*Α’ Γύρος: Λουκέρνη – Γκρασχόπερς 2-1.
*Β’ Γύρος: Γκρασχόπερς – Λουκέρνη 2-3.
*6-2-3 η πρόσφατη παράδοση των δύο ομάδων στη Ζυρίχη, με 9 στα 11 goal/goal.
*Α’ Γύρος: Λουκέρνη – Γκρασχόπερς 2-1.
*Β’ Γύρος: Γκρασχόπερς – Λουκέρνη 2-3.
*6-2-3 η πρόσφατη παράδοση των δύο ομάδων στη Ζυρίχη, με 9 στα 11 goal/goal.
«Στοπ» στον κατήφορο θέλει να δώσει το συγκρότημα του Τόρστεν Φινκ, με την αρχή να γίνεται στην έδρα της Τουν (1-1) την προηγούμενη εβδομάδα, με μία εμφάνιση που άφησε ελπίδες ότι μπορεί να ανακάμψει και να φτάσει στην παραμονή. Ο πρώτο βαθμός έπειτα από 6 σερί ήττες, με τον αμυντικό Αγιέτι να ισοφαρίζει στο 18’ σε 1-1, παρότι στάθηκε τυχερή σε ορισμένες φάσεις για το 2-0 (κάνοντας δυσκολότερα τα πράγματα). Τελευταία νίκη στις 25 Νοεμβρίου (2-1 τη Σεν Γκάλεν).
Αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους συλλόγους της χώρας, όμως τα τελευταία χρόνια έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος. Η φετινή πορεία της απογοητεύει, δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα και η βαθμολογική της θέση αποτυπώνει πλήρως την κατάσταση. Ο προπονητής Τόρστεν Φινκ δεν το βάζει κάτω, «δουλεύει» μέσω των δηλώσεών του κυρίως με τη ψυχολογία των παικτών του και βλέποντας ότι ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι με τη Γιουνγκ Μπόις (εντός) και το ταξίδι στο Σιόν την επόμενη εβδομάδα, η νίκη κόντρα στη Λουκέρνη είναι πιο σημαντική απ’ όσο περίμενε κανείς.
Αμφίβολος παραμένει ο Σίγκουρτσον (μέσος, 10/0). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες.
Η αλλαγή ενός προπονητή μπορεί να δουλέψει θετικά στη ψυχολογία μιας ομάδας. Το απέδειξε και η Ξαμάξ πρόσφατα, το έδειξε με τον καλύτερο τρόπο και η Λουκέρνη την προηγούμενη αγωνιστική. Ντεμπούτο με βαθμό για τον τεχνικό Χάμπερλι, ο οποίος αντικατέστησε τον Ρενέ Βέιλερ, στην έδρα της Ζυρίχης (1-1). Δεν έκανε κάποια σπουδαία εμφάνιση, όμως εκμεταλλεύτηκε άριστα τη νωθρότητα της αντιπάλου, δημιούργησε λίγες, αλλά καλές ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 80’ με τον στόπερ Λούκας.
Το πρόσφατο αποτέλεσμα επιβεβαίωσε ξανά την πολύ καλή εκτός έδρας παρουσία της, συλλέγοντας τον 16ο βαθμό στη μέχρι τώρα πορεία της στο πρωτάθλημα. Αν κοιτάξουμε ότι εντός έδρας έχει μαζέψει μόλις 10 βαθμούς, μπορούμε να δούμε τη διαφορά. «Από τα πολλά που πρέπει να αλλάξουμε ως ομάδα είναι και το ψυχολογικό κομμάτι, πως πρέπει να διαχειριστούμε κάποια πράγματα. Δεν είναι μόνο αγωνιστικό το πρόβλημα», το σχόλιο του 44χρονου προπονητή. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα το παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις εντός έδρας.
Εξέτισε ο Ελέκε (φορ, 19/7). Λείπουν καιρό οι μπακ Κακαμπάτζε (7/0) και Κνέζεβιτς (8/1).