* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Ζερόμ Μπρισάρ (4 ματς, 29 κίτρινες, 5 κόκκινες).

* Υπερισχύει το Στρασβούργο βάσει συνολικής παράδοσης (7-13-14).

* Under τα 7 από τα 10 μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας.

* Την τιμητική της έχει η ισοπαλία στα ματς σε αυτή την έδρα (5-10-2). 2-3 γκολ στα 9 από τα 10 πιο πρόσφατα ματς από το 1997.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Ειχε προειδοποιήσεις στις προηγούμενες επισκέψεις στις σε Ντιζόν και Μονακό, τα κατάφερε μια φορά στην έδρα της Σεντ Ετιέν (1-0) και το συνέχισε και κόντρα στην Μπορντό. Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη με 2-0, σε ισάριθμο ματς που δεν δέχεται γκολ μακριά από το "Μοσόν", που την ανεβάζει στην 7η θέση μόλις στο -2 από την 3η προνομιούχο θέση.

Εδειξε από νωρίς τα δόντια της την προηγούμενη αγωνιστική, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δείχνοντας ότι δεν θα παραδοθεί εύκολα. Παρά το ισόπαλο (0-0) πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά στο β' και πήρε προβάδισμα με τον χαφ Μολέ (49') από ασίστ του Λαμπόρντ. Ολοκλήρωσε το κρεσέντο της, με γκολ του αρχηγού Ντελόρ (66') που εκμεταλλεύθηκε την ταχύτητά του ύστερα από ασίστ του Σαβανιέ.

Στις λεπτομέρειες που έκριναν το ματς, στάθηκε ο κόουτς Μισέλ Ντερ Ζακαριάν απονέμοντας τα εύσημα στους ποδοσφαιριστές του. "Τις περισσότερες φορές τα ματς κρίνουν οι παίκτες και όχι τα συστήματα. Ετσι ακριβώς και σήμερα. Μεγάλη εμφάνιση του (αναπληρωματικού) γκολκίπερ Μπερτό που μας έσωσε σε δύο στιγμές στο α' ημίχρονο, εξαιρετική η μεσο-επιθετική μας γραμμή στην επανάληψη, έκρινε το ματς σε 2 φάσεις και μας έδωσε τους τρεις βαθμούς. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση και τη θέση μας στη βαθμολογία".

Στην αποστολή και πάλι ο βασικός γκολκίπερ Ομλιν, αναμένεται να πάρει και πάλι θέση κάτω από τα γκολπόστ. Τιμωρημένος παραμένει ο χαφ Λε Ταλέκ (8/0), ενώ επιστρέφει από τιμωρία ο πολύπειρος στόπερ Χίλτον (6/0).

* N/G τα 4 από τα 5 πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 4 από τα 5 φετινά εντός.

(4-1-2-3): Ομλιν - Σαμπιά, Πέδρο Μέντες, Κονγκρέ, Ρίστιτς - Φερί - Σαβανιέ, Μολέ - Μαβιντιντί, Ντελόρ (αρχ.), Λαμπόρντ.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Πρόσθεσε μια ακόμη απογοητευτική εμφάνιση στη φετινή της πορεία, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 εντός έδρας από τη Μαρσέιγ. Ηταν η 8η ήττα σε 10 ματς, δεν ήταν τόσο η ήττα όσο η απόδοση της ομάδας που ήταν εκ νέου κάτω του μετρίου.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να ηττηθεί δεχόμενη γκολ από το μοναδικό σουτ που πραγματοποίησε η Μαρσέιγ (72' Σανσόν). Ηταν η μοναδική της ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι απ' αυτό το παιχνίδι βρίσκοντας την αντίπαλό της σε κάκιστη μέρα, αλλά απέτυχε. Δεν λέει να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση του πίνακα, άλυτα παραμένουν τα προβλήματα.

"Χρειάζεται να προσπαθήσουμε περισσότερο, δεν είναι καλή η κατάστασή μας και δεν έχουμε πολλά περιθώρια. Δουλεύουμε πολύ αλλά αυτό δεν φαίνεται στα αποτελέσματά μας", είπε ο κόουτς Τιερί Λορέ.

Χωρίς σημαντικές απουσίες για το κρίσιμο ματς με τη Μονπελιέ, επιστρέφει μετά την απουσία ενός αγώνα λόγω καρτών ο βασικός φορ Αζόρκ (9/3).

* Χωρίς ισοπαλία μέχρι τώρα (2-0-8).

* Over τα 5 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 4 από τα 5 φετινά εκτός.

(5-3-2): Καβασιμά - Λαλά, Κονέ, Μίτροβιτς (αρχ.), Σιμακάν, Σασί - Μπελγκάρντ, Αχολού, Λιενάρ - Αζόρκ, Ντιαλό.

Louis Campora

• ΜΟΝΠΕΛΙΕ
  • ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

2-3 Γκολ

Απόδοση: 2.00

Εχει βρει ρυθμό η Μονπελιέ, κάνει επίδειξη δύναμης στα εντός έδρας. Ακόμη να συνέλθει το Στρασβούργο που θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για υποβιβασμό. Αναμέτρηση με φαβορί τους γηπεδούχους και ισχυρή παράδοση στα γκολ σε αυτή την έδρα. Σε τιμές διπλασιασμού τα 2-3 γκολ από τη Stoiximan.