Αποχώρησε με την ισοπαλία με σκορ 1-1 από το Ζάντχαουζεν. Το παιχνίδι είχε εκατέρωθεν επιθετικότητα και η ίδια βρέθηκε πίσω στο σκορ σε στατική φάση στο 24’, αλλά ανύπαρκτο πέναλτι στο 34’ της χάρισε την ισοφάριση. Εκτοτε το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με λίγες απειλητικές στιγμές στις δύο εστίες και την ίδια να φαντάζει γενικά λίγο πιο κοντά στο να βάλει δεύτερο τέρμα.
Η ομάδα του Ντιρκ Σούστερ συμπλήρωσε τρεις αγωνιστικές δίχως νίκη (0-1-2) στο πρωτάθλημα και μετράει συνολικά μόλις μία νίκη στα τελευταία δέκα παιχνίδια της σε αυτό (1-3-6 το ρεκόρ της). Και στα τέσσερα παιχνίδια της στο 2019 ήταν συμπαθητική επιθετικά αλλά πλην του Ζάντχαουζεν, μάλλον πιο… λειτουργική όταν έπαιξε με 4-4-2 αντί για το 4-2-3-1 με το οποίο αρχίζει τα παιχνίδια της. Αμυντικά συνολικά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αξιόπιστη, είτε έχει απέναντι της ομάδα που παίζει επιθετικά είτε πιο συντηρητικά.
Την προηγούμενη Δευτέρα η διοίκηση της Ντάρμσταντ αποφάσισε να τερματίσει την συνεργασία της με τον προπονητή Ντιρκ Σούστερ. Θα επιχειρήσει να συμφωνήσει με προπονητή όχι απλά για να βγάλει την σεζόν αλλά για να συνεχίσει να συνεργάζεται μαζί του και στο επόμενο πρωτάθλημα. Για αυτό και δεν βιάζεται να κλείσει κάποια συμφωνία. Ο εκλεκτός της φέρεται να είναι ο Δημήτρης Γραμμόζης που μέχρι τον Οκτώβριο του 2017 διαχειρίζονταν την ομάδα U19 της Μπόχουμ.
Για την ώρα το κουμάντο των προπονήσεων έχουν οι Κάι Πέτερ Σμιτς, Ντίμο Βάχε και Ούβε Τσίμερμαν, στελέχη του τεχνικού επιτελείου του συλλόγου.