδούχος φάνηκε πιο επιθετική, όμως η Μίντλεσμπρο ήταν αυτή που βρήκε το νικητήριο γκολ στο φινάλε (Σάβιλ 87’) έχοντας κι ένα χαμένο τετ-α-τετ λίγο αργότερα.

«Νομίζω ότι οι αλλαγές μας τα πήγαν καλά. Είναι ευχάριστο ότι έχω πλέον περισσότερες λύσεις στον πάγκο. Ανεβήκαμε σταδιακά μέσα στο παιχνίδι και πιστεύω πως ήμασταν οι δίκαιοι νικητές» ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα ο Νιλ Γουόρνοκ, ο οποίος πραγματοποίησε 4 αλλαγές στην επανάληψη.

Οπως ανακοινώθηκε μέσα στην εβδομάδα ο έμπειρος τεχνικός θα συνεχίσει στον πάγκο και την επόμενη σεζόν. Οσον αφορά τη φετινή χρονιά, η «Μπόρο» δεν αποτελεί υπόδειγμα σταθερότητας, όμως τα πάει σίγουρα καλύτερα σε σχέση με την περσινή παραμένοντας «ζωντανή» στη μάχη των πλέι οφ (-5). Στη σαββατιάτικη αναμέτρηση θα διεκδικήσει την πρώτη νίκη στο Σουόνσι μετά το 2009 (0-1-4).

Εκανε την επανεμφάνισή του ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ Μπολασί (3/0). Τραυματίας ο επιθετικός Ασλεϊ Φλέτσερ (7/1). Θα καθυστερήσει ο μεσοεπιθετικός Μπράουν (5/2) μετά την επέμβαση στο γόνατο.

Οι τελευταίοι 3 και οι 6/7 πιο πρόσφατους αγώνες της έληξαν με G/G (5 Over). Στα τελευταία 3 και στα 5/6 πιο πρόσφατα ταξίδια της σημειώθηκαν «2-3 γκολ».

Θωμάς Πρωτόγερος

• ΣΟΥΟΝΣΙ
  • ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.50

Ο τρόπος που ήρθε το διπλό στο Στόουκ ανέβασε εκ νέου τη ψυχολογία της Σουόνσι. Παρά το άτυχο 1-3 από την Μπρίστολ Σίτι που προηγήθηκε, οι Ουαλοί είναι ισχυροί στο «Λίμπερτι» κι έχουν τον πρώτο λόγο κόντρα στην -επικίνδυνη αλλά ασταθή- Μίντλεσμπρο. Ικανοποιητικές οι τιμές του άσου στην Bet365.