Η βαθμολογική της αναρρίχηση συνεχίστηκε χάρη στο σημαντικό τρίποντο που πήρε στο εντός έδρας ματς με τη Φιτέσε (2-1). Ολα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, που θα ήταν και το πιο δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα, ωστόσο, ο εξτρέμ Ελ Χανκουρί, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 52’, σημείωσε στο 91’ το νικητήριο γκολ.
Μετράει ήδη τρεις νίκες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του δευτέρου γύρου αλλά το καταστροφικό πρώτο τρίμηνο της σεζόν δεν της έχει επιτρέψει να πάρει αποστάσεις από τα πολύ χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.
«Η Φέγενορντ μπορεί να μην αποδίδει τόσο καλά εκτός έδρας, όμως δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία από τις τρεις μεγαλύτερες ομάδες της Ολλανδίας που έχει κερδίσει αρκετά τρόπαια τα τελευταία χρόνια. Για να έχουμε ελπίδες θα πρέπει να είμαστε εξίσου καλοί και στα 90 λεπτά και όχι μόνο στα πρώτα 45 όπως συνέβη κόντρα στη Βίλεμ και τη Φιτέσε.