ΧΑΒΡΗ - ΤΟΥΛΟΥΖ
στην Bwin

* Εξ αναβολής παιχνίδι στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 1-8-5 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά από τη σεζόν, 1-5-1 με γηπεδούχο τη Χάβρη, 0-1 γκολ 5/7 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας, Under 8/10 τελευταία.

* Πρώτος γύρος: Τουλούζ – Χάβρη 4-3

στην Bwin
ΧΑΒΡΗ

ΧΑΒΡΗ

Εξαιρετική η προσέγγισή της στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης κόντρα στη Σαμπλί. Εξαργύρωσε την ανωτερότητά της με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπονέ για το προβάδισμα στο 20’ και διαχειρίστηκε σωστά τη ροή ως το 45’.

Για ανεξήγητο λόγο στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε, αδυνατώντας να αντισταθεί στην ορμή των αντιπάλων και γνώρισε βαριά ήττα (2-4). Δέχτηκε τρία γκολ από το 51’ έως το 68’, μείωσε στο 78’ με τον Κορνέ και δέχτηκε τέταρτο τέρμα στο 87’ για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Δεν μπορεί να αισθάνεται άνετα μόλις στο +3 από τα μπαράζ, όσο και αν μοιάζει εξαιρετικό δύσκολο να μπλέξει από τη στιγμή που η Καέν έχει να αντιμετωπίσει Τουλούζ και Κλερμόν. Κάθε βαθμός είναι χρυσάφι, έφτασε τους έξι αγώνες χωρίς νίκη (0-4-2).

Το Σάββατο θα φιλοξενηθεί από τη Βαλενσιέν και ακολούθως θα υποδεχθεί την Τρουά.

Παραμένουν τραυματίες οι Μπεντίλ (επιθετικός, 7/2) και Μπεμπά (αμυντικός χαφ, 23/1). Στη λίστα προστέθηκε ο Φοντέν (βασικός μέσος, 29/0/2).

Επιστρέφει ο Μεράς (βασικός αριστερός μπακ, 29/1/1).

* Πέντε σερί G/G.

* 2-3 γκολ εννέα από τα δέκα τελευταία.

στην Bwin
ΤΟΥΛΟΥΖ

ΤΟΥΛΟΥΖ

Μετά από δέκα ημέρες αποχής από την αγωνιστική δράση λόγω κορωνοϊού, μιας και έφτασε να μετράει δεκαεπτά κρούσματα, πάτησε χορτάρι, μόνο που αυτό έγινε με τις χειρότερες προϋποθέσεις. Οι μισοί βασικοί ήταν ακόμα εκτός λόγω κόβιντ και έπαιζε εκτός έδρας (αντίπαλος η Παρί).

Για έβδομο σερί ματς μακριά από το σπίτι της δεν κέρδισε (0-1-6)! Απαράδεκτο αρνητικό σερί για ομάδα με τη δική της ποιότητα και εμπειρία που θέλει να λέει πως στοχεύει στην απευθείας άνοδο, παρά τα ομολογουμένως πολλά και μεγάλα προβλήματα. Πλέον κινδυνεύει να χάσει την απευθείας άνοδο. Ακόμα και αν κάνει το απόλυτο ως το τέλος (δύο αγωνιστικές συν δύο εξ αναβολής), θα πρέπει να «γκελάρει η Κλερμόν για να τερματίσει δεύτερη.

Στα του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12’, ωστόσο κατάφερε να απαντήσει στο 16’ με τον Μπαγιό. Παιδική χαρά η άμυνά της. Τυχερή που δεν δέχτηκε γκολ νωρίτερα από το 86’ όταν και οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 εναντίον της στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Καέν εντός έδρας , Πο εντός έδρας (εξ αναβολής) και Δουνκέρκη εκτός έδρας το πρόγραμμα ως τέλος.

Εκτός λόγω κορωνοϊού οι βασικοί, Μασάδο (αριστερός μπακ χαφ, 30/1/5), Αμιάν (δεξιός στόπερ, 31/4/1) και Ντεγιαζέρ (μέσος, 30/2/10), όπως επίσης και οι Σανά (δεξιός χαφ, 17/0/2), Ενγουμού (εξτρέμ, 6/1) και Ραπνουί (μέσος, 3/0).

Ανάρρωσαν και επιστρέφουν οι βασικοί Ντουπέ (τερματοφύλακας, 33 συμμετοχές), Κονέ (μέσος, 32/2/1), Αντιστέ (επιθετικός, 27/7/2), αλλά και ο Ντεβέστ (στόπερ, 10/0).

* G/G τρία από τα τέσσερα τελευταία.

* Under πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας.

Δημήτρης Λιαργκόβας

• ΧΑΒΡΗ
  • ΤΟΥΛΟΥΖ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.91

Σε καμία περίπτωση η Χάβρη δεν πρόκειται να πει «περάστε» στην Τουλούζ, αφού ακόμα και ο ένας βαθμός τη δεδομένη στιγμή μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι στη μάχη για αποφυγή των μπαράζ. Καταστροφική η εικόνα της Τουλούζ στα εκτός έδρας παιχνίδια, δεν έχει όμως περιθώρια. Οχι και φαβορί οι «βιολετί» με αυτό το σερί! Γκολ από αμφότερες στο 1.91 στη bwin.