Α’ ΓΥΡΟΣ: ΜΙΛΑΝ – ΑΤΑΛΑΝΤΑ 2-2
* Γειτονικό ντέρμπι.
* 4-3-6 στα 13 πιο πρόσφατα. Πέντε σερί goal/goal. Τα 4/5 τελευταία ήταν «2-3 γκολ».
Α’ ΓΥΡΟΣ: ΜΙΛΑΝ – ΑΤΑΛΑΝΤΑ 2-2
* Γειτονικό ντέρμπι.
* 4-3-6 στα 13 πιο πρόσφατα. Πέντε σερί goal/goal. Τα 4/5 τελευταία ήταν «2-3 γκολ».
Ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο το εις βάρος της σκορ κόντρα στη ΣΠΑΛ στο Μπέργκαμο και παρέμεινε στο -1 από την τέταρτη θέση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8’ από ένα γκολ ενός πρώην ποδοσφαιριστή της, του Πετάνια. Ισοφάρισε στο 57 με τον Ιλιτσιτς και στο 79’ ο Σαπάτα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της.
Η Αταλάντα έχει σκοράρει και στα 15 τελευταία παιχνίδια της στη Σέριε Α, δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της μετά τον Ιανουάριο του 2007 (17). Διαθέτει την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία. Παράλληλα, ο Σαπάτα έφτασε τα 15 γκολ στα 10 πιο πρόσφατα ματς στο πρωτάθλημα.
«Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο και τίποτα δεν πρόκειται να κριθεί στο σημερινό ντέρμπι. Απλώς μία ενδεχόμενη νίκη θα μας δώσει μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια. Το έργο μας όμως θα είναι πολύ δύσκολο. Ο Γκατούζο έχει δώσει τον χαρακτήρα του στη Μίλαν και πλέον η ομάδα του χάνει πολύ δύσκολα» τόνισε ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.
Τραυματίας ο στόπερ Βαρνιέ. Με το κλασικό 3-4-1-2 οι «μπεργκαμάσκι» με τους Ιλιτσιτς και Σαπάτα επιθετικό δίδυμο και τον Γκόμες σε ρόλο τρεκουαρτίστα.
Καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα με την Κάλιαρι στο «Σαν Σίρο». Στο 22’ ήδη κέρδιζε 2-0 με το αυτογκόλ του Τσεπιτέλι στο 13’ και το τέρμα του Πακετά. Βρήκε ξανά δίχτυα ο φορ Πιόντεκ (διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 62’) που καλύπτει και με το παραπάνω το κενό του αποχωρήσαντα Γκονσάλο Ιγουαΐν. Μόνο μια φορά απειλήθηκε από την αντίπαλό της, στο 60’.
Για πρώτη φορά στη μετά-Αλέγκρι εποχή βρίσκεται στην τέταρτη θέση την 23η αγωνιστική, έστω και στο +1 από τους διώκτες της και δικαιούται να ελπίζει στην επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λιγκ.
«Γνωρίζουμε ότι θα πιεστούμε πολύ γιατί η Αταλάντα συνηθίζει να επιτίθεται βάζοντας τέσσερις και πέντε παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Θέλουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, να έχουμε καλή κυκλοφορία μπάλας και να είμαστε έτοιμοι να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν. Ξέρουμε όμως ότι θα πρέπει να υποφέρουμε για να πάρουμε τη νίκη» ανέφερε ο Τζενάρο Γκατούζο.
Τραυματίες ο γκολκίπερ Ρέινα, οι στόπερ Σαπάτα (10/0), Καλντάρα, ο μπακ Στρίνιτς και ο χαφ Μποναβεντούρα (8/3). Με 4-3-3 οι «ροσονέρι» με τους Σούσο, Πιόντεκ, Τσαλχάνογλου στην τριάδα της επίθεσης.