Α’ ΓΥΡΟΣ: Ρόδεραμ – Λούτον 0-1

* Εξ αναβολής αναμέτρηση της 26ης αγωνιστικής.

* «Κεκλεισμένων των θυρών».

* Οι αποστολές είναι 20μελείς ενώ επιτρέπονται 5 αλλαγές.

* Συνολική παράδοση (από το 1951-52): 15-9-10. Η τελευταία ισοπαλία τους στο Λούτον σημειώθηκε με το 0-0 του 1961 (6-0-4, έκτοτε).

στην Bet365
ΛΟΥΤΟΝ

ΛΟΥΤΟΝ

Το 1-1 απέναντι στη Μίντλεσμπρο την κράτησε αήττητη σε 5η διαδοχική αγωνιστική (3-2-0). Ηταν, μάλιστα, εκείνη που κέρδισε τις εντυπώσεις και άξιζε κάτι καλύτερο από τον βαθμό της ισοπαλίας. Εκμεταλλεύτηκε μια εκτέλεση κόρνερ για να ανοίξει το σκορ (Ρία 19’), όμως η αδράνεια που έδειξε έφερε την άμεση ισοφάριση (Γουάτμορ 21’). Ανέβηκε στην επανάληψη και είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη με το χαμένο πέναλτι του Κόλινς (71’).

«Μας στοίχισε η έλλειψη συγκέντρωσης σε συγκεκριμένα σημεία του πρώτου ημιχρόνου και ειδικά αμέσως μετά το 1-0. Μετά από την ανάπαυλα ήμασταν καλύτεροι και θεωρώ ότι αξίζαμε τη νίκη» έκανε τον απολογισμό ύστερα από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Νέιθαν Τζόουνς, χωρίς να έχει άδικο στα όσα υποστήριξε.

Η Λούτον πραγματοποίησε πολύ καλή σεζόν φέτος και κατάφερε να διατηρηθεί με άνεση μακριά από τις περιπέτειες. Ο Ουαλός τεχνικός έχει δηλώσει επανειλημμένως πως δεν θέλει η ομάδα του να χάσει τη συγκέντρωσή της και πως επιθυμεί να τερματίσει εντός της πρώτης δεκάδας. Ευελπιστεί οι παίκτες του να δείξουν την απαιτούμενη σοβαρότητα και κόντρα στη Ρόδεραμ, ενώ ακολουθεί την τελευταία αγωνιστική η εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΚΠΡ.

Δίνεται εκ νέου αμφίβολος ο μέσος Μπέρι (30/2). Τραυματίες ο στόπερ Λόκιερ (20/0), ο μεσοεπιθετικός Ινς (7/0) και ο επιθετικός Χίλτον (16/0). Μακροχρόνιες και χωρίς να επηρεάζουν οι υπόλοιπες απουσίες.

Οι τελευταίοι 3 και οι 5/6 πιο πρόσφατους εντός έδρας αγώνες της έληξαν με Under.

στην Bet365
ΡΟΔΕΡΑΜ

ΡΟΔΕΡΑΜ

Υστερα από 5 διαδοχικές ήττες παραχώρησε το 1-1 στην Μπλάκμπερν. Το λάθος του Ανγκους ΜακΝτόναλντ την έφερε πίσω στο σκορ (Αρμστρονγκ 17’), ενώ στη συνέχεια χρειάστηκε δύο καίριες επεμβάσεις του Μπλάκμαν. Βρήκε τελικά το γκολ την ισοφάρισης με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Γουίνγκ στο 86’. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πρόλαβαν να σπαταλήσουν από μία αξιόλογη ευκαιρία.

«Μείναμε ζωντανοί για να παλέψουμε στα επόμενα ματς. Τους δωρίσαμε ένα γκολ στο ξεκίνημα κι αυτό δυσκόλεψε το έργο μας, όμως σταθήκαμε όρθιοι. Στο β’ ημίχρονο και μετά από τις αλλαγές, διεκδικήσαμε την ισοφάριση και ευτυχώς τα καταφέραμε» σχολίασε στις δηλώσεις του ο Πολ Γουόρν.

Εξαντλητικό το πρόγραμμα το τελευταίο διάστημα για τη Ρόδεραμ, η οποία χρωστούσε αρκετούς αγώνες και κλήθηκε να τους δώσει σε διάστημα λίγων ημερών. Θα διεκδικήσει στα ταξίδια σε Λούτον και Κάρντιφ την παραμονή στην Τσάμπιονσιπ (-3 με αγώνα λιγότερο). Αν και μαχητική, κέρδισε μόνο 1/10 τελευταία ματς (1-2-7), ενώ δεν βρήκε δίχτυα σε κανένα από τα 4 πιο πρόσφατα μακριά από το γήπεδό της (0-1-3).

Ολοκλήρωσε ποινή 3 αγώνων και επιστρέφει ο πολύτιμος χαφ Κρουκς (38/6). Διαθέσιμος και ο γκολκίπερ Γιόχανσον (21/0). Χτύπησε και μένει εκτός ο στόπερ Ανγκους ΜακΝτόναλντ (38/1). Παραμένει εξαιρετικά αμφίβολος ο στόπερ Ρόμπερτσον (16/0).

Οι τελευταίοι 3 και οι 5/6 πιο πρόσφατους αγώνες της έληξαν με Under (4 «0-1 γκολ»). Στα τελευταία 5 και στα 7/8 πιο πρόσφατα ταξίδια της σημειώθηκε «N/G+Under» (6 «0-1 γκολ», τα 4 διαδοχικά).

Θωμάς Πρωτόγερος

• ΛΟΥΤΟΝ
  • ΡΟΔΕΡΑΜ

1 Draw no bet

Απόδοση: 2.10

Σε τιμές ξεκάθαρου φαβορί λόγω κινήτρου η Ρόδεραμ, όμως δεν βρίσκουμε τον λόγο για τον οποίον η Λούτον θα της χαριστεί. Βάσει εικόνας και έδρας οι γηπεδούχοι έχουν το προβάδισμα και το σετ των αποδόσεων στην Bet365 κάνει ακόμα πιο εύκολη την επιλογή μας. Θα κάνουμε, πάντως, την κάλυψη στην ισοπαλία.