ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ - ΚΑΜΠΟΥΡ στην Interwetten | +21
ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ - ΚΑΜΠΟΥΡ
στην Interwetten

Συνολική παράδοση (από 2010-2011):  2-2-2

Οι φιλοξενούμενοι έχουν «βρει» δίχτυα και στα έξι παιχνίδια των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία.

Α’ Γύρος: Καμπούρ-Αλμίρε 7-2

Η Αλμίρε κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη Β’ περίοδο του πρωταθλήματος και από τη στιγμή που πρώτη τερμάτισε η Καμπούρ (είχε κατακτήσει και την Α’ περίοδο), εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play off ανόδου.

Η Καμπούρ κατέκτησε την πρώτη θέση και στη Β’ περίοδο, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στα play off ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί με την παρουσία 1351 φιλάθλων της Αλμίρε.

ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ

ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ

Με τέτοια επίθεση, το σύνολο του Ολε Τομπιάσεν δεν έχει να φοβηθεί τίποτα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Απέναντι στην Ος, η Αλμίρε ήταν καταιγιστική πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα και φθάνοντας στην πρώτη νίκη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από Μπρέντα (4-0) και Χέλμοντ (2-1). Παρ' όλα αυτά, η άμυνά της ήταν κακή για ακόμα μία φορά, με τα παιδαριώδη λάθη των κεντρικών της αμυντικών να επιτρέπουν στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 2-2. Για το λόγο αυτό, χρειάστηκε η ατομική ποιότητα των ποδοσφαιριστών της που σκόραραν δύο φορές μετά το 80ό λεπτό και έδωσαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα τους.

Στο σημερινό ντέρμπι, η Αλμίρε θέλει τη νίκη για να πετύχει δύο στόχους. Ο πρώτος αφορά τη βαθμολογία, όπου μετά την «γκέλα» της Ντε Γκράαφστσαπ (ισοπαλία 1-1 με την Γ. Αλκμααρ) έχει τη δυνατότητα να μειώσει τη διαφορά από τη δεύτερη προνομιούχο θέση στον ένα βαθμό (έχοντας και ένα ματς λιγότερο, αφού ακολουθεί την Τετάρτη ο εξ' αναβολής αγώνας με τη Φόλενταμ). Ο δεύτερος αφορά τον ψυχολογικό τομέα, καθώς οι ποδοσφαιριστές του Ολε Τομπιάσεν ψάχνουν εκδίκηση για το ντροπιαστικό 7-2 του πρώτου γύρου στο Λεουβάρντεν. Ο Δανός τεχνικός πάντως ζήτησε να ξεχάσουν το παρελθόν και να κάνουν τα πάντα για τη νίκη.

Με τρεις απουσίες θα παραταχθούν οι γηπεδούχοι, καθώς δεν θα αγωνιστούν οι Μπάλκερ (κεντρικός αμυντικός, 8/1), Αχανάχ (επιτελικός μέσος, 9/2) και Αλχάφτ (δεξί εξτρέμ, 11/2).

Η Αλμίρε δεν δέχθηκε γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια που έδωσε στην έδρα της.

ΚΑΜΠΟΥΡ

ΚΑΜΠΟΥΡ

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας δοκιμασία για τους πρωτοπόρους απέναντι σε ομάδα νέων. Μετά το 1-1 στο Αμστερνταμ με τον Γ. Αγιαξ, η Καμπούρ ταξίδεψε στην Ουτρέχτη για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα. Παρά την κακή εμφάνιση του πρώτου μέρους, το γκολ του Μίρεν (επιθετικός, 24/25) στο 44' ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια. Ετσι, αν και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα περισσότερο πιεστικοί, οι ποδοσφαιριστές του Χενκ ντε Γιονγκ πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα, με το τελικό 1-3 να τους επιτρέπει να διατηρήσουν τη διαφορά από τη δεύτερη Ντε Γκράαφστσαπ στους τρεις βαθμούς.

Στην παρουσία φιλάθλων για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε παιχνίδι της Καμπούρ αναφέρθηκε ο 56χρονος Ολλανδός τεχνικός στην τελευταία συνέντευξη τύπου. «Είναι κάτι που μας είχε λείψει. Πάντως απέναντι στην Αλμίρε θέλουμε να μην ακούγονται πολύ. Αν το πετύχουμε, θα σημαίνει πως κάτι κάνουμε καλά» ήταν τα λόγια του Ντε Γιονγκ, ο οποίος για ακόμα μία φορά διαμαρτυρήθηκε για το αγωνιστικό πρόγραμμα της ομάδας του. Η Καμπούρ δίνει το τέταρτο παιχνίδι της σε δώδεκα μέρες, με την κόπωση ορισμένων ποδοσφαιριστών της να είναι εμφανής.

Σημαντικά προβλήματα για τους πρωτοπόρους, καθώς θα απουσιάσουν οι Μπράι (αριστερό εξτρέμ, 19/4), Παούλισεν (επιτελικός μέσος, 19/3), Ντούντεμαν (δεξί εξτρέμ, 3/0) και Σαμπίσα (αριστερό μπακ, 18/0), ενώ αμφίβολοι είναι οι Γιάκομπς (κεντρικός μέσος, 24/8) και Ορατμάνγκεν (δεξί εξτρέμ. 10/1).

Η Καμπούρ παραμένει αήττητη μακριά από το γήπεδό της, καθώς από την αρχή της σεζόν έχει εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Κωνσταντίνος Ταγαράς

• ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ
  • ΚΑΜΠΟΥΡ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.45

Ντέρμπι κορυφής στο Αλμίρε μεταξύ δύο εξαιρετικών ομάδων. Οι γηπεδούχοι θέλουν να πλησιάσουν τη δεύτερη θέση και οι φιλοξενούμενοι να μεγαλώσουν τη διαφορά από αυτή. Επειδή δύσκολα μπλέκεις με σημείο, θα πάμε στο εκατέρωθεν σκοράρισμα, το οποίο αναμενόμενα πληρώνει λίγο.