Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Λέστερ για τη Γουότφορντ, η οποία ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας το περασμένο Σάββατο και συμπλήρωσε τρεις σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και έξι αγώνες δίχως νίκη στο κουπόνι (0-3-3). Το παιχνίδι απέναντι στις «αλεπούδες» ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, αφού στο 3’ τραυματίστηκε ο βασικός φορ Μπάγιο, ενώ στο 11’ έγινε το 0-1 με πέναλτι.
Οι «χόρνετς» χρειάστηκαν πολύ χρόνο για να συνέλθουν και το πρώτο μέρος πέρασε ανεκμετάλλευτο. Λίγο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια μάλιστα, δέχτηκαν δεύτερο γκολ (55’) και όλα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Ωστόσο, ένα ολέθριο λάθος της αντίπαλης άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στον Ντένις (63’) να σκοράρει το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στη Γουότφορντ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, δίχως βέβαια να συμβεί κάτι παραπάνω.
«Μπορεί στο τέλος η προσπάθεια που κάναμε να μην ήταν αρκετή, όμως είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου και θέλω να είναι το ίδιο και εκείνοι. Το αποτέλεσμα είναι κάτι που δεν εξαρτάται μόνο από έναν παράγοντα, για αυτό είναι σημαντικό να κάνουμε καλές εμφανίσεις. Αυτό που δεν συνέβη κόντρα στη Λέστερ, θα συμβεί αύριο και είμαι πεπεισμένος για αυτό», ανέφερε ο Ίσμαελ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γουότφορντ είναι αήττητη για έξι διαδοχικά εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα (4-3-0), το μεγαλύτερο σερί της μετά τα εννέα τον Απρίλιο του 2015, ενώ το ερχόμενο Σάββατο θα αγωνιστεί στο Ρόδεραμ.