Εδειξε αδυναμία σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι και έμεινε χωρίς διπλό για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα (τελευταία νίκη εκτός στα τέλη Οκτώβρη). Εχασε με 1-0 από τη γειτόνισσα Λόττε, χωρίς να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση. Βρέθηκε να κυνηγηάει στο σκορ από το 8ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα ουσιαστικά καθώς οι προσπάθειες των μεσοεπιθετικών της ήταν ημιτελείς.
Πλέον η προσοχή όλων στους «αετούς» στρέφεται στο μεγάλο ντέρμπι με την πρωτοπόρο Οσναμπρικ, όπου δεν διακυβεύεται μόνο το γόητρο και οι τρεις βαθμοί που τους βοηθήσουν να σκαρφαλώσουν στην βαθμολογία, αλλά και το να κόψουν βαθμούς από την αντίπαλό τους στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο.’
«Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό και πρέπει να το παραδεχθώ. Μόνο με την τύχη δεν μπορεί μία ομάδα να είναι στην κορυφή, η Οσναμπρικ έχει κάνει έναν εξαιρετικό γύρο. Η βαθμολογία δεν λέει ποτέ ψέματα. Οι λιλά είναι μια ομάδα πολύ συμπαγής στην αμυντική γραμμή, έχουν ποιότητα στα άκρα. Με παίκτες όπως ο Χάιντερ, ο Αλβάρεζ και τώρα ο Γκιρθ, η Οσναμπρικ έχει υψηλή ποιότητα και στην επίθεση» τόνισε ο κόουτς Αντβέρπεν.