Ολοκληρώνεται σήμερα το βράδυ το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής με την αναμέτρηση μεταξύ της Νόρσεπινγκ και της Γιουργκόρντεν, οι οποίες τελευταία παρουσιάζουν μια έφεση προς τις ισοπαλίες...

136. ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ – ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ
ΝΥΑ ΠΑΡΚΕΝ (17.100) * 162 ΧΛΜ.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ: Παίζοντας με πείσμα, η ομάδα του Γιαν Αντερσον κατάφερε να σώσει ένα σχεδόν χαμένο ματς αποσπώντας τελικά ισοπαλία 2-2 εκτός από την Ερεμπρο. Εμεινε πίσω στο σκορ στο 19’, δέχθηκε και δεύτερο στο 29’, ωστόσο στην εκπνοή του ημιχρόνου ευνοήθηκε από την ανόητη ενέργεια των γηπεδούχων και μείωσε με πέναλτι του Κρίστοφερ Νίμαν. Στην επανάληψη, ανέλαβε την πρωτοβουλία και έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Αλχατζί Καμαρά στο 72’.

Bet info: Τρία στα τέσσερα τελευταία ήταν Over, ενώ εντός τέσσερα στα πέντε τελευταία είχαν 2-3 γκολ!

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο αποβληθείς Καμαρά (12/5), εκτός αποστολής έμειναν και πάλι ο βασικός αμυντικός Μόρτεν Σιένσμπεργκ (9 συμ.) και ο επιθετικός Λαρς Γκέρσον (10/1, 6 αλλαγή), εκ των οποίων ο πρώτος θα είναι πιθανώς πίσω την ερχόμενη εβδομάδα, ενώ ο Γκέρσον θα μείνει εκτός για τον επόμενο μήνα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ
1. Andreas Lindberg, 91. David Mitov Nilsson (τερμ.)
2. Edvard Skagestad, 4. Andreas Johansson, 5. Christoffer Nyman, 6. Mathias Florén, 8. Rawez Lawan, 9. Arnór Ingvi Traustason, 10. Emir Kujovic, 11. Christopher Telo, 13. Nikola Tkalcic, 14. James Frempong, 15. Marcus Falk Olander, 21. Andreas Hadenius, 22. Christopher Meneses, 23. David Boo Wiklander, 26. Alexander Fransson, 28. Linus Wahlqvist

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ: Ισοπαλία 1-1 παραχώρησε η ομάδα του Περ Ολσον στην Ελφσμποργκ, σε ένα δυνατό ματς με αρκετές φάσεις. Βρέθηκε πίσω στο 37’, ευτύχησε όμως να πάει στα αποδυτήρια ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Ερτον Φεϊζουλάχου. Στην επανάληψη υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν, οι δύο γκολκίπερ όμως ήταν σε καλή μέρα.

Bet info: Αήττητη στα τέσσερα τελευταία (1-3-0), μετράει έξι σερί Under, τα τέσσερα Under 1.5, ενώ εκτός έδρας έχει τέσσερα συνεχόμενα Under!

Αγωνιστικά νέα: Νέο πρόβλημα ο βετεράνος αμυντικός μέσος Αντρέας Γιόχανσον (12 συμ., 1 ασίστ), παραμένει μη διαθέσιμος ο βασικός μέσος Μάρτιν Μπρόμπεργκ (11/2 γκολ, 2 ασίστ), ενώ επιστρέφει ο εναλλακτικός μέσος Φίλιπ Χέλκβιστ (6 συμ.).

ΑΠΟΣΤΟΛΗ
Kenneth Höie, Hampus Nilsson (τερμ.)
Emil Bergström, Stefan Karlsson, Mattias Östberg, Vytautas Andriuskevicius, Jakob Glasberg, Jesper Arvidsson - Alexander Faltsetas, Mark Mayambela, Yussif Chibsah, Christian Rubio Sivodedov, Philip Hellquist, Simon Tibbling, Haris Radetinac - Erton Fejzullahu, Amadou Jawo, Aleksandar Prijovic

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η φιλοσοφία του Περ Ολσον έχει περάσει στους παίκτες και η Τζουργκάρντεν το έχει γυρίσει στα χαμηλά σκορ. Η Νόρκεπινγκ δεν είναι στην καλύτερή της κατάσταση και ο Αντερσον θα πάει το ματς στην τακτική. Το Under στο 1.87…