Καλό το ματς στη φιλοξενία της Τραμπζονσπόρ, η οποία αξιοποιώντας το καλύτερο ξεκίνημα της προηγείται (27’). Προσπαθεί έκτοτε και δικαιώνεται για την επιμονή της, ισοφαρίζοντας (69’ πεν.), ωστόσο ο χαρακτήρας ροντέο που είχε πάρει το παιχνίδι δεν την ευνοεί, αφού η «θύελλα» γρήγορα ανακτά το προβάδισμα (73’), βάζοντας «ταφόπλακα» στις ελπίδες της να σώσει κάτι από το ματς με τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις (1-3).
Αυτή ήταν η πέμπτη της ήττα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που στον πάγκο της βρέθηκε ο κόουτς Εζντές, από χτες πλέον βρίσκεται εντός ζώνης, οπότε νομοτελειακά η ακραία κατάσταση επέβαλλε και… ακραίο μέτρο. Ο Εζντές αποπέμφθηκε (δεν συμπλήρωσε δίμηνο στον πάγκο) και ο περυσινός της τεχνικός (είχε φύγει με πολύ άσχημο τρόπο για να πάει στη Σίβασπορ, όπου απολύθηκε τον Νοέμβριο κακήν κακώς…) και στη θέση του ήρθε ο Ταμέρ Τούνα.
Τον περιμένει προφανώς «βουνό», αφού θα δοθεί μάχη για την παραμονή, το πρώτο του δείγμα θετικό, αφού μεσοβδόμαδα, η Γκέζτεπε επικράτησε της Μαλάτιασπορ με 1-0 στη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου, χάνοντας όμως στα πέναλτι την πρόκριση.
Το μηδέν στην άμυνα – ύστερα από επτά ματς όπου δέχονταν συνεχώς γκολ – θετικός οιωνός, χρειάζεται όμως να βελτιωθεί και εκτός έδρας, όπου προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες, ούσα η δεύτερη χειρότερη βάσει συγκομιδής φέτος, έχοντας 2-4-15 απολογισμό στις τελευταίες της εξόδους στο πρωτάθλημα.