Υπέστη 2η διαδοχική ήττα με το 0-1 από τη φορμαρισμένη Μπρίστολ Σίτι. Σε ένα μέτριο ποιοτικά και σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες, είχε κάποια καλά διαστήματα, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της. Η ολιγωρία σε μια εκτέλεση κόρνερ και η κοντινή προβολή του Πιζάνο στο 80’ έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους, που φάνηκαν να το πιστεύουν περισσότερο στο φινάλε.
«Πάντα είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις έναν αντίπαλο που τρέχει ένα νικηφόρο σερί. Νομίζω ότι δουλέψαμε πολύ σκληρά και αξίζαμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι, όμως δεν ήταν η μέρα μας» το σχόλιο του Τόνι Μόουμπρεϊ, ο οποίος δεν μπορούσε να κρύψει την απογοήτευσή του.
Το νικηφόρο σερί του Ιανουαρίου (4/4) έδωσε στον έμπειρο τεχνικό το βραβείο για τον «προπονητή του μήνα» και αναπτέρωσε τις ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ, όμως οι πρόσφατες ήττες απομάκρυναν εκ νέου την Μπλάκμπερν από την 6άδα (-7). Δυσκολεύεται έντονα μακριά από το «Ιγουντ Παρκ» (4-4-7) και διατηρεί τη 2η χειρότερη εκτός έδρας άμυνα της κατηγορίας (31 γκολ σε 15 ματς), πίσω από την ουραγό Ιπσουιτς (34).