Α’ ΓΥΡΟΣ: ΠΑΡΜΑ – ΚΑΛΙΑΡΙ 2-0
* Επτά under στα 8 τελευταία.
Α’ ΓΥΡΟΣ: ΠΑΡΜΑ – ΚΑΛΙΑΡΙ 2-0
* Επτά under στα 8 τελευταία.
Δίκαιη η ήττα της στο Μιλάνο από τους «ροσονέρι». Δέχτηκε πολύ νωρίς δύο γκολ και συγκεκριμένα στο 13’ με αυτογκόλ του Τσεπιτέλι και στο 22’ και ουσιαστικά εκεί παράτησε το παιχνίδι. Στο 60’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ και στο 62’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ σε βάρος της.
Ελπίζει να προσαρμοστούν άμεσα τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου, καθώς πλέον βρίσκεται μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.
Υπάρχει γκρίνια προς το πρόσωπο του προπονητή Ρολάντο Μαράν και σε περίπτωση νέου αρνητικού αποτελέσματος και σήμερα δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις.
«Εχουμε αρκετούς τραυματισμούς, όμως αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία. Γνωρίζουμε τις δυνατότητες της Πάρμα, είναι μια ομάδα που έχει πάρει φέτος ήδη πέντε διπλά, όμως είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε τα πάντα για να φτάσουμε στο τρίποντο» δήλωσε ο τεχνικός της Κάλιαρι.
Τραυματίες ο στόπερ Κλάβαν (10/0), ο μπακ Κατσιατόρε, οι μεσοεπιθετικοί Κάστρο (10/1), Μπίρσα (3/0) και οι επιθετικοί Τσέρι (8/0), Τερό (1/0). Νέες απώλειες ο στόπερ Ρομάνια (13/0) και ο χαφ Φαραγκό (18/0). Με 4-3-1-2 οι Σαρδηνοί με τους Ζοάο Πέδρο και Παβολέτι επιθετικό δίδυμο και τον Μπαρέλα σε ρόλο τρεκουαρτίστα.
Κοίταξε στα μάτια την Ιντερ, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζερβινιό και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ινγκλέζε, αλλά ένα γκολ που δέχτηκε στο 79’ την καταδίκασε σε ήττα στο «Ενιο Ταρντίνι» (0-1). Ουσιαστικά πλήρωσε το γεγονός ότι έπαιξε παθητικά στο δεύτερο 45λεπτο.
Δεν θα κινδυνεύσει (στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη), αλλά και δύσκολα θα διεκδικήσει κάτι καλύτερο από μια θέση στη 10άδα. Περισσότεροι οι εκτός έδρας βαθμοί της σε σχέση με τους εντός.
«Δεν πρόκειται να χαλαρώσουμε επειδή έχουμε μια καλή διαφορά από την τελευταία τριάδα. Μέχρι τώρα παίζαμε πάντα για τη νίκη σε κάθε αγώνα μας και το ίδιο θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Γνωρίζουμε το μεγάλο κίνητρο της Κάλιαρι, αλλά εξίσου μεγάλο κίνητρο έχουμε και εμείς» υποστήριξε ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα.
Τιμωρημένος ο μπακ Γκαλιόλο (23/0). Τραυματίες ο μπακ Ντιμάρκο (4/1), ο στόπερ Σιεράλτα (1/0) και οι μέσοι Γκράσι (6/0), Σκοτσαρέλα (12/0). Με 4-3-3 οι «παρμέντσι» με τους Ζερβινιό, Ινγκλέζε, Μπιαμπιανί στην τριάδα της επίθεσης.